Liczniki energii elektrycznej

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez andrzejlisek » 12 października 2008, 11:11

Słyszałem, że stare liczniki elektryczne miały pewną wadę wynikającą z zasady działania, która dla odbiorcy energii była zaletą.

Chodzi tu o to, że zwykle obciążenie domowej instalacji, mierzone przy liczniku ma dodatnią rezystancję (żarówki, grzałki) i dodatnią reaktancję (pralka, lodówka, zasilacze, itp.).

Wtedy licznik działa poprawnie, czyli obraca się do przodu z szybkością zależną od mocy czynnej.

Natomiast wada polega na tym, że jak się dołączy do sieci kondensator, a wyłączy indukcyjność (ewentualnie nie wszystkie urządzenia się wyłączy) tak, żeby wypadkowa reaktancja całego mieszkania była ujemna (przewaga reaktancji pojemnościowej) to licznik też obraca się z szybkością zależną od rezystancji, ale w przeciwną stronę, czyli tak, jakby energia była przepuszczana w drugą stronę.

Nowsze liczniki (obecnie stosowane) są pozbawione tej wady.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez cieszyn » 12 października 2008, 20:06

jak się dołączy do sieci kondensator, a wyłączy indukcyjność (ewentualnie nie wszystkie urządzenia się wyłączy) tak, żeby wypadkowa reaktancja całego mieszkania była ujemna (przewaga reaktancji pojemnościowej) to licznik też obraca się z szybkością zależną od rezystancji, ale w przeciwną stronę, czyli tak, jakby energia była przepuszczana w drugą stronę.


Andrzeju, nie wiem, ale to by znaczyło, że licznik zmniejszał stan kWh?

Słyszałem o różnych sposobach na przychamowanie licznika, ale tego nie

(UWAGA - magnesy neodymowe niszczą licznik lub jego część, w każdym razie można dojść do tego, że ktoś manipulował przy liczniku tak silnym magnesem, więc nie radzę próbować :lol: )
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez DocBrown » 12 października 2008, 20:10

Jak to jest tego nie wie nikt, najlepiej i najbezpieczniej byłoby dorwać dwa liczniki starszego typu i przeprowadzić na nich testy, na jednym test z kondem i inne znane metody, zaś drugiego poświęcić na test z magnesem i zobaczyć jakie będą tego skutki, eksperymentując na licznikach nie należących do ZE tylko kupionych do tego celu nie narazimy się na kłopoty :)
DocBrown
 

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez KaszeL » 12 października 2008, 21:08

Andrzej, liczników które nie zostały wyposażone w blokadę ruchu wstecznego nie produkuje się już od dobrych kilkunastu lat.

Natomiast jeśli chodzi o magnesy neodymowe, to i owszem czasowo zwalniają prace niektórych liczników. Niestety bardzo szybko dochodzi w nich do namagnesowania ustroju pomiarowego - co z kolei powoduje kilkunastokrotne przyspieszenie ich pracy. W efekcie taki licznik wskazuje zużycie wielokrotnie większe od faktycznego. Zgłoszenie tego problemu powoduje wysłanie licznika na badanie, gdzie oczywiście zostaje wykryte namagnesowanie ustroju pomiarowego - co z kolei skutkuje nałożeniem na zgłaszającego kary w wysokości 5000pln na jedną fazę przyłącza ;). Czyli jak ktoś ma licznik 3-fazowy, to na dzień dobry dostanie rachunek na 15k pln. Radzę skalkulować czy się opłaca :>

Jeśli ktoś dysponuje odpowiednim stanowiskiem testowym, to może się licznikiem pobawić. Można je często dostać dość tanio na allegro :P
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez DocBrown » 12 października 2008, 21:13

Ja na allegro licznika jeszcze nie widziałem, mógłbyś podać kilka linków :?:
DocBrown
 

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez KaszeL » 13 października 2008, 15:16

Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez DocBrown » 13 października 2008, 16:45

Dzięki za linki :)
DocBrown
 

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez andrzejlisek » 16 października 2008, 17:32

cieszyn napisał(a):
jak się dołączy do sieci kondensator, a wyłączy indukcyjność (ewentualnie nie wszystkie urządzenia się wyłączy) tak, żeby wypadkowa reaktancja całego mieszkania była ujemna (przewaga reaktancji pojemnościowej) to licznik też obraca się z szybkością zależną od rezystancji, ale w przeciwną stronę, czyli tak, jakby energia była przepuszczana w drugą stronę.


Andrzeju, nie wiem, ale to by znaczyło, że licznik zmniejszał stan kWh?

Tak jest. Licznik by liczył w przeciwną stronę, więc przykładowo jak tak pociągniesz 5kWh, to Ci te 5kWh odejmie, więc masz 2*5=10 kWh do tyłu (raz, bo licznik nie naliczył zużytej energii, a dwa, że o wartość zużytej energii licznik się cofnął).

O tym sposobie mówił jeden z wykładowców w wojsku, że jakiś jego znajomy czy z jego rodziny to robił, ale to było bardzo dawno temu (nie mówił nawet czy przed czy po wojnie). Nie wiem, czy mu wieżyć, ale skoro były liczniki podatne na taki przekręt, to być może jest w tym prawda. Ale mówił, że obecne od jakiegoś czasu liczniki nie są podatne na taką sztuczkę, tak, jak pisze KaszeL.

KaszeL napisał(a):Natomiast jeśli chodzi o magnesy neodymowe, to i owszem czasowo zwalniają prace niektórych liczników. Niestety bardzo szybko dochodzi w nich do namagnesowania ustroju pomiarowego - co z kolei powoduje kilkunastokrotne przyspieszenie ich pracy. W efekcie taki licznik wskazuje zużycie wielokrotnie większe od faktycznego. Zgłoszenie tego problemu powoduje wysłanie licznika na badanie, gdzie oczywiście zostaje wykryte namagnesowanie ustroju pomiarowego - co z kolei skutkuje nałożeniem na zgłaszającego kary w wysokości 5000pln na jedną fazę przyłącza ;). Czyli jak ktoś ma licznik 3-fazowy, to na dzień dobry dostanie rachunek na 15k pln. Radzę skalkulować czy się opłaca :>


Przy tak wysokich karach mi by się nie opłacało bawić magnesami przy liczniku. Kara wyższa niż ewentualny zysk przy umiejętnym posługiwaniu się magnesem.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez Whites86 » 17 października 2008, 06:09

ja mam licznik z 1962 roku i sprawdzalem niema tej blokady :D jak by to dobrze zorganizowac to by sie dalo go cofnąc :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez qba » 17 października 2008, 11:49

W latach 80miałem zrobione tak, że były 2 kable, z których jeden przechodził przez licznik jednofazowy, a drugi go omijał. :D . Teraz jest tam licznik na karte.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8338
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron