Siec trójfazowa

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Siec trójfazowa

Postprzez cieszyn » 2 sierpnia 2008, 21:35

Ale ponieważ pomiędzy przewodami fazowymi występuje napięcie ok. 390 V, (a między fazą a zerem 230V) to i zwarcie międzyfazowe da większy prąd zwarcia niż zwarcie faza-zero ?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siec trójfazowa

Postprzez Michal » 2 sierpnia 2008, 21:52

cieszyn napisał(a):Ale ponieważ pomiędzy przewodami fazowymi występuje napięcie ok. 390 V, (a między fazą a zerem 230V) to i zwarcie międzyfazowe da większy prąd zwarcia niż zwarcie faza-zero ?

Prąd zwarciowy nie zależy od napięcia sieciowego.Temat prądów zwarciowych jest tak szeroki ,ze trzeba by było otworzyć osobny wątek.Zeby obliczyć prąd zwarciowy trzeba najpierw określić impedancję całego obwodu zwarciowego.Wielkość prądu zwarciowego zależy również od odległości urządzenia od np.stacji transformatorowej,szybkości wyłączenia obwodu przez bezpieczniki. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Siec trójfazowa

Postprzez cieszyn » 2 sierpnia 2008, 21:58

Michal napisał(a):
cieszyn napisał(a):Ale ponieważ pomiędzy przewodami fazowymi występuje napięcie ok. 390 V, (a między fazą a zerem 230V) to i zwarcie międzyfazowe da większy prąd zwarcia niż zwarcie faza-zero ?

Prąd zwarciowy nie zależy od napięcia sieciowego.Temat prądów zwarciowych jest tak szeroki ,ze trzeba by było otworzyć osobny wątek.Zeby obliczyć prąd zwarciowy trzeba najpierw określić impedancję całego obwodu zwarciowego.Wielkość prądu zwarciowego zależy również od odległości urządzenia od np.stacji transformatorowej,szybkości wyłączenia obwodu przez bezpieczniki. ;)


Jakoś trudno to pojąć, ale zgoda, pewnie tak jest i już.

Przy okazji walnę off-topa i zapytam Michała, czy miał jakiś niebezpieczne zdarzenie z prądem na sieciach ???
Może potem zrobimy z tego wątek, możemy opisywać same zagrożenie, a nie koniecznie już konkretne incydenty, bo takich, oby jak najmniej/

Więc, Michale ???
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siec trójfazowa

Postprzez Michal » 2 sierpnia 2008, 22:04

cieszyn napisał(a):
Michal napisał(a):
cieszyn napisał(a):Ale ponieważ pomiędzy przewodami fazowymi występuje napięcie ok. 390 V, (a między fazą a zerem 230V) to i zwarcie międzyfazowe da większy prąd zwarcia niż zwarcie faza-zero ?

Prąd zwarciowy nie zależy od napięcia sieciowego.Temat prądów zwarciowych jest tak szeroki ,ze trzeba by było otworzyć osobny wątek.Zeby obliczyć prąd zwarciowy trzeba najpierw określić impedancję całego obwodu zwarciowego.Wielkość prądu zwarciowego zależy również od odległości urządzenia od np.stacji transformatorowej,szybkości wyłączenia obwodu przez bezpieczniki. ;)


Jakoś trudno to pojąć, ale zgoda, pewnie tak jest i już.

Przy okazji walnę off-topa i zapytam Michała, czy miał jakiś niebezpieczne zdarzenie z prądem na sieciach ???
Może potem zrobimy z tego wątek, możemy opisywać same zagrożenie, a nie koniecznie już konkretne incydenty, bo takich, oby jak najmniej/

Więc, Michale ???

Tak,kiedyś zrobę fotkę mojego palca z wypalonymi zaciskami dwóch faz wtyczki trójfazowej.Poza tym stopiło mi się również trochę narzędzi,min z klucza oczkowego zrobił się płaski,a z kombnerek sople... :D Tak więc koledzy z prądem nie ma żartów.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Siec trójfazowa

Postprzez cieszyn » 2 sierpnia 2008, 22:24

Michał - to racja, z prądem nie ma żartów.

Dochodzi sie do tego z wiekiem, czasem wcześniej, czasem później
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siec trójfazowa

Postprzez Michal » 2 sierpnia 2008, 22:25

cieszyn napisał(a):
Michal napisał(a):
cieszyn napisał(a):Ale ponieważ pomiędzy przewodami fazowymi występuje napięcie ok. 390 V, (a między fazą a zerem 230V) to i zwarcie międzyfazowe da większy prąd zwarcia niż zwarcie faza-zero ?

Prąd zwarciowy nie zależy od napięcia sieciowego.Temat prądów zwarciowych jest tak szeroki ,ze trzeba by było otworzyć osobny wątek.Zeby obliczyć prąd zwarciowy trzeba najpierw określić impedancję całego obwodu zwarciowego.Wielkość prądu zwarciowego zależy również od odległości urządzenia od np.stacji transformatorowej,szybkości wyłączenia obwodu przez bezpieczniki. ;)




Prąd zwarciowy niezależnie od napięcia sieciowego może wynosić od kilku do kilkunastu kiloamperów [kA]
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Siec trójfazowa

Postprzez cieszyn » 2 sierpnia 2008, 22:28

Michał, ja juz kojarzę, o co chodzi :)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siec trójfazowa

Postprzez swietlik » 3 sierpnia 2008, 20:43

Co do impedancji sieci to przypomina mi się wypadek który zdarzył się u kuzyna. Na jego przyłączu zerwała się linka fazowa i opadła na linkę zerową. Kuzyn mieszka tak nieszczęśliwie, że zasilanie idzie do niego prawie przez całą wieś. Linki strasznie iskrzyły ale pomimo tego BMy na transformatorze nie zostały przepalone. Kuzyn ma starą instalację z zerowaniem i każda metalowa obudowa kopała :evil: Zanim przyjechało pogotowie lodówkę i coś tam jeszcze szlag trafił :|
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Siec trójfazowa

Postprzez cieszyn » 4 sierpnia 2008, 00:16

swietlik napisał(a):Co do impedancji sieci to przypomina mi się wypadek który zdarzył się u kuzyna. Na jego przyłączu zerwała się linka fazowa i opadła na linkę zerową. Kuzyn mieszka tak nieszczęśliwie, że zasilanie idzie do niego prawie przez całą wieś. Linki strasznie iskrzyły ale pomimo tego BMy na transformatorze nie zostały przepalone. Kuzyn ma starą instalację z zerowaniem i każda metalowa obudowa kopała :evil: Zanim przyjechało pogotowie lodówkę i coś tam jeszcze szlag trafił :|


Świetlik - twoja opowieść jak raz sie nadaje do mojego nowego wątku "Zagrożenia z siecią" -cytat niedosłowny
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siec trójfazowa

Postprzez lampa123 » 14 września 2008, 09:07

Pamiętacie wichury w zeszłym roku?
Ja widziałem jak cała sieć (X1,X2,X3 I N) były ze sobą zwarte, mam foty :P
W nocy musiała być niezła masakra.
Przypomina mi się też jak daaawno temu obserwowałem z okna sieć obok mnie (już jej nie ma) i jakie piękne iskry leciały jak toto się zwarło.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości