Klasyczne oprawy świetlówkowe

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Elektroservice » 8 lipca 2018, 12:04

Boczki w OKN są wykonane (przynajmniej w niektórych seriach) z kruchego gównolitu, który łamał się i kruszył przy próbie demontażu :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Postprzez Farel03 » 8 lipca 2018, 13:33

OKNy nie mają problemu z oprawkami, które wykręcają się razem z rurą podczas jej wymiany
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Elektroservice » 10 lipca 2018, 20:03

Jak najbardziej mają :) Obserwując OKNy i OWFy w ogólniaku do którego chodziłem i czytając Wasze doświadczenia z tymi oprawami odnoszę wrażenie że nie tyle typ oprawy co seria/lata produkcji mają wpływ na jakość. Możliwe że te OKNy które trafiłem były z kiepskiej serii i dlatego działo się z nimi wszystko to co tutaj opisujecie odnośnie OWFów, które to z kolei nie przysparzały absolutnie żadnych problemów :)
Jedno jest pewne - po tym jak dostałem w łeb kloszem od OKNa nigdy takiej oprawy nie kupię i zawsze będę je ze swojego otoczenia eliminował :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez latarnik » 12 lipca 2018, 16:17

Niemiecka lub austriacka oprawa uniwersalna z mlecznym kloszem na rurę 20 lub 18W. Nie zachowały się napisy świadczące o marce, dławik i gniazda świetlówki są firmy Zumtobel (Austria).

Oprawa miała skorodowaną płytę montażową, pomalowałem ją dopiero minią (oczywiście jeszcze będzie na biało ;) ).

Obrazek

Obrazek

Dławik:
Obrazek

Warto zaznaczyć, że jak na swoje lata, klosz jest absolutnie nienaganny!
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez latarnik » 21 lipca 2018, 20:21

Jeszcze jeden wyrób austriackiej firmy Zumtobel (jest naklejka więc jestem pewien że to ta firma, drukowana laserowo naklejka sugeruje już lata 90), tym razem na 36W.

Obrazek

Tym razem oprawę dostałem bez dławika i okablowania, to nie problem, sam sobie okabluję :P Ważne że klosz nie ma dziur.

Obrazek

Ta świetlówka Sylvanii jakoś ma mało rtęci, jak jest zimna zawsze startuje świacąc tylko na końcach a jest nowa :roll:
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez toomm40 » 21 lipca 2018, 21:21

popularne te oprawy ,będąc w Niemczech widziałem ich sporo, ale większych mocy, najczęściej 65/58W. jak dla mnie mogła by mieć klosz przezroczysty.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez latarnik » 23 lipca 2018, 12:26

Podobne oprawy były często montowane w kuchniach w latach 80 i 90. Ich 18watowe odpowiedniki raczej nad lustrem w łazience.

Istniały też wesje tych opraw z kloszem przezroczysto-pryzmatycznym, te raczej były stosowane w budynkach użyteczności publicznej, rzadziej w domach prywatnych.

Klosz pryzmatyczny oczywiście zabiera mniej światła, ale jednak jest mniej elegancki do wnętrz mieszkalnych.
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Utilizer » 29 lipca 2018, 13:19

Opuszczony ośrodek wypoczynkowy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To chyba najstarsza wersja OKZ ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Whites86 » 29 lipca 2018, 14:01

Pobawil bym się tam agregatem. Podasz lokalizacje?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez snr » 23 października 2018, 21:37

przeglądając forum przypomniało mi się, że kiedyś widziałem taką oprawę...

rok 2014, pracowałem dla firmy w której robiłem m.in. audyty oświetleniowe i inwentaryzację sprzętu ośiwetleniowego na obiektach.
obiekt, do którego [swobodny] dostęp to minimum 5 umów i przepustek, na drugim końcu Polski.

nic o tej oprawie nie wiem, tylko tyle co na zdjęciach: 4x40 T12, jakieś osłonki/odbłyśniki, może zdekompletowana... wisiała w jakimś zapominanym korytarzyku za starymi drzwiami prowadzącymi do innych drzwi zabitych na głucho. no i ten turkusowy plastik..

ktoś wie co to?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gdzie jest bobik? http://senner.pl/bobik/
Avatar użytkownika
snr
 
Posty: 30
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 lutego 2014, 14:39

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości