[Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez famabud » 14 stycznia 2023, 01:35

Powiem szczerze że te Kauflandowe Attraluxy są całkiem możliwe nawet pod kątem jakości światła. Tylko niestety potrafią brzęczeć.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez OUKS340 » 14 stycznia 2023, 02:56

To teraz trochę obliczeń: w każdym rzędzie wiszą 24 plafony. Na jednej konstrukcji w dwóch rzędach wisi ich 48. Na zdjęciach jest 5 konstrukcji co daje łącznie 240 plafonów. Niech w każdym z nich jest zwykła żarówka (co już jest mało prawdopodobne) o mocy 60W. Daje to moc sumaryczną 14,4kW :shock:
Przy żarówkach o mocy 75W moc wyniesie 18kW :shock: :shock:
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez qba » 14 stycznia 2023, 07:58

Prawdopodobnie żarówki tam mogły być różnych mocy, co akurat było pod ręką. Możliwe też że co drugi plafon był wyłączony. U mnie w ogólniaku na holu też były rzędy plafonów, to świeciła przeważne może 1/3. Czasem woźny uzupełniał tam żarówki, ale zazwyczaj 25W. Za dnia niewiele światła nie było uciążliwe, bo jedna ze ścian była w całości przeszklona.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez mateusz » 14 stycznia 2023, 10:41

A na pierwszym podlinkowanym przeze mnie zdjęciu widać, że działają w całości co najmniej dwa rzędy plafonier :o (we wszystkich świecą jakieś źródła 2700K) Wygląda na to, że chyba ktoś docenia to oświetlenie. Ja powiem szczerze, że bardzo lubię te LEDy w wersji filament, najlepszy efekt by to dało pewnie w plafonierach z przezroczystym ("kryształowym") klosze. Cały budynek Wydziału Chemii UMK jest dość ciekawy - modernizm z lat 70 (ściany z czerwonej cegły, także wewnątrz, jakieś drewniane wykończenia, było też sporo belek świetlówkowych w szerokich holach ale zostały chyba wymienione na jakieś LEDowe oprawy), w dużej sali wykładowej wisiały kiedyś chyba nawet oprawy OR... Ja niestety nie byłem tam już kilka lat.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez trojmiejski » 17 maja 2023, 19:48

Gdynia, ul. Warszawska:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Lampka » 28 maja 2023, 12:38

mateusz napisał(a):Witajcie, dzisiaj przypadkowo trafiłem w internecie na ciekawe wnętrza na terenie UMK w Toruniu. To chyba jakaś biblioteka Wydziału Chemii, w każdym bądź razie bardzo ciekawa jak dla mnie konstrukcja z wykorzystaniem pafonier i w jakiej ilości.... Zdjęcia pochodzą z oficjalnego profilu wydziału, jako data widnieje grudzień 2022 więc to chyba jeszcze aktualne :)

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 00.&type=3

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 00.&type=3

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 00.&type=3


To na pewno są plafoniery typu P? Z tego co widzę to mają bardzo duże podstawy i metalową obręcz naokoło, wygląda więc na to, że klosza były w nich nakręcane na podstawę. No chyba że ktoś poprzerabiał oryginały na coś co łatwiej się konserwuje i można zabudować większe źródło światła :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez qba » 28 maja 2023, 16:24

Elektrim, czyli kontynuacja popularnych plafonów z lat 90.
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Kuba123 » 30 maja 2023, 13:16

Oto karta katalogowa:

system K, S.pdf
(237.48 KiB) Pobrane 58 razy
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Lampka » 1 czerwca 2023, 23:38

Plafoniery typu P tak naprawdę do tej pory są produkowane i to przez kilku wytwórców w kraju, m.in. bytomski Eurohandel dalej ma je w ofercie:
http://www.eurohandel.pl/produkty_PL/g1234.htm
Co prawda obecnie raczej rzadziej się je montuje w nowych instalacjach, ale jednak cały czas są one produkowane i to jako nowe wyroby, na bazie tych samych form co dawniej, z podstawą w tym samym kształcie.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez mateusz » 21 sierpnia 2023, 16:12

Dobrze, że ktoś to produkuje (teraz zapewne już dedykowane do LEDów),w ofercie są nawet dwie wersje mlecznego klosza okrągła i kwadratowa z zaokrąglonymi rogami w rozmiarze mniejszym i większym. Jednak stare, uniwersalne wzornictwo ciągle się sprawdza, chociaż rzeczywiście w nowej instalacji już dawno tych opraw nie widziałem. Pamiętam, że jeszcze po 2000 r. dość chętnie zakładano te plafony z mlecznymi kloszami np. kościół oddany chyba około 2000 r. niedaleko mnie niemal całe oświetlenie poboczne (oprócz głównej części gdzie wiszą żyrandole) ma zrobione właśnie na tych plafonach z mlecznym kwadratowym kloszem. Mi osobiście zawsze bardziej podobały się te wersje z przezroczystym, kryształowym kloszem ale one już chyba wyszły z mody i nie są produkowane od dłuższego czasu.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości