Klasyczne oprawy świetlówkowe

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Lampka » 28 grudnia 2013, 22:50

Taa, ja aż tak po ławkach nie latałem, ale i tak znałem konserwatora i dostawałem świetlówki z wymian dla siebie :mrgreen: Z resztą u mnie w podstawówce sufit był jakieś 3,5 metra nad ziemią (jak to w starym budownictwie), więc nie byłoby to aż takie proste :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Whites86 » 28 grudnia 2013, 22:56

Lampka napisał(a):Taa, ja aż tak po ławkach nie latałem, ale i tak znałem konserwatora i dostawałem świetlówki z wymian dla siebie :mrgreen: Z resztą u mnie w podstawówce sufit był jakieś 3,5 metra nad ziemią (jak to w starym budownictwie), więc nie byłoby to aż takie proste :P

ja miałem nowe budownictwo i wystarczyło wejść na ławke
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez JeD » 28 grudnia 2013, 22:56

Whites86 napisał(a):
Lampka napisał(a):Taa, ja aż tak po ławkach nie latałem, ale i tak znałem konserwatora i dostawałem świetlówki z wymian dla siebie :mrgreen: Z resztą u mnie w podstawówce sufit był jakieś 3,5 metra nad ziemią (jak to w starym budownictwie), więc nie byłoby to aż takie proste :P

ja miałem nowe budownictwo i wystarczyło wejść na ławke


U mnie były tak nisko że nawet z krzesła w podstawówce dało radę :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7296
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Lampka » 28 grudnia 2013, 23:00

Mieliście fajnie, u mnie tak łatwo nie było. Ale i tak raz przy remoncie naszej klasy w podstawówce, konserwator przy okazji powykręcał mi rury, które mi się podobały (np. Polampa 40w z 1985 roku, który zawsze ciekawił mnie, a w domu zaczął świecić) :mrgreen:
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez robert03 » 29 grudnia 2013, 10:58

Ja miałem ta przyjemność że gdy rozpoczynałem edukację w 3 klasie SP została oddana do użytku nowo wybudowana szkoła podstawowa. Tak się złożyło że do niej trafiłem. Jak nowa szkoła to i nowe oprawy z nowymi rurami wszystko kompletne :-).
W klasach na korytarzach i w szatniach dominowały Famory z mlecznym kloszem ( do dziś tam są). Takie jak te na zdjęchach wyżej tylko przymocowane bezpośrednio do sufitu. W każdej klasie było 18 opraw. W zapleczach nauczycielskich były belki BN Farela ( po 2 lub 3 sztuki). Jeden z korytarzy był obsadzony rastrami Famor'a. Te same rastry też były w sali muzycznej, plastycznej i biologicznej oraz gabinetach dyrektorów i pedagoga. Był to rok 1987 :-).
W oprawach na korytarzach siedziały rury Razno o barwie 4000. Takie same rury były też w salach chemicznej, fizycznej i muzycznej. W pozostałych salach w większości barwa 6500 rury Razno lub Polamp. Wszystko świeciło w 100% oprawy po 2 rury każda. Cała szkoła była bardzo jasna.
Ciekawie oświetlona była tez sala gimnastyczna. Oddana dwa lata później niż szkoła. Był to największy obiekt tego typu w mieście wyposarzony w trybuny. Trybuny i sufit obsadzone były oprawami Famor'a z mlecznym kloszem. Na suficie 7 rzędów po dwie oprawy obok siebie. Środkowy podwójny rząd to belki BN Farela z plastikową kratą (rastrem). Oprawy nie były niczym obudowane dopiero po jakimś roku eksploatacji obudowano je metalowymi koszami. Całą salę oświetlało łącznie około 126 takich opraw. Szatnie i pomieszczenia otaczające salę gimnastyczną oświetlone były belkami Farel 1x40W.
Jak byłem w ósmej klasie to dołożono jeszcze rtęciowe oprawy Mesko ORPE chyba 8 czy 10 sztuk bo światła było zbyt mało do filmowania imprez sportowych.
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Lampka » 29 grudnia 2013, 13:31

Czy w tych oprawach ostały się jeszcze jakieś z orygionalnych rur? Zużyte, albo sprawne, obojętnie ;) ?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez robert03 » 29 grudnia 2013, 17:32

Na 100% Nie. Po kryzysie i braku dostępności świetlówek pod koniec lat 80 i na początku 90 kiedy to prawie wszystko było w szkole poprzepalane a w niektórych klasach na 18 opraw świeciły 4 ( cztery) świetlówki (!) zaczęto wymieniać rury "hutrem"po kolei. Tam już na początku lat 90 rury były wymieniane na nowe. Pojawiały się masowo po dwie T12 Pila 765 a także kije daylight.
W sali gimnastycznej nie ma już tych opraw. Zastąpiły je jakieś kwadraciaki metahalogenowe a na ścianach rastry które świecą w okna zamiast na balkony trybun.
Nie ma już rastrów Famora zastąpiły je kloszowe oprawy Elgo niektóre sale z Famorami z białym kloszem także zostały zmodyfikowane na opray Elgo. Część klasyków jeszcze jest ale już z nowymi rurami.
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Jacek19 » 10 stycznia 2014, 00:38

Oprawy Farel 2x40w i jedna 2x20w u mnie w pracy

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
na ostatnim zdjęciu pierwsza od wejscia to anlux, wczesniej wisiala tam farel.wymieniłem i przygarnąłem oprawę :)
moje gg:32255594
Avatar użytkownika
Jacek19
 
Posty: 204
Zdjęcia: 347
Dołączył(a): 25 września 2010, 21:02
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez famabud » 10 stycznia 2014, 20:07

OPK miała dwie wersje kloszy. Ten z drugiej fotki jest moim zdaniem lepszy (oczywiście jak nie jest pęknięty), gdyż ma lepszy rozsył światła na boki. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9306
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez CDM » 11 stycznia 2014, 16:01

Noooo, tam to można pracować ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości