Klasyczne oprawy świetlówkowe

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Kuba123 » 20 maja 2022, 21:46

:shock: czerwone i czarne pierwszy raz widzę

A czy to będzie to samo? Wygląda, że chyba jednak nie, ma jakieś wcięcia na kloszu i jest bardziej kanciaste - zapewnie wiele zakładów produkowało podobne oprawy
Może warto byłoby poświęcić temu plafonowi osobny wątek? W końcu to już klasyk ;)

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Lampka » 21 maja 2022, 02:19

Z racji mojego doświadczenia poznałem już sporo różnych producentów tych "mydelniczek" które miałem okazję demontować, ale generalnie od Farela wszystko się pierwotnie zaczęło, przynajmniej jeśli chodzi o te plafony dostępne na naszym rynku. Ten z wcięciami do Steinel, produkowane w zakładzie w Rumunii. Steinelowskie wersje były ogółem dość ciekawe o tyle, że produkowane dla PL-Sów 4-pinowych na elektronice, chyba nigdy nie spotkałem ich z magnetykiem w środku, a w Gliwicach są one dość powszechne z różnych lat. Obecnie są dalej produkowane, ale już od około 5 lat tylko na LEDach i są dość dobrze dopracowane, ale też najdroższe ze wszystkich - kosztują standardowo około 250-300 zł / szt. W sumie Steinel niby jest niemiecką marką, ale coś mi się wydaje, że ich wersja prostokątów też jest kopią Farelów, tak jak inne wersje innych marek. Możliwe nawet, że zostały one również stworzone głównie z myslą o naszym rynku handlowym, bo za granicą prostokąty są praktycznie niespotykane. Obok Steinela, jest cała rzesza firm, które importują lub produkują te oprawy i to generalnie z myślą o naszym rynku handlowym - np. Lena, Zext, Brilum, Pawbol, Maclean, Kanlux, Rum-Lux i inne.
Mam wrażenie, że rozkwit produkcji tego kształtu przez inne firmy niż Farel to były lata juz po 2000 roku - albo wówczas wygasł patent na ten design, albo inne firmy wyczuły klimat i zaczęły kopiować pierwowzory Farela w tym samym stylu. Te wersje Steinela to też już raczej wyrób, który pojawił się w latach 2000nych na rynku.
Chyba założę osobny wątek dla tych opraw, tylko muszę trochę zdjęć porobić tych z którymi się spotkałem lub które mam w zbiorach.

Mimo wszystko ciekawi mnie nadal skąd własciwie wziął się ten design i czy rzeczywiście Farel był pierwszy, czy to też była kopia "czegoś" z zachodu, tak jak m.in. stateczniki FL.

Tak swoją drogą, to lekki kretynizm żeby montować lampę z numerem pod daszkiem poziomo - brak widoczności z innej strony niż stojąc pod nią :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez robert03 » 23 maja 2022, 16:31

Kuba123 napisał(a):
narva2006 napisał(a):Klasyki wciąż na chodzie czyli Farel OWK-2x40 ;)
Zdaje się, że ta belka powstała na takiej samej bazie jak BMK, powinna chyba mieć jeszcze mleczny klosz, o kształcie takim jak boczki

Obrazek


Farel OWK to rzeczywiście belka BMK a jej klosz stanowiły szyby zamontowane na ramce po tworzącej trójkąta. Dzięki temu światło świetlówki było rozproszone w kierunku sufitu a jednocześnie niczym nie przesłonięte u dołu oprawy. Od dołu oprawy klosza żadnego nie było.
W mojej podstawówce były takie oprawy pod koniec lat 80 :-) Jednak tylko w bibliotece posiadały oryginalne szyby. W pozostałej części szkoły były gołe belki z boczkami. Wiadomo, latające piłki, tornistry itp :-).
To były też wtedy takie czasy że brakowało świetlówek. 90% opraw świeciła tylko jedną rurą lub nie świeciła wcale. W mojej sali było 8 opraw z czego dwie były zdemontowane całkowicie zostały kostka i haki, a dwie raz świeciły jedną rurą a raz wcale, bo rury nie łączyły w oprawkach. Jedna oprawa świeciła 2 rurami, pozostłe jedną :-) Każda rura inna barwa. Rury Razno lub Polamp wkręcone. Pamiętam te na różowo czerwono świecące polampy....
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Kuba123 » 23 maja 2022, 20:19

Polampy white świeciły na pomarańczowo-różowy kolor :geek:
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez narva2006 » 23 maja 2022, 23:11

OWK najpierw produkowało A-20 Kożuchów od końca lat 50 aż do połowy lat 60 i z tego co się dowiedziałem to od dołu oprawy był zamontowany raster. Posiadam OWK z 1970r. w mojej kolekcji. Najprawdopodobniej istniała również wersja OWK z innym kształtem boczków, zdjęcia zrobię niebawem, na pierwszy rzut oka z wyglądu przypomina belkę Famor z lat 70. A tak na przyszłość BMK to jest BMKs na Rapid Start, znam kilka modeli wyprodukowanych na bazie tej belki czyli: OW-135, OW-137, OW-142, OWD, OTSz, WB, ZŁZ, ZŁW, ZŁP, LM ;)
lubię światło SOXów
Avatar użytkownika
narva2006
 
Posty: 199
Dołączył(a): 7 marca 2021, 20:59
Lokalizacja: Łęczyca

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez toomm40 » 26 maja 2022, 13:14

niemiecka oprawa Trilux 2x11Watt dla świetlówek kompaktowych z trzonkiem G23
wygląda,jak miniaturka 4x20W z pryzmatycznym kloszem

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez narva2006 » 26 maja 2022, 20:57

Tzw. mini OZW. Szkoda że nasze zakłady Farela nie produkowały opraw do PL-S o takim wykonaniu jak OPS/OZW
lubię światło SOXów
Avatar użytkownika
narva2006
 
Posty: 199
Dołączył(a): 7 marca 2021, 20:59
Lokalizacja: Łęczyca

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Lampka » 27 maja 2022, 00:00

narva2006 napisał(a):Tzw. mini OZW. Szkoda że nasze zakłady Farela nie produkowały opraw do PL-S o takim wykonaniu jak OPS/OZW


Wbrew pozorom w latach 90-tych było wiele różnych wersji opraw na PL-S Farela, nie tylko najpospolitsze PK-109. Były np. oprawy na 1x lub 2x PL-S 11W z prostokątnym i kwadratowym kloszem, z nakładaną dodatkową ramką przy montażu. Były też m.in. oprawy KS-109, dla PL-S 9W, z pryzmatycznym kloszem obłym na końcu, produkowane w kilku odmianach koloru obudowy i klosza. Mam taką nawet z kloszem w dymionym kolorze, taki przyciemniany lekko żółtawy kolor (kule też nieraz w tym kolorze występowały). Z polskich producentów właśnie głównie Farel poszedł w PL-Sy jako pierwszy i to jeszcze zanim został oficjalnie przejęty przez Philipsa.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez PKPENK » 11 czerwca 2022, 19:01

Farel OPK-220N z pewnej apteki. Wystarczyło przeczyścić i dołożyć kostkę która pewnie rozsypała się przy demontażu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1127
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez narva2006 » 11 czerwca 2022, 21:22

OPK wyprodukowana w latach 1995-1998, a Piły Holenderskie są z lutego 1998r. Jeżeli te świetlówki siedziały od nowości to oznacza, że oprawa z pewnością jest z tego okresu ;)
lubię światło SOXów
Avatar użytkownika
narva2006
 
Posty: 199
Dołączył(a): 7 marca 2021, 20:59
Lokalizacja: Łęczyca

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości