Liczniki energii elektrycznej

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez MRP200 » 24 lutego 2010, 07:51

Jeżeli ten licznik jest u elektryka w domu to na przedlicznikowym ma S-ki. Na dodatek trójfazowe zespolone. Przy zwarciu pewnie szybciej one wylatują zanim zadziałają topiki i od razu w całym domu nie ma prądu.
Trójfazowe liczniki z przeźroczystą obudową wcale nie są taką rzadkością.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez elektryk » 24 lutego 2010, 16:29

Na zewnątrz domu mam skrzynkę z S-kami, a ta przyjarana listwa jest już parę dobrych lat, przyszli panowie z Lubzelu, coś poszperali i tak dalej jest. Ten automat jest chyba na N, bo jak zmieniali skrzynkę na zewnątrz domu to wykręcili tylko tego automata.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3985
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez MRP200 » 24 lutego 2010, 20:05

Ten automat na pewno nie jest w przewodzie N, a właściwie jest to jeszcze przewód PEN, bo tych przewodów zabezpieczać nie wolno.
Na tym automacie masz raczej jakiś obwód jednofazowy. Zresztą łatwo sam to możesz sprawdzić. Wyłącz automat i prawdź gdzie nie świeci się światło lub w którym gniazdku nie ma prądu.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez elektryk » 25 lutego 2010, 17:26

Właśnie u mnie nie ma wydzielonych obwodów oświetleniowych tylko wspólnie kable idą na poszczególne pomieszczenia. Gdy był u mnie remont wymienialiśmy instalację w pomieszczeniach remontowanych na miedziane, ale dalej w systemie TN-C. W dwóch pomieszczeniach zostało Al. Czyli od licznika jest odprowadzone na dom 4 obwody. A automat jest do 16 A.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3985
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez DocBrown » 25 lutego 2010, 17:51

Tą wkręcaną nadprądówkę to jaknajszybciej wymień na topika, one nie były zbyt pewne :roll:
A co do aluminium, postaraj się to jaknajszybciej wymienić na Cu, aluminiowa instalacja to bomba z opóźnionym zapłonem :twisted:

P.S. Automat to rodzaj skrzyni biegów jak już :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez MRP200 » 25 lutego 2010, 19:55

Doc, daj spokój. Wszyscy wiemy, że w tym przypadku pod pojeciem automat kryje się wyłącznik nadprądowy wkrętkowy, bo taka jest chyba jego nazwa handlowa.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez DocBrown » 25 lutego 2010, 19:59

Wiesz, w sumie popularnie tak się mówi, ale to tak jakby LRF nazywać żarówką :evil: :twisted:
W necie kiedyś widziałem takie wyłączniki nadprądowe na jakiejś stronie i nazwane były wyłącznikami nadprądowymi :)
DocBrown
 

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez Michal » 25 lutego 2010, 21:34

DocBrown napisał(a):Tą wkręcaną nadprądówkę to jaknajszybciej wymień na topika, one nie były zbyt pewne :roll:
A co do aluminium, postaraj się to jaknajszybciej wymienić na Cu, aluminiowa instalacja to bomba z opóźnionym zapłonem :twisted:

P.S. Automat to rodzaj skrzyni biegów jak już :mrgreen:

Nie wiem dlaczego wszyscy tak boicie sie instalacji z Al.Ja miałem u siebie w bloku w mieszkaniu taką instalację-YADYp2x 2,5 mm2 i przez 30 lat nie wystąpiła żadna awaria,a wisiało czasami na tym 15 opraw ulicznych :mrgreen:Jeżeli jest instalacja porządnie wykonana,po dokręcane połączenia w puszkach oraz zaciski osprzętu i zabezpieczeń to nie ma prawa się nic stać.Większy problem jest z instalacją wykonaną przewodami Al o małych przekrojach biegnącą np.na zewnątrz budynków gdzie narażona jest na wpływ czynnikow zewnętrznych,wtedy zdarzają się awarie związane z utlenianiem się aluminium np. na zaciskach w puszkach łączeniowych do których dostała się wilgoć. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez Whites86 » 25 lutego 2010, 21:44

Michal napisał(a):
DocBrown napisał(a):Tą wkręcaną nadprądówkę to jaknajszybciej wymień na topika, one nie były zbyt pewne :roll:
A co do aluminium, postaraj się to jaknajszybciej wymienić na Cu, aluminiowa instalacja to bomba z opóźnionym zapłonem :twisted:

P.S. Automat to rodzaj skrzyni biegów jak już :mrgreen:

Nie wiem dlaczego wszyscy tak boicie sie instalacji z Al.Ja miałem u siebie w bloku w mieszkaniu taką instalację-YADYp2x 2,5 mm2 i przez 30 lat nie wystąpiła żadna awaria,a wisiało czasami na tym 15 opraw ulicznych :mrgreen:Jeżeli jest instalacja porządnie wykonana,po dokręcane połączenia w puszkach oraz zaciski osprzętu i zabezpieczeń to nie ma prawa się nic stać.Większy problem jest z instalacją wykonaną przewodami Al o małych przekrojach biegnącą np.na zewnątrz budynków gdzie narażona jest na wpływ czynnikow zewnętrznych,wtedy zdarzają się awarie związane z utlenianiem się aluminium np. na zaciskach w puszkach łączeniowych do których dostała się wilgoć. ;)

gorsze jest od tego pomieszane aluminium z miedzią często poskręcane na raupe w puszkach, w moim bloku takie rzeczy zdarzaja sie bardzo często, malo tego te przewody to często 1,5mm Al , naprawde takie polączenia lubią sie często smarzyc, tymbardziej ze ludzie daja zabezpieczenia po 20A na takie przewody :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Liczniki energii elektrycznej

Postprzez DocBrown » 25 lutego 2010, 21:54

Ja tam nie ufam aluminiowym przewodom :twisted:
Uważam przewody z aluminium za jedno wielkie nieporozumienie w histori elektrotechniki, gorsze od nich były tylko płaszczówki :roll:

P.S. Czy ktoś z was wie co to jest za przewód który nazywano "antygron"?
DocBrown
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości