[Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez qba » 2 września 2020, 22:37

A) chyba jakoś od ok 1970/71
B)nie wiem jakie dokładnie były deklarowane do każdej wersji, ale wielokrotnie widziałem kwadratowe klosze w plafonach na dwie oprawki
C)Trudno stwierdzić jednoznacznie. Od lat 80 zaczęli stosować też bakelitowe oprawki.
D)stawiam na połowę lat 70
E)Obie wersje były produkowane jednocześnie. W 1990 moi rodzice kupili trzy plafony i jeden był matowy a dwa błyszczące.
F)mogły się zmienić na przestrzeni lat, ale nie wiem dokładnie kiedy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez mirror » 3 września 2020, 09:13

Tak mnie zaciekawiło jaki typ klosza plafoniery jest na chórze w kościele, w którym gram w scholi na bębnie. Będę w niedzielę to zrobię foto i dam.
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez oskard » 3 września 2020, 18:40

Dzięki Qba za szybką i szczegółową odpowiedź. A czy ten typ klosza był w ogóle pierwszym do tych plafonier, czy zaczęto je robić jeszcze w latach 60-tych z zupełnie innym typem?
Jeśli chodzi o producentów, to może tak być, że połowa dekady jest tą granicą. Blok w którym ostatnio badam ich odmiany wybudowano w 1974 roku i oprawy są tam wymieszane - zarówno z logiem ZAOS, jak i POLAM-Wilkasy, z tym że raczej dwużarówkowe są z Wilkasów, a ZAOS-y są jednożarówkowe.
Co do produkowania jednocześnie - na pewno tak było w przypadku kloszy z roku 1990 i być może też starszych, wiele razy widziałem te nowe, węższe klosze w obu typach faktury powierzchni. Pytanie natomiast, czy te najstarsze, szerokie poduszki z roku np. 1970 też były zarówno matowe, jak i błyszczące, czy wówczas był dostępny tylko jeden rodzaj?
Jeśli chodzi o równoległe produkowanie dwóch typów kloszy to nawet aktualny producent-kontynuator tej oprawy (Lena Lighting) ma dostępne w obu wersjach - jak pisze na swojej stronie dostępny jest opal i opal mat: https://www.lenalighting.pl/produkty/7- ... te-1-2-3-4 , z tym że tu też mamy do czynienia z produktem późniejszym, nie z samego początku produkcji modelu. Ciekawe swoją drogą, czy robią klosze w tym najszerszym rozmiarze, czy już te zredukowane, węższe. Na zdjęciu wygląda na dość szeroki. Szkoda że nie ma już sprzedaży samych kloszy jako zamienników, a przynajmniej ja nie mogę znaleźć żadnej oferty, wszystkie ogłoszenia jakie znajduję, są dawno nieaktualne :( ...

Jeszcze taka ciekawostka - ulotka jednego z producentów tej oprawy wydana rok temu: http://www.eurohandel.pl/images/BANER/TERMEL_ULOTKA.pdf Sprawdziłem z ciekawości, ale wbrew temu co napisali, na ich stronie nie ma tego konkretnego modelu, który jednak wyraźnie jest pokazany na dole ulotki z trzema rodzajami kloszy. Czyli przejęli produkcję kilku typów z Termel-plastu, ale jednak nie wszystkie. Ile w ogóle zakładów już w nowym ustroju robiło te oprawy? Jedna, wtórnie powieszona we wspomnianym bloku, ma napisany zakład z Rzeszowa nawet. Z kolei wspominany wyżej Termel-plast jest z Wrześni. Ktoś doda jeszcze jakieś miasta? :)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez qba » 3 września 2020, 19:51

Na pewno produkował je Polam Piła, ten sam sposób montażu klosza, tylko dekiel lakierowany na czarno, a oprawka porcelanowa, były chyba max 100W, spotkałem także tego typu plafon sygnowany Polam Katowice
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez lgboguszewski » 3 września 2020, 21:02

Taka ciekawostka, którą zauważyłem ok. rok temu https://www.szklo-polskie.pl/pl/plafony ... 49-mm.html
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez oskard » 3 września 2020, 21:41

Qba :arrow: A czy sama oprawa jako taka została wdrożona do produkcji równo z kwadratowymi kloszami, w domniemanym roku 1970, czy robiono ją już kilka lat wcześniej, od lat 60-tych z innym rodzajem klosza?
lgboguszewski :arrow: No rzeczywiście, świetne odkrycie - niemalże wierna replika wersji okrągłej kryształowej, tyle tylko że rozetki już chyba nie ma, ale klimat trzyma :).
Ostatnio edytowano 3 września 2020, 21:46 przez oskard, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez lgboguszewski » 3 września 2020, 21:44

Są też kwadratowe, szkoda, że wzór nie rozetkowy, jak dawniej..
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez qba » 4 września 2020, 03:48

oskard napisał(a):Qba :arrow: A czy sama oprawa jako taka została wdrożona do produkcji równo z kwadratowymi kloszami, w domniemanym roku 1970, czy robiono ją już kilka lat wcześniej, od lat 60-tych z innym rodzajem klosza?
lgboguszewski :arrow: No rzeczywiście, świetne odkrycie - niemalże wierna replika wersji okrągłej kryształowej, tyle tylko że rozetki już chyba nie ma, ale klimat trzyma :).

Raczej wdrożono razem z kloszami. Możliwe, że początkowo był tylko jeden-dwa typy kloszy. Stawiam, że najpierw były tylko mleczne okrągłe i kwadratowe. Potem wprowadzono kolejne wersje. W latach 60 był inny typ plafonów z blaszaną obwódką i lekko wypukłym mlecznym kloszem, ale on nie pasowałby do P.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez oskard » 9 września 2020, 01:27

lgboguszewski napisał(a):Są też kwadratowe, szkoda, że wzór nie rozetkowy, jak dawniej..

Są, rzeczywiście - chyba nawet rozpiętość jak w oryginalnych, tyle że oryginalnego wzoru nie mają, ale też przyjemne: https://www.szklo-polskie.pl/pl/plafony ... _x_60w_e27
Tak w ogóle przejrzałem ofertę tej strony i spostrzegłem kilka ciekawostek w kwestii rozmiarów. Mają te poduszkowate klosze, czy jak kto woli - mydelniczkowate. Ale występują aż w 3 rozmiarach :!: :o Sądziłem że są tylko dwa rozmiary kwadratowych - najstarsze szersze i późniejsze węższe, a oprócz nich że już tylko prostokątne były z kanciastych. A tu się trzeci rozmiar kwadratowych pojawił. Otwór montażowy mają standardowy, plus minus 1-2 mm różnicy, czyli raczej do tych samych opraw są wszystkie przewidziane.
Tak to wygląda po kolei:
- szerokość klosza 205 mm, otwór 146 mm https://www.szklo-polskie.pl/pl/plafony ... blyszczacy
- szerokość klosza 250 mm, otwór 147 mm https://www.szklo-polskie.pl/pl/plafony ... 50-mm.html
- szerokość klosza 300 mm, otwór 145 mm https://www.szklo-polskie.pl/pl/plafony ... 00-mm.html
I taki kulisty robią, jak też oryginalnie miewały plafoniery ZAOS-u/Wilkasów, szkoda że tylko ten kształt mają w wersji matowej: https://www.szklo-polskie.pl/pl/plafony ... 45-mm.html

qba napisał(a):Raczej wdrożono razem z kloszami. Możliwe, że początkowo był tylko jeden-dwa typy kloszy. Stawiam, że najpierw były tylko mleczne okrągłe i kwadratowe. Potem wprowadzono kolejne wersje. W latach 60 był inny typ plafonów z blaszaną obwódką i lekko wypukłym mlecznym kloszem, ale on nie pasowałby do P.

Mnie też się wydaje, że właśnie te kwadratowe i ewentualnie prostokątne, były tymi od początku zaprojektowanymi wraz z całą oprawą, może też półkuliste dodatkowo.
Nie wiadomo w ogóle, czy te kwadratowe klosze dodawane w komplecie do najstarszych roczników plafonier były mleczne w sensie "bielone", czy były również w drugiej wersji - tzw. "opalowe", czyli mleczne błyszczące :?:
Mamy gdzieś na forum katalogi tych opraw, najlepiej tak od początku lat 70-tych? W tym wątku znalazłem w dawniejszych postach skan katalogu z różnymi wariantami kloszy, ale chyba już późniejszy, bo i kryształowe były do kompletu opisane. A na stronie oprawy24.pl jest wprawdzie niesamowita baza zdjęć i katalogów... ale tylko opraw ulicznych. Wnętrzowych nie wiem gdzie szukać.
Jest gdzieś na forum zdjęcie lub chociaż katalogowa rycina tego starszego typu z blaszaną obwódką i wypukłym kloszem?

Jeszcze taka niespodzianka dla fanów wersji kryształowej ;). Plafoniera ZAOS P-03 na jedną żarówkę 60W, z roku 1974 we wspomnianym bloku. Oryginalny klosz to matowa biała poducha w wersji szerszej, klosz kryształowy jest założony wtórnie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez mateusz » 6 grudnia 2020, 15:44

To jeszcze trochę blokowej klasyki. Bardzo lubię tę wersję klosza...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości