Kilka pytań odnośnie starych instalacji

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Kilka pytań odnośnie starych instalacji

Postprzez Bartek22 » 13 grudnia 2017, 17:54

Mam kilka pytań odnośnie starych instalacji elektrycznych

1. Znalazłem obudowę z przekaźnikiem jak na zdjęciu. Jeszcze do tego była druga większa część z bezpiecznikami topikowymi w takiej starej metalowej modułowej obudowie. Do czego służył ten przekaźnik? Z przodu są metalowe drzwiczki w których była szybka z jakimiś wytartymi napisami odczytałem jedynie napis "liczydła".

https://i.imgur.com/Fr0tmbO.jpg
https://i.imgur.com/8YOSNPu.jpg
https://i.imgur.com/8QmLqeq.jpg


2. Do czego służyły wgłębienia, drzwiczki na zewnątrz starych domów zaraz koło wejścia. Na wielu starych zdjęciach widziałem takie drzwiczki 30x30cm na wysokości może 1,50m zaraz obok drzwi wejściowych. U moich dziadków coś takiego jest obecnie zamurowane a poniżej z tego miejsca idą przewody na budynki gospodarcze. Przypuszczam że pewnie znajdowały się tam jakieś gniazda, bezpieczniki lub wyłączniki.

3. W jaki sposób energetyka wykonywała w dawnych latach połączenie od przyłącza napowietrznego do bezpieczników i licznika na parterze domu? W starym domu pradziadków widziałem tak jakby luzem zamurowane przewody a w innym wpuszczone w rurce metalowej. Co ciekawe w jednym i drugim zastosowano zielone przewody aluminiowe, fazowy i zerowy puszczony był pojedynczym przewodem zielonym gdzieś tak 4mm.
Bartek22
 
Posty: 17
Dołączył(a): 21 września 2015, 12:49

Re: Kilka pytań odnośnie starych instalacji

Postprzez MercuryFenix » 13 grudnia 2017, 18:02

1. To przerobiona skrzynka jakiejś przemysłowej aparatury z wrzuconym TSM-1, nie da się o tym nic więcej powiedzieć. Przełącznik po boku uruchamiał prawdopodobnie cewkę stycznika. Opisem urządzenia się nie sugeruj, nie ma pokrycia ze stanem faktycznym ;)
Aaa i linki do fot wstaw w [img]link_do_zdjęcia[/img]
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2207
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Postprzez Farel03 » 13 grudnia 2017, 18:14

2. Takie coś tylko, mniejsze funkcjonowało jeszcze z 10-12 lat temu w wiatrołapie klatki schodowej u mojej babci. Pamiętam, że jako 5 latek zawsze je otwierałem i bawiłem się przełacznikami wewnątrz. Zapałem światło na klatce (dokładnie pierwszego WOSa bez klosza, bo reszta była na czasówce), w wiatrołapie, przed wejściem do klatki. Pewnego dnia przełączniki przestały działać. Po prostu nic już nie robiły, później był remont i najprawdopodbniej to zamurowali
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 1943
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość