[Godo] Moja kolekcja elementów instaliacji

Wasze kolekcje osprzętu elektroinstalacyjnego

Re: Moja kolekcja elementów instaliacji

Postprzez MRP200 » 22 listopada 2010, 18:40

Niezła kolekcja. Jestem pod wrażeniem. Część łączników widać że używane, z demontu, ale kilka wygląda na całkiem nówki. Czyżby z jakiś zachomikowanych zapasów.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Moja kolekcja elementów instaliacji

Postprzez Godo » 22 listopada 2010, 18:53

amisiek napisał(a):Not so old, I've an light switch with dimmer, that was produced in the 80's. It had white and orange elements, I've seen also green and blue version of this switch.

But not so new ;) Production of that type of "Eltega" switches was ended in 1975 (started at the end of 50's). In 70's became popular other types of switches, later I'll show you. So most popular they were in 60's :)
Godo
 
Posty: 119
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 27 lipca 2010, 18:31
Lokalizacja: Vilnius, Lietuva

Re: Moja kolekcja elementów instaliacji

Postprzez Godo » 22 listopada 2010, 19:46

MRP200 napisał(a):Niezła kolekcja. Jestem pod wrażeniem. Część łączników widać że używane, z demontu, ale kilka wygląda na całkiem nówki. Czyżby z jakiś zachomikowanych zapasów.

There are only two of them new and not used, some look like new, because I just cleaned and repared them, but not all yet :)
Godo
 
Posty: 119
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 27 lipca 2010, 18:31
Lokalizacja: Vilnius, Lietuva

Re: [Godo] Moja kolekcja elementów instaliacji

Postprzez Godo » 24 listopada 2011, 18:53

Moje izolatory @ dawidizolator ;)
The bigest part of my insolators I collected between ~1992-1997, when many poles in Vilnius were changed to new ones, mostly without insolators, with black insulated cabels:( Now many insolators are still in use, but it is not so easy to get old insolators in the city, except in abandoned buildings.
Obrazek

Some soviet russian insoliators. Interesting, that most soviet insolators have marks with date (~1950-1980):
Obrazek

Some older insolators, made before WW2, I think polish and german:
Obrazek

:)
Obrazek

Other types:
Obrazek
Godo
 
Posty: 119
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 27 lipca 2010, 18:31
Lokalizacja: Vilnius, Lietuva

Re: [Godo] Moja kolekcja elementów instaliacji

Postprzez dawidizolator » 25 listopada 2011, 21:42

Thank you for the great pictures. Beautiful insulators, I have a few such as your :)
In a few days I will add new photos of my insulators :D
Kolekcjoner izolatorów i lamp :)
GG: 227575
Pozdrawiam, Dawid.
Avatar użytkownika
dawidizolator
 
Posty: 434
Zdjęcia: 577
Dołączył(a): 6 lipca 2010, 16:58
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości