[qba]Stare oprawki

Wasze kolekcje osprzętu elektroinstalacyjnego

[qba]Stare oprawki

Postprzez qba » 9 kwietnia 2018, 19:11

Oprawek mam dużo, choć właściwie to nie trzymam ich jako kolekcji, bo są mi potrzebne do opraw. Przedstawiam klasyczne oprawki bakelitowe, z porcelanową wkładką w środku.
Obrazek
Ten model oprawki może pochodzić z lat 60 lub wczesnych 70. Nie jest zbyt często spotykany.
Obrazek
Obrazek
A to najpopularniejszy model bakelitowej oprawki w Polsce w latach 70 i 80. Produkcja Polam Kontakt. Nie wiem kiedy dokładnie się pojawiły.
Obrazek
Obrazek
W połowie lat 80 zostały zastąpione przez zapewne tańsze w produkcji oprawki OTE, już bez porcelanowej wkładki i bez skręcanych ze sobą elementów. Produkowane zresztą do dziś.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8330
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba]Stare oprawki

Postprzez galad » 9 kwietnia 2018, 20:23

Mi osobiście najbardziej podobają się oprawki z porcelanowym pierścieniem, w katalogu z 1959r oprawka ta ma nr kat. 310002, mam 2 takie oprawki :D
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: [qba]Stare oprawki

Postprzez Elektroservice » 9 kwietnia 2018, 20:57

Ten najpopularniejszy model ma element z stykami identyczny jak oprawy WOS/SOPS :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [qba]Stare oprawki

Postprzez qba » 25 kwietnia 2022, 06:52

Bakelitowa Oprawki stosowane w polskich oprawach wnętrzowych od lewej w kolejności chronologicznej:
Obrazek
Zastanawiające dla mnie są oprawki typu trzeciego z kolei.
Obrazek
Niby podobna do typowej OTE, ale jednak różni się nieco kształtem, nie posiada też żadnych polskich oznaczeń, tylko tajemnicze cyferki i znaczki. Oprawki tego typu stosowano najprawdopodobniej jako przejściówkę pomiędzy starymi z porcelanową wkładką, a OTE27. Stosowano je w oprawach produkcji rzemieślniczej, ale także w oprawach Polamu. Istnienie tych oprawek odkryłem stosunkowo późno, ok 2013 i od tamtej pory często natrafiam na oprawy w nie wyposażone. Możliwe, że nie są one polskiej produkcji, tylko jakiś czas sprowadzano je do kraju, a potem zaczęto produkować na ich wzór OTE 27, które to pojawiły się ok 1986/87. Istniała także wersja z możliwością nakręcania klosza
Obrazek
Inna wersja oprawki z taká funkcją, prawdopodobnie Polam Kontakt
Obrazek
Kolejne oprawki, prawdopodobnie prywatnej produkcji. Jedną sygnowana "ZPH Katowice" pozostałe dwie tajemnicze symbole Nr SW 4334/BS2440. Występowały w oprawach produkowanych przez prywaciarzy, głównie drewnianych toczonych, oraz żyrandolach z dymionymi szybkami.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8330
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP


Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości