[matit1] Mój Autotransformator

Wasze kolekcje osprzętu elektroinstalacyjnego

Re: Mój Autotransformator

Postprzez LukaszO » 18 maja 2011, 13:58

KaszeL napisał(a):Przede wszystkim ochrona pośrednia, czyli odpowiednia obudowa.

Witam. Chyba miałeś na myśli ochronę bezpośrednią ;)
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój Autotransformator

Postprzez KaszeL » 18 maja 2011, 14:29

Miałem na myśli obudowę, a jak to się nazywa - pośrednia, czy bezpośrednia to już teraz pewien nie jestem :)

Witamy na forum tak BTW :D
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Mój Autotransformator

Postprzez LukaszO » 18 maja 2011, 23:26

To jak wkroczyliśmy nazewnictwo to w zasadzie nie ma już ochrony pośredniej ani bezpośredniej.

Ochrona podstawowa (daw. bezpośrednia) - jest to zespół środków technicznych chroniących przed zetknięciem się człowieka lub zwierzęcia z częściami czynnymi w warunkach braku uszkodzenia. Np. obudowa, przegroda, izolacja części czynnych, umieszczanie urządzeń poza zasięgiem ręki itd.

Ochrona dodatkowa czyli ochrona przy uszkodzeniu (daw. pośrednia) - jest to – zespół środków technicznych chroniących przed porażeniem prądem elektrycznym przy pojedynczym uszkodzeniu, głównie z uwagi na uszkodzenie izolacji podstawowej. Np. samoczynne wyłączenie zasilania, połączenia wyrównawcze, izolowanie stanowiska, II kl ochronności itd.

Ochrona uzupełniająca - jest to zespół środków technicznych uzupełniających ochronę podstawową i / lub ochronę przy uszkodzeniu. Np. RCD, uziemione połączenia wyrównawcze.

PS
No ładnie, nie dość, że drugi post to już OT ;)
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój Autotransformator

Postprzez KaszeL » 19 maja 2011, 00:43

Dzięki za wyjaśnienie. Jak w takim razie zakwalifikować transformator separacyjny, który zasilałby taki autotransformator?

PS. Oj tam, coś czuję, że tym razem moderatorzy będą wyrozumiali ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Mój Autotransformator

Postprzez MRP200 » 19 maja 2011, 06:13

Zasilanie poprzez transformator separacyjny traktuje się jako ochronę dodatkową. Źródłem napięcia separowanego może być również odpowiednia przetwornica. Przy separacji elektrycznej nie wolno uziemiać zacisków źródła (od strony separowanej), bo w przeciwnym wypadku cała separacja traci sens.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Mój Autotransformator

Postprzez KaszeL » 19 maja 2011, 13:08

Nie bardzo rozumiem tego uziemiania zacisków po stronie wtórnej. Z tego co mi wiadomo, zazwyczaj jest tak, że w przypadku trafo separacyjnych uziemiony jest tylko rdzeń. Mamy zatem stronę pierwotną L/N zasilające uzwojenie i PE połączone bezpośrednio z rdzeniem. Po stronie wtórej mamy L/N już po separacji galwanicznej, ale to PE nadal prowadzone jest do zacisków wyjściowych.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Mój Autotransformator

Postprzez MRP200 » 19 maja 2011, 14:12

Miałem na myśli zaciski czynne (robocze) po stronie separowanej, których uziemiać nie wolno. Bo w końcu transformator separacyjny stosujemy po to, aby odizolować się od ziemi.
Co do przewodu PE po stronie separowanej to w przypadku pojedynczego odbiornika, to nie jest on do szczęścia potrzebny. Jeżeli jest to przewód uziemiony, to może być to uziemienie funkcjonalne (oznaczenie E). Natomiast w przypadku gdy w obwodzie sparowanym znajdują się dwa lub więcej odbiorników w pierwszej klasie ochronności, to powinny być objęte połączeniem wyrównawczym, które może ale nie musi być uziemione.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Mój Autotransformator

Postprzez KaszeL » 19 maja 2011, 18:12

No to sprawa jasna :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości