Przejściówka 400V-3X230V

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez litak1 » 22 kwietnia 2014, 21:16

Sprawa z lutowaniem przewodów już kiedyś była opisywana u nas na forum, pobielanie końcówek jest dobre ale przy użyciu minimalnej ilości cyny. Wyglądać to ma mniej więcej tak jak linka przed pobieleniem. tylko w innym kolorze, każda kropla cyny (nadlew) pod obciązeniem mechanicznym bardzo płynie i po około pół roku wszystkie śruby dociskowe są zupełnie luźne miałem wielokrotnie z tym już do czynienia, a sam sobie tak pocynowałem nie wiedząc jeszcze jaki będzie efekt po czasie. Pobielenie tylko (wypełnienie przestrzeni między pojedynczymi drutami w lince nie powoduje już płynięcia a przynajmniej nie w takim stopniu jak wyżej opisane. Można to porównać najlepiej do murowania ściany z cegły i rzadkiej zaprawy oraz stosunku między tymi dwoma składnikami i wpływu na stabilność przed stęgnięciem :lol: to chyba najlepsze porównanie.
A odnośnie forum elektrody niestety muszę się zgodzić z przedmówcami, czasem literówki są ważniejsze niż zawartość merytoryczna postu - głupota mam nadzieję że nasze forum nigdy nie będzie takie
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez KaszeL » 22 kwietnia 2014, 22:17

zawistak napisał(a):Przejściówki z 63A-->3X1F 16A istnieją i to bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń(producent oczywiście zaznaczył, że trzeba się upewnić co do zabezpieczeń na wejściu, także przejściówka dla osób, które wiedzą co robią, no i raczej na bezpieczniki topikowe, bo ciężko zmienić eske normalnemu użytkownikowi):
http://www.sielskiz.com.pl/nasza-oferta,rozdzielnie-elektryczne-i-akcesoria,-przejsciowka-z-sily-400v-na-3x230v.html
Pozdrawiam


Uważasz, że to jest w porządku? Weź pod uwagę fakt, że ludzie tak na prawdę się nie znają. Jeśli coś da się podłączyć, to po prostu podłączają. Pomyśl, po co stosować gniazdo 32A przy zabezpieczeniu na poziomie 16A? Tego się po prostu nie robi. Urządzenia, którym wystarczy 16A mają wtyczki 16A i są podłączane do gniazd 16A, taka prawda. Następne w kolejce jest już zabezpieczenie 20A a to już za dużo na jedną fazę dla urządzenia 1F. Zupełnie inna sprawa, że taki obwód 125A/63A będzie miał zazwyczaj prąd zwarciowy daleko poza zasięgiem urządzeń przystosowanych tylko do 16A :( Faje rzeczy się dzieją, jak do obwodu zabezpieczonego BM'em 125A gL/gG podłączysz urządzenie z przewodem zasilającym 0,75mm2, które dostało zwarcie :) Szczególnie, jeśli całość podłączana jest przez długaśne przedłużacze bębnowe. Widziałem takie numeru i na prawdę nie polecam takich zabaw. IMO jedynym sensownym i bezpiecznym rozwiązaniem pozwalającym rozdzielić na poszczególne fazy źródło zasilane przez wtyk siłowy >=32A to dedykowana RB i to najlepiej z własną różnicówką. Każde inne rozwiązanie jest po prostu niebezpieczne.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez zawistak » 22 kwietnia 2014, 23:03

Witam,
KaszeL napisał(a):Uważasz, że to jest w porządku? Weź pod uwagę fakt, że ludzie tak na prawdę się nie znają. Jeśli coś da się podłączyć, to po prostu podłączają. Pomyśl, po co stosować gniazdo 32A przy zabezpieczeniu na poziomie 16A? Tego się po prostu nie robi. Urządzenia, którym wystarczy 16A mają wtyczki 16A i są podłączane do gniazd 16A, taka prawda. Następne w kolejce jest już zabezpieczenie 20A a to już za dużo na jedną fazę dla urządzenia 1F. Zupełnie inna sprawa, że taki obwód 125A/63A będzie miał zazwyczaj prąd zwarciowy daleko poza zasięgiem urządzeń przystosowanych tylko do 16A Faje rzeczy się dzieją, jak do obwodu zabezpieczonego BM'em 125A gL/gG podłączysz urządzenie z przewodem zasilającym 0,75mm2, które dostało zwarcie Szczególnie, jeśli całość podłączana jest przez długaśne przedłużacze bębnowe. Widziałem takie numeru i na prawdę nie polecam takich zabaw. IMO jedynym sensownym i bezpiecznym rozwiązaniem pozwalającym rozdzielić na poszczególne fazy źródło zasilane przez wtyk siłowy >=32A to dedykowana RB i to najlepiej z własną różnicówką. Każde inne rozwiązanie jest po prostu niebezpieczne.

Powiem Ci, trochę mnie zdziwiło to rozwiązanie fabryczne. Ja sobie zrobiłem przejściówkę( jak dopracuję, to wrzucę na forum fotki) z wtyki płaskie bolce 63A na 1F 16A, ale czasem myślę, że ona będzie bezpieczna tylko jak ja to stosuję, inni mają gdzieś wartości zabezpieczeń i inne tego typu rzeczy, nawet uziemienie i stan izolacji przewodu(serio, nie chcę nikogo obgadywać :!: ).
Czy to jest w porządku? To zależy jak na to patrzeć. Niby producent ostrzega przed tym i jeżeli ktoś tego nie przeczyta bądź przeczyta, ale nie zastosuje-robi to na własną odpowiedzialność i teoretycznie winić producenta....trochę głupio.
Z drugiej strony głupota ludzka nie zna granic( patyki w gnieździe 3F, szlifowane zabezpieczenie wtyczki metalowej 3F z płaskimi bolcami tak, że wchodzi na każdy sposób do gniazda itp) oraz to, że niestety ludzie kompletnie sobie tego typu rzeczy olewają powoduje, że nie powinno się takich wynalazków normalnie publicznie sprzedawać.
Można również podnosić argumenty, że jak ktoś chce to i tak zrobi źle, ale w tym przypadku raczej większość osób jeżeli dostanie Rb-tkę to ją normalnie podłączy i nic nie będzie przerabiać, więc takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze.
Wracając do tego przedłużacza, sam się zastanawiam czy nie dać tam RB-tki, bo widzę, że mimo prośby o wymianę zabezpieczeń, one i tak są cały czas te same(32A).
Powiem wam szczerze, że ogólnie mam wrażenie, iż w Polsce branża elektrotechniczna jest tak jakoś..niedoceniana. Nie chodzi mnie tylko o wydatki i inne rzeczy, ale też o to, że tematyka bezpieczeństwa w instalacjach jest traktowana na którymś tam miejscu. Ogólnie kiedyś uważałem normy za zło konieczne, ale teraz widzę, że bez nich to o matko...byłoby dużo gorzej.
Żeby nie robić off-topicu napiszę na koniec tak: na zamówienie wykonałbym taką przejściówkę osobie, która wie jak się nią posługiwać, natomiast wprowadzać do sprzedaży..raczej bym nie wprowadzał.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez KaszeL » 22 kwietnia 2014, 23:34

zawistak napisał(a):Powiem Ci, trochę mnie zdziwiło to rozwiązanie fabryczne.


To rozwiązanie jest tak samo fabryczne, jak mój produkt wystawiony na aukcji. Nikt się pod tym nie podpisze, nikt tego nie certyfikuje, dlatego, że to po prostu nie jest bezpieczne.

zawistak napisał(a):Ja sobie zrobiłem przejściówkę( jak dopracuję, to wrzucę na forum fotki) z wtyki płaskie bolce 63A na 1F 16A, ale czasem myślę, że ona będzie bezpieczna tylko jak ja to stosuję


No to nie jest bezpieczna :( Bezpieczne urządzenie to takie, z którego w sposób bezpieczny może skorzystać osoba postronna. Szczególnie, że w tym przypadku zabezpieczyć takie urządzenie bardzo prosto. Wystarczy ta nieszczęsna mini rozdzielnica z zestawem e-sek. Nie uważasz, że "doktoryzacja" z gloryfikowanego "przedłużacza" to jednak odrobina przesady?

zawistak napisał(a):tematyka bezpieczeństwa w instalacjach jest traktowana na którymś tam miejscu.


To prawda. I niestety, swoim postępowaniem dokładasz się do tego stanu rzeczy. Co będzie jak ktoś takiej rozczepki użyje pod Twoją nieobecność?

zawistak napisał(a):napiszę na koniec tak: na zamówienie wykonałbym taką przejściówkę osobie, która wie jak się nią posługiwać


Ale jak? Tak serio. Robisz przejściówkę 63A->3x1F tą starą na to metalowe gniazdo z płaskimi bolcami. Osobie, której ją wykonujesz mówisz: Możesz tej przejściówki używać tylko i wyłącznie, gdy gniazdo do którego ją podepniesz będzie zabezpieczone bezpiecznikiem 16A. No i idzie taki zainteresowany, widzi przy tym metalowym gnieździe 63A zabezpieczenie z epoki czyli trzy główki DIII 63A. Ma na dodatek ze sobą wkładki 16A i chce je wymienić, ale okazuje się, że do gniazda DIII najmniejsza wkładka to 32A i dupa blada za przeproszeniem. Okazuje się, że nie da się z tego skorzystać bezpiecznie. Celowo już pomijam cyrki, jakie mogą się dziać w starym gnieździe 4P ze wszystkimi tego skutkami.

Czy ktoś ze starszych stażem w branży kolegów jest w stanie powiedzieć, czy dopuszczano kiedyś kablowanie takich gniazd w systemie IT? 3F+E bez N?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez zawistak » 23 kwietnia 2014, 00:20

Witam,
KaszeL napisał(a):No to nie jest bezpieczna Bezpieczne urządzenie to takie, z którego w sposób bezpieczny może skorzystać osoba postronna. Szczególnie, że w tym przypadku zabezpieczyć takie urządzenie bardzo prosto. Wystarczy ta nieszczęsna mini rozdzielnica z zestawem e-sek. Nie uważasz, że "doktoryzacja" z gloryfikowanego "przedłużacza" to jednak odrobina przesady?

Może trochę przesada.
KaszeL napisał(a):
zawistak napisał(a):tematyka bezpieczeństwa w instalacjach jest traktowana na którymś tam miejscu.


To prawda. I niestety, swoim postępowaniem dokładasz się do tego stanu rzeczy. Co będzie jak ktoś takiej rozczepki użyje pod Twoją nieobecność?


O tym akurat nie pomyślałem, głupio się przyznać :cry:
KaszeL napisał(a):
zawistak napisał(a):napiszę na koniec tak: na zamówienie wykonałbym taką przejściówkę osobie, która wie jak się nią posługiwać


Ale jak? Tak serio. Robisz przejściówkę 63A->3x1F tą starą na to metalowe gniazdo z płaskimi bolcami. Osobie, której ją wykonujesz mówisz: Możesz tej przejściówki używać tylko i wyłącznie, gdy gniazdo do którego ją podepniesz będzie zabezpieczone bezpiecznikiem 16A. No i idzie taki zainteresowany, widzi przy tym metalowym gnieździe 63A zabezpieczenie z epoki czyli trzy główki DIII 63A. Ma na dodatek ze sobą wkładki 16A i chce je wymienić, ale okazuje się, że do gniazda DIII najmniejsza wkładka to 32A i dupa blada za przeproszeniem. Okazuje się, że nie da się z tego skorzystać bezpiecznie. Celowo już pomijam cyrki, jakie mogą się dziać w starym gnieździe 4P ze wszystkimi tego skutkami.

No w takiej sytuacji taka osoba jeżeli byłaby odpowiedzialna nie skorzystałaby z tego. Tylko masz rację, ile jest takich osób?
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez KaszeL » 23 kwietnia 2014, 07:02

zawistak napisał(a):Witam,
KaszeL napisał(a):Ale jak? Tak serio. Robisz przejściówkę 63A->3x1F tą starą na to metalowe gniazdo z płaskimi bolcami. Osobie, której ją wykonujesz mówisz: Możesz tej przejściówki używać tylko i wyłącznie, gdy gniazdo do którego ją podepniesz będzie zabezpieczone bezpiecznikiem 16A. No i idzie taki zainteresowany, widzi przy tym metalowym gnieździe 63A zabezpieczenie z epoki czyli trzy główki DIII 63A. Ma na dodatek ze sobą wkładki 16A i chce je wymienić, ale okazuje się, że do gniazda DIII najmniejsza wkładka to 32A i dupa blada za przeproszeniem. Okazuje się, że nie da się z tego skorzystać bezpiecznie. Celowo już pomijam cyrki, jakie mogą się dziać w starym gnieździe 4P ze wszystkimi tego skutkami.

No w takiej sytuacji taka osoba jeżeli byłaby odpowiedzialna nie skorzystałaby z tego. Tylko masz rację, ile jest takich osób?
Pozdrawiam


Powiedz mi lepiej, czy widzisz w ogóle w takim układzie możliwość używania takiej "przejściówki"? Bo ja prawdę mówiąc nie widzę - nigdy nie widziałem gniazda 63A, które było by zabezpieczone wkładkami 16A. Zobacz, że z eskami jest jeszcze gorzej. Wkładki topikowe jeszcze od biedy można wymienić, ale przecież nie będziesz patroszył rozdzielnicy z esów. Najgorsze są właśnie te wszystkie okoliczności, o których się nie pomyśli :( Dlatego trzeba się starać tak budować urządzenia, żeby były bezpieczne zawsze, albo nie dało się z nich skorzystać bez Twojej obecności. To ostatnie przypadku przejściówki będzie raczej trudne. Natomiast dobezpieczenie całości trzema eskami na kablu w zasadzie rozwiązuje problem, prawda?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości