Żyrandole na świetlówki

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez Utilizer » 6 lutego 2022, 16:27

To by musiał powiedzieć gdzie to jest.. ale wygląda na piwnicę zapuszczoną, może jakiś kościół 8-)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6574
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez Beton » 16 czerwca 2022, 00:01

Mam i ja 8-) Podwieszony na próbę, ale idzie do innego miasta i pokoju, oświetlać mi miejsce pracy:

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez Lampka » 6 lipca 2022, 09:02

Z prawdziwymi świetlówkami byłoby lepiej 8-)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6556
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez Kuba123 » 6 lipca 2022, 09:38

Dokładnie, najlepiej T12. A jeśli już LEDy to bez tych szpetnych nalepek.
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez Beton » 18 lipca 2022, 14:21

Naklejki pozdzieram, montuję go właśnie w docelowym miejscu.

A jak kogoś stać na świecenie T12 i ma chęć na siedzenie w świetle 765 przez 8 lub więcej godzin dziennie - spoko. Ale ja pod tym będę od dzisiaj pracował, więc odpada, Ra80 to i tak kiepsko, ale pod 7xx bym nie wytrzymał, w dodatku prąd tak idzie w górę, że trzeba ciąć koszty ;)
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez KaszeL » 18 lipca 2022, 15:18

T12 o sensownej jakości światła są po prostu nie dostępne. Ówczesne DeLuxy na obecne standardy świecą raczej słabo. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę jakieś fajne amerykańskie rury z wysokim odwzorowaniem barw to się okazuje że mamy sprawność systemową na poziomie 40lm/W. Czyli po prostu dramat energetyczny :[ (BTW prąd na warsztacie podrożał mi z 0,49 zł w październiku zeszłego roku do 1,39 zł/kWh na obecnym rachunku). Dobre LEDy z RA>90 robią ponad 150lm/W, a kiepskie z Ra 80 już przekroczyły 200lm/W w komercyjnie dostępnych produktach. No nie ma zmiłuj. Jak ktoś lubi świecić w trupim świetle i płacić za to jak za zborze, to spoko. Dla wszystkich innych LED jest w tej chwili jedynym sensownym wyborem.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez Polamp » 5 sierpnia 2022, 11:00

Obrazek

Obrazek
Proszę wybaczyć kiepską jakość zdjęć; niestety nie istnieje możliwość ich powtórzenia.
Avatar użytkownika
Polamp
 
Posty: 117
Dołączył(a): 31 października 2018, 11:24

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez robert03 » 17 września 2022, 19:51

KaszeL napisał(a):T12 o sensownej jakości światła są po prostu nie dostępne. Ówczesne DeLuxy na obecne standardy świecą raczej słabo. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę jakieś fajne amerykańskie rury z wysokim odwzorowaniem barw to się okazuje że mamy sprawność systemową na poziomie 40lm/W. Czyli po prostu dramat energetyczny :[ (BTW prąd na warsztacie podrożał mi z 0,49 zł w październiku zeszłego roku do 1,39 zł/kWh na obecnym rachunku). Dobre LEDy z RA>90 robią ponad 150lm/W, a kiepskie z Ra 80 już przekroczyły 200lm/W w komercyjnie dostępnych produktach. No nie ma zmiłuj. Jak ktoś lubi świecić w trupim świetle i płacić za to jak za zborze, to spoko. Dla wszystkich innych LED jest w tej chwili jedynym sensownym wyborem.

Tak,
Ale te LEDy rurowe kijowe to padaka straszna. Ani to świeci, ani trwałe ani bawrwa światła ani trwałość. Jedyna zaleta jest taka że pobierają mniej prądu. Ale trwałośc słaba więc jak się policzy w okresie np. 5 lat to świetlówki pewnie wyjdą taniej. A koszty wymiany, budowy rusztowania, pracowników.... dziękuję postoję :-)
Szajs poprostu. Zwykłe kije 840 świecą lepiej, jasniej i są trwalsze. A i nie problem zakupić T12 o barwie np 840. Ja kupiłem w necie... fakt że nie były najtańsze (25 PLN/szt) ale świecą lepiej....bez porównania z kijami LED.
Może gdyby wybrać markowe tuby LED typu Philips, czy Osram jak w marketach świecą...Ale to ciemn o jest....ciemno. Tuba nie daje tyle światła co świetlówka. W moim mieście Kaufland ostastnio wymienił świetłowki na tuby. 1:1 Świetlówki zamienił na tuby LED. Swiatło jest ale ciemno w sklepie....ciemno.
Jeśli sie mylę dajcie znać jakie LED tuby warto kupić.
Ja w pracy testuję i na razie jest porażka. Świecą krótko albo przebarwiają sie. Po 5-8 miesiąsach swiatło jest fioletowe. Lipa....
Koledzy elektrycy najarani kupują, wymieniają, ja sie zgadzam i płacę ale efekt jest słaby....
Do domu kupiłem:
Obrazek
Popularne tuby LED mogą się schować.
Jestem gotowy na hejt. Zdania popartego doswiadczeniem w przemyśle ciężkim nie zmienię.
Ostatnio edytowano 17 września 2022, 20:28 przez robert03, łącznie edytowano 1 raz
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez robert03 » 17 września 2022, 20:21

Beton napisał(a):Naklejki pozdzieram, montuję go właśnie w docelowym miejscu.

A jak kogoś stać na świecenie T12 i ma chęć na siedzenie w świetle 765 przez 8 lub więcej godzin dziennie - spoko. Ale ja pod tym będę od dzisiaj pracował, więc odpada, Ra80 to i tak kiepsko, ale pod 7xx bym nie wytrzymał, w dodatku prąd tak idzie w górę, że trzeba ciąć koszty ;)


Prosze cię...
to wyłącz drukarki, skanery, kserokopiarki, faksy, niepotrzebne serwery i inne duperele ze stand By które ciągną ci masę energii 24/h/365 dni tyle energii że te świetlówki spokojnie możesz zachować.... :-)
Oświetlenie to zaledwie 20% zużycia energii. Jeśli zredukujesz je do zera to i tak 80% zużycia pozostaje.
Warto się zastanowić czy rzeczywiście warto ciąć po oświetleniu pogarszając jakość oświetlenia. Z moich doświadczeń, wyliczeń wynika że oświetlenie jest ostatnim elementem do cięcia w biznesie i w domu. Ale wiadomo. Są rózne biznesy i różne domy :-)
Ostatnio edytowano 17 września 2022, 20:27 przez robert03, łącznie edytowano 1 raz
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez trojmiejski » 17 września 2022, 20:26

Świetlówka ciekawa, według symbolu na nadruku świetlówka wyprodukowana w fabryce Sylvania w Erlangen.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości