Ściemniacz POLAM RS-2

Wasze kolekcje osprzętu elektroinstalacyjnego

Re: Ściemniacz POLAM RS-2

Postprzez MRP200 » 22 lipca 2011, 21:57

Przyznam szczerze, u mnie w domu jakoś ściemniacze nie zagościły. Będąc jeszcze na studiach wykonałem połącznik dotykowy do lampki biurowej f-my MASSIVE, w której oryginalny mechaniczny wyłącznik rozpadł się na części pierwsze po krótkim okresie użytkowania. Schemat połącznika bazował na schemacie któregoś ze ściemniaczy rodziny RS (prawdopodobnie), które swego czasu były zamieszczane w Radioelektroniku. Zasadnicza różnica polegała na użyciu tyrystora zamiast triaka, co wiązało się z koniecznością zastosowania mostka prostowniczego. Inna modyfikacja to zastąpienie diaka układem zastępczym na dwóch tranzystorach. Nie mniej konstrukcja pomimo, że ma ponad 10 lat nadal działa.
Zapewne chcielibyście fotki. Mówicie i macie:
widok panela sterującego
Obrazek
widok z dołu po zdjęciu stalowej płyty balastowej (specjalnie szukałem lampki z takim balastem zapewniającym stabilność):
Obrazek
no i sama elektronika:
Obrazek

PS. Celowo użyłem pojęcia połącznika, bo aparat pod taką nazwą również był produkowany. Była to uproszczona wersja ściemniacza rodziny RS, pozbawiona funkcji ściemniania.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Ściemniacz POLAM RS-2

Postprzez Marek140 » 24 lipca 2011, 17:59

Niezłe :o 8-) Płytkę sam robiłeś :?:
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Ściemniacz POLAM RS-2

Postprzez MRP200 » 24 lipca 2011, 20:27

Tak, płytka robiona samodzielnie wg indywidualnego projektu.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Poprzednia strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości