Przejściówka 400V-3X230V

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez zawistak » 21 kwietnia 2014, 22:21

Witam,
W międzyczasie przeglądałem internet i trafiłem na coś takiego:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2363112.html
Pytanie: Co o tym sądzicie? Na tamtym forum autora ostro zjechali za lutowanie przewodów-czy przypadkiem lutowanie przewodów nie jest najlepszym sposobem połączeń? Były także uwagi na temat cynowania przewodu pod śrubę-takie rozwiązania widziałem nawet w urządzeniach fabrycznych, sam często takie stosuje, połączenie przewodu miękkiego bezpośrednio jest dla mnie kiepskie, rozwiązaniem innym niż lutowanie są tulejki, też dobry sposób jak się ma zaciskarkę. Czy jest w tym coś złego? Sama cyna jest bardzo miękka-fakt. Pobielony przewód, z czego sprawdzałem, jest bardzo sztywni-dużo sztywniejszy niż przed pobieleniem(zastanawiałem się nad tym, czy cyna nie "pływa" tak mocno jak Al).
Założyłem tutaj temat, ponieważ z częścią rzeczy się nie zgadzam i ciekaw jestem jakie jest wasze zdanie. Mnie nie podoba się to, że puszka została zalana klejem oraz brak odciągu przewodu w puszce( przy mocnym pociągnięciu może się urwać, chociaż dobrze wykonany lut jest bardzo wytrzymały). Być może zastosowanie puszki to przesada( 3 przewody powinny zmieścić się w gnieździe trójfazowym), ale gdyby nie była zalana klejem i jakoś załatwiłby sprawę tego, że ktoś pociągnie za przewód to spoko.
Mam nadzieję, że temat nie łamie regulaminu forum i go nie zaśmieca.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez Whites86 » 22 kwietnia 2014, 16:59

niektórzy nie wiedza o czym piszą

(...) Luty natomiast śniedzieją, przez co grzeją się, co za tym idzie, utleniają się jeszcze bardziej. Dzięki czemu, wypalają nam się styki w gniazdach.

nigdy w życiu nie spotkałem się by luty śniedziały, zjawisko wręcz niespotykane, nie ma nic bardziej trwałego jak pocynowana miedziana linka , oczywiście nie można przesadzać z cyną bo może zaistnieć później efekt płynięcia, ale jeśli chodzi o delikatne pobielenie końcówki to jest to bardzo dobry sposób który sam osobiście stosuje z powodzeniem od wielu lat , natomiast zalutowanie przewodów do tych mosiężnych blaszek to też raczej średni pomysł, dużo bardziej trwałe było by wykonanie raupy i jej zalutowanie, nałożenie kondona termokurczliwego i późniejsze zalanie zywicą


sam pomysł moim zdaniem średni, i raczej mało praktyczny, zazwyczaj tam gdzie jest gniazdo siłowe jest i gniazdo na 230V ;)

co mi się w tym najbardziej niepodoba ? wszelkie opinie na ten temat, elektroda to forum na którym ludzie tylko potrafią zgnoić innego użytkownika, zero fachowych porad tylko sama ostra krytyka ,jak by mogli to by jeszcze pałowali za niewiedze, będąc tam musisz być specjalistą, zwykły człowiek nie ma tam żadnych szans
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez zawistak » 22 kwietnia 2014, 17:07

Witam,
Fajnie, że ktoś odpisał ;)
Whites86 napisał(a):co mi się w tym najbardziej niepodoba ? wszelkie opinie na ten temat, elektroda to forum na którym ludzie tylko potrafią zgnoić innego użytkownika, zero fachowych porad tylko sama krytyka ,jak by mogli to by jeszcze pałowali za niewiedze, będąc tam musisz być specjalistą, zwykły człowiek nie ma tam żadnych szans

Zgadzam się w 100%.
Whites86 napisał(a):sam pomysł moim zdaniem średni, i raczej mało praktyczny, zazwyczaj tam gdzie jest gniazdo siłowe jest i gniazdo na 230V ;)

Czasem zdarza się, że potrzebujemy podłączyć więcej urządzeń na 230V dużej mocy. I np. w instalacji, gdzie gniazdka są na B16 to podłączysz powiedzmy tylko 1. Natomiast na takiej przejściówce 3.
Albo na przykład, że na gniazdka jest zabezpieczenie B10(stara instalacja Alu), a trzeba podłączyć urządzenie wyższej mocy. Różne są sytuacje, takie przejściówki się spotyka.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez Elektroservice » 22 kwietnia 2014, 19:54

Sama przejściówka nie jest taka zła, moje zastrzeżenia budzi zastosowana "zalewa" w puszce i brak zabezpieczenia przed wyrwaniem przewodów.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez MercuryFenix » 22 kwietnia 2014, 20:10

Ja zawsze cynuję linki np. do przedłużaczy, więc nie kumam, dobrze robię czy nie ?
Elektroda to inny świat, pytam was- fachowców, a nie tych co będą niedługo sterowali zapalanie żarówki na uC (mikro kontrolerze).
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez Elektroservice » 22 kwietnia 2014, 20:16

Dobrze, ale nie ma co dawać zbyt dużo cyny.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez MercuryFenix » 22 kwietnia 2014, 20:18

Pokrywam powierzchnie przewodów, a jak dam za dużo to nagrzewam i skapuje, całych kropel nigdy nie robie :D
Raz zrobiłem przedłużacz na drucie :D raz...
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez zawistak » 22 kwietnia 2014, 20:21

Witam,
MercuryFenix napisał(a):Ja zawsze cynuję linki np. do przedłużaczy, więc nie kumam, dobrze robię czy nie ? Elektroda to inny świat, pytam was- fachowców, a nie tych co będą niedługo sterowali zapalanie żarówki na uC (mikro kontrolerze).

:mrgreen: Ubawiłeś mnie tą Elektrodą :mrgreen:
Ja bardzo często tak robiłem, również z tego powodu, że zdarzało się przeciąć przewód kostką, poza tym moim zdaniem przy tzw. lince styk jest lepszy. Aczkolwiek np. w podręczniku Musiała czytam, że przewodów elektroenergetycznych się nie lutuje, tylko daje na tulejki i pod zacisk( instalacje, sieci i urządzenia elektroenergetyczne). Aż mnie kusi żeby wykonać kilka takich połączeń i puścić 20A z zasilacza komputerowego i sprawdzić ile czasu wytrzyma i czy będzie się grzać. Miałem już takie pomysły, chyba niedługo się za to zabiorę w praktyce.
Też wydawało mi się, że przy cynowaniu zachodzi efekt płynięcia, ale przy użyciu rozsądnej ilości cyny taka linka na końcu jest bardzo sztywna( porównywalnie z przewodem miedzianym o takim przekroju), więc w teorii problemu nie ma. W urządzeniach fabrycznych też widziałem takie patenty, czasem też widzę tulejki( też dobra rzecz jak ma się zaciskarkę).
Ja jeszcze wymyśliłem inny patent: można do przewodu-linki przylutować kawałek sztywnej żyły miedzianej, miejsce lutu w termokurcza i macie koniec sztywny. Ciekaw jestem opinii innych.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez KaszeL » 22 kwietnia 2014, 20:29

Chodzi o to, żeby przewód (linka) był dobrze "nasączony" cyną. Nie masz przecież zwiększać przekroju przewodu cyną.

Odnośnie tej przejściówki. No zrobił jak potrafił, ja bym do tego podszedł nieco inaczej. Przede wszystkim podłączył bym wszystko wewnątrz wtyku 400V. To zalewanie w takiej formie nie pomaga niestety. Inna sprawa, że jak gość jest DJ'em i podłącza pod te przejściówki audio, to pewnie jeszcze dodatkowo ma parę zestawów przejściówek wtyczek 16->32A, 16->64A 4pin/5pin itp, a to jest stwarza pewien problem. Potrzeba dobezpieczyć tak rozdzielone obwody, bo oryginalnie gniazda mają zabezpieczenia pewnie takie, do jakich prądów są przygotowane gniazda. Ja już widziałem pajęczynkę wiszącą na gnieździe 125A z podłączonymi gniazdami 1F bez zabezpieczeń. Włos się na głowie jeży jak to by się ładnie wszystko paliło. Wiec w zasadzie podejścia są dwa. Albo mamy jedną przejściówkę 16A/3F -> 3x 1F. Albo mamy dedykowaną rozdzielnicę, gdzie już są stosowne zabezpieczenia i wtedy mamy pewność że wszystko zadziała jak trzeba. Chociaż muszę wam powiedzieć, że jak widuję co się dzieje na wiejskich imprezach plenerowych z zasilaniem, to na prawdę czasami strach ten sprzęt obsługiwać.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Przejściówka 400V-3X230V

Postprzez zawistak » 22 kwietnia 2014, 20:40

Witam,
KaszeL napisał(a):Odnośnie tej przejściówki. No zrobił jak potrafił, ja bym do tego podszedł nieco inaczej. Przede wszystkim podłączył bym wszystko wewnątrz wtyku 400V. To zalewanie w takiej formie nie pomaga niestety. Inna sprawa, że jak gość jest DJ'em i podłącza pod te przejściówki audio, to pewnie jeszcze dodatkowo ma parę zestawów przejściówek wtyczek 16->32A, 16->64A 4pin/5pin itp, a to jest stwarza pewien problem. Potrzeba dobezpieczyć tak rozdzielone obwody, bo oryginalnie gniazda mają zabezpieczenia pewnie takie, do jakich prądów są przygotowane gniazda. Ja już widziałem pajęczynkę wiszącą na gnieździe 125A z podłączonymi gniazdami 1F bez zabezpieczeń. Włos się na głowie jeży jak to by się ładnie wszystko paliło. Wiec w zasadzie podejścia są dwa. Albo mamy jedną przejściówkę 16A/3F -> 3x 1F. Albo mamy dedykowaną rozdzielnicę, gdzie już są stosowne zabezpieczenia i wtedy mamy pewność że wszystko zadziała jak trzeba. Chociaż muszę wam powiedzieć, że jak widuję co się dzieje na wiejskich imprezach plenerowych z zasilaniem, to na prawdę czasami strach ten sprzęt obsługiwać.

Przejściówki z 63A-->3X1F 16A istnieją i to bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń(producent oczywiście zaznaczył, że trzeba się upewnić co do zabezpieczeń na wejściu, także przejściówka dla osób, które wiedzą co robią, no i raczej na bezpieczniki topikowe, bo ciężko zmienić eske normalnemu użytkownikowi):
http://www.sielskiz.com.pl/nasza-oferta,rozdzielnie-elektryczne-i-akcesoria,-przejsciowka-z-sily-400v-na-3x230v.html
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości