Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez qba » 11 września 2015, 21:12

XXXJeDXXXX napisał(a):
qba napisał(a):W sumie to po raz pierwszy widzę te reflektorki w takim stanie. Chyba tam 150tki musiały długi czas świecić. najgorszym punktem tych opraw były uchwyty łączące reflektorek z resztą. Lubiły się odłamywać. Do tych opraw dedykowane były żarówki R80, ze zwykłą źle świeci, a kompakt wystaje.


Nie, nie nie. Świeciły żarówki 60W R63 cały czas ;) Z resztą dodawałem w 2012r. zdjecia w podobnym stanie takiego żyrandola. Świecony R80-tkami 60W.

Może jakaś felerna partia się trafiła z fabryki, z niewłaściwym lakierem? W mojej listwie co miałem nad drzwiami w pokoju świeciła jakiś czas matowa 75tka i nic się nie łuszczyło. Po 10 latach wyglądał jak niemal nowy,tylko jeden z tych uchwytów był obluzowany. W połowie lat 90 listwy i dekle z tej serii zamontowano w niemal całym ośrodku "Podczele" pod Kołobrzegiem,zamiast belek i żyrandoli z lat 70. W niektórych listwach już po roku odłamały się w całości reflektorki. Nie wiem, od czego zależało w tych oprawach,że jedne wytrzymywały lata, a inne degradowały w zastraszającym tempie. Zresztą one chyba były produkowane nie tylko przez Elplast.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8357
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez Utilizer » 11 września 2015, 22:05

qba napisał(a):Produkcja Elplast Bielsko Biała. Lata 90. Miałem kiedyś podwójną listwę z tej serii,także białą. Co on taki złuszczony? Ale sam sznur jest w całkiem dobrym stanie, że jeszcze dałoby się go wykorzystać. Pewnie jakaś chińska marketowa tandeta go zastąpi.

A to nie jest tandeta? Też tylko polska :) Nowe przynajmniej bedzie jakos wyglądało...
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6577
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez qba » 11 września 2015, 23:15

Utilizer napisał(a):
qba napisał(a):Produkcja Elplast Bielsko Biała. Lata 90. Miałem kiedyś podwójną listwę z tej serii,także białą. Co on taki złuszczony? Ale sam sznur jest w całkiem dobrym stanie, że jeszcze dałoby się go wykorzystać. Pewnie jakaś chińska marketowa tandeta go zastąpi.

A to nie jest tandeta? Też tylko polska :) Nowe przynajmniej bedzie jakos wyglądało...
Nie wydaje mi się, znając wygląd i jakość chińskich opraw.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8357
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez JeD » 11 września 2015, 23:21

qba napisał(a):
Utilizer napisał(a):
qba napisał(a):Produkcja Elplast Bielsko Biała. Lata 90. Miałem kiedyś podwójną listwę z tej serii,także białą. Co on taki złuszczony? Ale sam sznur jest w całkiem dobrym stanie, że jeszcze dałoby się go wykorzystać. Pewnie jakaś chińska marketowa tandeta go zastąpi.

A to nie jest tandeta? Też tylko polska :) Nowe przynajmniej bedzie jakos wyglądało...
Nie wydaje mi się, znając wygląd i jakość chińskich opraw.


Cóż, jakość tego urządzenia spowodowała jego wymianę, fakt też że wygląda to jak wygląda. Będzie tam najprostszy jedno żarówkowy żyrandol smukły który da wreszcie fajną ilość światła bez kombinowania :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7296
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez robert03 » 15 września 2015, 15:56

Ja bym się wcale nie zastanawiał i zapodał tam oprawę 4x18W lub 2x18 z mlecznym kloszem. Do tego dobre świetlówki i spokój z ilością i jakością oświetlenia kuchni do końca żywota.
Żadne żyrandole, zwisy, plafony i inne cudaki z gwintem EXX się nie nadają do kuchni, bo cokolwiek tam wkręcimy to będzie albo za ciemno albo za drogo (w sensie zużycia energii) - tak uważam :-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez Beton » 20 września 2015, 17:57

W pokoju w moim rodzinnym mieście doszedł drugi żyrandol reflektorkowy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez Whites86 » 20 września 2015, 18:30

ja was normalnie podziwiam :mrgreen: ja bym nawet minuty nieusiedzial z tym jeśli by to wisiało u mnie w pokoju , zaraz poleciało by to przez okno :mrgreen:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez qba » 20 września 2015, 21:04

FajnieTeż miałem swego czasu dwa żyrandole Polam Piła w podobny sposób podłączone na suficie, jeden od drugiego, czarny i czerwony. Obecnie jeśli dobrze obliczyłem to mam tego typu żyrandoli różnych producentów chyba z 15 sztuk. A przez całe życie to jeszcze więcej by się uzbierało. Parę było już w takim stanie, że poszło w kibel, jeden został w dawnym mieszkaniu, jeden oddałem koledze, z dwóch innych niekompletnych poskładałem jeden kompletny.
Whites86 napisał(a):ja was normalnie podziwiam :mrgreen: ja bym nawet minuty nieusiedzial z tym jeśli by to wisiało u mnie w pokoju , zaraz poleciało by to przez okno :mrgreen:
Mam podobnie z tandetnymi chińskimi oprawami z marketów. Też by poleciały przez okno w przeciągu minuty. Zaś belki świetlówkowe są dla mnie akceptowalne jedynie w piwnicy, na korytarzu ewentualnie w kuchni, a nie pośrodku pokoju w którym na co dzień przebywam.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8357
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez jacekk » 20 września 2015, 22:11

Beton napisał(a):W pokoju w moim rodzinnym mieście doszedł drugi żyrandol reflektorkowy


Te reflektorki wraz z plakatem zabraniającym picia w zakładzie jakoś tak klimat PRL łapią, tylko okno za nowoczesne do otoczenia (przynajmniej tego widocznego) :mrgreen:
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez qba » 13 listopada 2015, 19:46

Dziś zdobyłem wersje żyrandola Polam Piła z kloszami w całości z przeświecalnego, mlecznego plastiku, o oznaczeniu 12.Z.700/M2/4R. W sumie mam jeszcze taki jeden, ale klosze mają inny kształt. Była to według niektórych użytkowników tych żyrandoli oświetleniowo najlepsza wersja, gdyż dawała łagodnie rozproszone światło, jednak technicznie była chyba jedną z najgorszych, gorszych od rastrowych. Przeznaczona do czterech żarówek max 40W ( rastry i stalowe są do 60W), w górnej części dodatkowe otwory mające zapewnić chło9dzenie żarówki. Choć w latach 80 ta wersja niemal dorównywała popularnością najczęstszej z rastrami, dziś bardzo ciężko o taki żyrandol nawet choćby w średnim stanie. Użytkownicy zazwyczaj nie przestrzegali deklarowanej mocy żarówek i lądowały w nich mocniejsze niż 40W, przez co klosze po pewnym czasie odpadały. Ileż to razy widziałem taki żyrandol bez żadnych kloszy, ze sterczącymi żarówami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tutaj razem z drugim, o stalowych odbłyśnikach:
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8357
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości