[KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Wasze kolekcje osprzętu elektroinstalacyjnego

[KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Postprzez KaszeL » 30 kwietnia 2011, 12:06

Cześć.

Dziś przedstawiam kilka fotek kolejnego projektu DIY w fazie realizacji. Tym razem jest to trafo separacyjne, którego głównym przeznaczeniem będzie ochrona obwodów zasilanych z mojego autotransformatora. Na obecnym etapie prac nie ma się specjalnie czym chwalić. Samo trafo separacyjnego zostało wykonane dla mnie na zamówienie - niestety na to jestem jeszcze za cienki - dlatego poza przekładnią 1:1 i jego rolą separacyjną będzie używane także do zasilania odbiorników 110V i 400V. Pewnie niektórzy z was zdziwią się dlaczego 400V, otóż ja w swoim mieszkaniu mam przyłącze 1-fazowe. Stąd jeśli chcę uruchomić jakąś na prawdę konkretną lampkę, muszę się posłużyć transformatorem podbijającym napięcie z 230 do 400V.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Transformator pozwala na obciążenie ciągłe 20A dla uzwojeń 110 i 230V (oczywiście nie jednocześnie) oraz 10A dla obwodu 400V. Mogę je czasowo przeciążać do 30A dla 110V i 230V oraz 15A dla 400V. W ciągu 30min takiego obciążenia nic złego się nie dzieje. Obudowa transformatora będzie w tym przypadku wyposażona w chłodzenie aktywne, które nawet zakładając obciążenia dochodzące do tych 20A będzie miało co robić. W końcu budowana przeze mnie skrzynka będzie dość szczelna. Na ostatniej fotce widać świeżo zamówione gniazda/wtyczki siłowe w wykonaniu na 110V/230/400 i 500V których użyję przy budowie tego transformatora.

Obrazek
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Postprzez amisiek » 30 kwietnia 2011, 21:25

Solidna robota. Czyli będziesz poganiał z tego 2kW lampki, wymagające zasilania międzyfazowego. Jaki wentylator do chłodzenia będzie?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Postprzez andrzejlisek » 1 maja 2011, 21:00

Czyli "2 in 1", bo transformator separacyjny i do zmiany napięć w jednym urządzeniu. ;)

Czy możesz napisać, jakie są ceny wykonywania transformatorów na zamówienie?

Ktoś kiedyś pokazywał lampę MH 2000W przystosowaną do napięcia międzyfazowego. Dysponując takim trafem dałoby się ja w końcu odpalić. ;)
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Postprzez KaszeL » 1 maja 2011, 21:04

Ten konkretny kosztował mnie 800pln, w takich przypadkach cena zawsze ustalana jest indywidualnie. Nigdy nie wiadomo ile miedzi będzie potrzeba, trzeba najpierw policzyć takie trafo, potem wycenić i dopiero do akceptacji dla klienta :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Postprzez andrzejlisek » 2 maja 2011, 20:17

Czy dobrze wnioskuję, że żółty drut to uzwojenie pierwotne, a czerwony drut to uzwojenie wtórne?

Czy to jest prawda, że jest to nic innego, jak transformator o przełożeniu 23:40 z dwoma odczepami na wtórnym, gdzie od końca do jednego odczepu jest 110V, a od końca do drugiego odczepu jest 230V?

Jak transformator pracuje, to czy rdzeń przyciąga metal? Teoretycznie całe pole magnetyczne powinno być w rdzeniu i nie przenikać na zewnątrz, ale w praktyce nie wydaje mi się, żeby to było możliwe.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Postprzez KaszeL » 3 maja 2011, 01:22

Nie do końca jest tak, jak mówisz.

Rdzeń UI czyli taki jak tu widać należy nawijać tak, aby każde uzwojenie było równomiernie rozłożone na obie kolumny. Jeśli dobrze policzyłem, to uzwojenie pierwotne tego trafo ma 207 zwojów. Czyli po 103,5 na każdej z kolumn. Jeśli chodzi o te kolorki samego drutu nawojowego, to pośrednio zależy to od zastosowanej na nim izolacji. Ten żółty to drut nawojowy w izolacji z włókna szklanego. Dzięki temu wytrzymuje bardzo duże temperatury, do 160 stopni. Ten czerwony to zwykły drut nawojowy emaliowany DNE.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Postprzez KaszeL » 4 maja 2011, 19:04

Wczoraj moje trafo dorobiło się wreszcie wentylatora chłodzącego. Dziś zamykam obudowę od góry i do zrobienia zostanie tylko panel czołowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Postprzez KaszeL » 19 maja 2011, 20:24

Przymiarki do ścianki frontowej ;)

Obrazek
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Postprzez amisiek » 19 maja 2011, 20:28

Solidna robota, widać, że już coraz bliżej do końca.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [KaszeL] Transformator separacyjny D.I.Y.

Postprzez KaszeL » 19 maja 2011, 21:22

Czekam aż wyschnie druga warstwa farby, kładę trzecią i można to składać do kupy. Myślę, że na weekend będzie gotowy :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości