[KaszeL] Przewody laboratoryjne D.I.Y.

Wasze kolekcje osprzętu elektroinstalacyjnego

[KaszeL] Przewody laboratoryjne D.I.Y.

Postprzez KaszeL » 26 marca 2011, 16:44

Jakiś czas temu przedstawiłem Wam swój autotransformator DIY. Tym razem przyszedł czas na pewien nieodłączny jego element. Bezpieczne przewody połączeniowe.

Przewody wykonane są na bazie specjalnie giętkiej linki miedzianej w izolacji sylikonowej oraz wtyczek i gniazd bezpiecznego systemu laboratoryjnego o średnicy 4mm (takie gniazda są np. w większości popularnych multimetrów). Pomimo, ze taki przewód ma tylko 2,5mm2 to jego dopuszczalne długotrwałe obciążenie wynosi aż 36A. Takie same maksymalne obciążenie dopuszczają także wtyczki i gniazda jakich używam w swoich projektach.

Obrazek

Całość dostępna jest w wielu kolorach, ja zdecydowałem się w tej chwili na użycie czterech: Czarnego, niebieskiego, czerwonego, zółtego. Do wykorzystania na przyszłość zostały jeszcze: brązowy, żółto-zielony, zielony, fioletowy, biały, szary i pomarańczowy. Gniazda systemu 4mm występują w kilku wersjach w pełni bezpiecznej i odsłoniętej, z różnymi przyłączami. Ja zdecydowałem się gniazda z osłonami bezpieczeństwa z przyłączem w postaci śrubki M4.

Obrazek

Niestety ten system ma też jedną ale za to sporą wadę: Cenę. Gniazdko kosztuje 5,5zł, wtyczka 6zł, 1m przewodu 7zł. Niby niewiele, ale jak człowiek podliczy ile tego tak na prawdę potrzeba, to wychodzą całkiem niezłe sumki. W zamian za dość wygórowaną cenę otrzymujemy pełne bezpieczeństwo. Łączeń można bez problemu dokonywać pod napięciem, ale oczywiście w stanie bez-prądowym.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na powyższych zdjęciach widać kolejne etapy powstawania jednego z przewodów. W sumie ich budowa idzie bardzo szybko, a jeszcze przyjemniej się używa takie gotowe kabelki. Ja zrobiłem sobie po kilka-kilkanaście różnych przewodów w danych kolorach o długościach 0,5; 1,0; 2,0m. Taki zestaw w zupełności wystarcza do nawet skomplikowanych układów. Kilka kabelków wykonałem także w wersji ze złączkami widełkowymi. Widać je na ostatniej fotce. W ten sposób mogę się podłączać do mierników laboratoryjnych starszej generacji z zaciskami śrubowymi.

Oczywiście samymi przewodami nic nie zdziałamy, dlatego wielu producentów produkuje do nich wszelakie akcesoria. Łączniki, przejściówki do innych systemów a także całą gamę różnych chwytaków.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Przewody laboratoryjne D.I.Y.

Postprzez matit1 » 26 marca 2011, 18:46

Od razu widać, że te przewody są zrobione solidnie a nie to co większość przewodów od multimetrów w których drut jest grubości igły i przy 10A izolacja się prawie rozpływa.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: [KaszeL] Przewody laboratoryjne D.I.Y.

Postprzez MRP200 » 27 marca 2011, 00:45

Wykonanie profesjonal.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [KaszeL] Przewody laboratoryjne D.I.Y.

Postprzez KaszeL » 27 marca 2011, 14:39

Thx ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Przewody laboratoryjne D.I.Y.

Postprzez andrzejlisek » 19 kwietnia 2011, 09:55

Sam pomysł i wykonanie super.

matit1 napisał(a):Od razu widać, że te przewody są zrobione solidnie a nie to co większość przewodów od multimetrów w których drut jest grubości igły i przy 10A izolacja się prawie rozpływa.

Albo przewód się łamie, co też mi się kiedyś zdarzyło i pomiar był zafałszowany, albo tak, jakby nie było połączenia. Wtedy przewód jest do wyrzucenia, mimo, że wygląda na dobry.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [KaszeL] Przewody laboratoryjne D.I.Y.

Postprzez KaszeL » 19 kwietnia 2011, 11:57

Do multimetru odpowiednie przewody także sobie zrobiłem. Mają oczywiście łamane końcówki, 2m długości, sensowną grubość 1,5mm2 i oczywiście możliwość podłączenia różnych końcówek :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości