Klasyczne oprawy świetlówkowe

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez latarnik » 2 października 2023, 11:10

KaszeL napisał(a):To chyba nie do końca jest teraz najważniejsze. Zadaj sobie pytanie, czy chciałbyś płacić 3x więcej za świecenie tą niezawodną technologią, czy raczej wolałbyś wydać zaoszczędzoną kasę na coś innego.


To prawda, że można w większości przypadków po prostu wymieniać oprawy LED na nowe i nadal na tym zyskać finansowo, wszystko dzięki wydajności LEDów. Nowe komponenty LED są również dostępnie wszędzie od ręki (w przeciwieństwie do Polski lat 80/90, gdzie zaopatrzenie nie było tak oczywiste, i więcej rzeczy się naprawiało). Jeżeli kupuje się wyroby LED z wyższej półki, częstotliwość wymiany z reguły nie jest dokuczliwa. Jakość otrzymanego światła również jest lepsza w przypadku LEDów.

Swietlówki to teraz przede wszystkim nostalgia 8-)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez KaszeL » 3 października 2023, 14:38

Otóż to. Oświetlenie świetlówkowe powstało głównie po to, żeby oświetlać duże przestrzenie. Czy tego chcemy czy nie, świetlówki tak na prawdę masowo nigdy się nie przyjęły w domach. Wiem, że niektórzy z was mają takie oświetlenie w swoich domach - ale umówmy się, to tak na prawdę nic nie znaczący ułamek całości. Dopiero era świetlówek kompaktowych trochę zmieniła tą kwestię i na pewnym etapie świetlówki kompaktowe były powszechnie używane. Teraz zarówno zwykłe kompakty jak i świetlówki liniowe są mocno przestarzałe technologicznie i w zasadzie raczej będą masowo znikać z przestrzeni publicznej. Nie ma żadnego uzasadnienia do ich stosowania. Koszty utrzymania oświetlenia ze względu na cenę energii robią swoje i czy chcemy tego czy nie, mniej sprawne źródła światła po prostu znikną.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Marcin » 3 października 2023, 15:19

Już znikają.
Jako ciekawostkę dodać mogę, że ostatnio w kilku Lidlach widziałem dość konkretną redukcję zużycia energii poprzez wygaszenie połowy opraw ze świetlówkami. Domyślić się też można, jak jasno jest obecnie wewnątrz.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 747
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez famabud » 3 października 2023, 16:38

W moim najbliższym lidlu odbyło się to poprzez wykrecanie co drugiej tuby T5 LED i ewentualnie jakiegoś oryginalnego niedobitka :P
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9299
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez KaszeL » 4 października 2023, 08:15

Jakoś mnie to wcale nie dziwi. Dobrymi retrofitami można oszczędzić połowę mocy, bardzo dobrymi jeszcze więcej. Musicie sobie zdać sprawę z tego, że prąd w taryfach komercyjnych jest koszmarnie drogi. Dla małych odbiorców kosztuje prawie 3zł/kWh. Kosmos.... Oczywiście lidl nie jest mały i na pewno dogaduje się globalnie, ale aż mnie głowa boli ile kosztuje miesięcznie oświetlenie jednego sklepu świetlówkami względem ledów.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez famabud » 4 października 2023, 08:19

Właśnie, że po wykręceniu co drugiej tuby LED wcale jasno nie jest ;) Nie mniej same w sobie tuby T5 świecą dość skutecznie lepszą jakością światła niż typowe świetlówkowe 8xx.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9299
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez KaszeL » 4 października 2023, 13:06

No bo jak ktoś robi modernizację na dziada, to tak potem jest ;) Zasada jest prosta, jak ktoś policzył wcześniej że ma być x opraw świecących w danym miejscu, to ma się tyle świecić inaczej będzie ciemno. Trzeba zainstalować we wszystkich zamienniki ledowe i będzie minimalnie jaśniej przy spadku zużycia energii o połowę lub więcej. W zależności od tego co tam wcześniej świeciło. T5 HE lub T5 HO. T5 Eco nie widuję zbyt często więc chyba nie do końca się to przyjęło.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez trojmiejski » 4 października 2023, 13:56

Eco T5 o mocy 73W jako odpowiednik 80W widziałem tylko w Francji, w Polsce ani razu (choć Eco wersje rur T8 były popularne w sklepach). Obecne retrofity LEDowe są już wydajne, choćby widziałem Siteco LED będący odpowiednikiem T8 58W, ten LED wytwarza 3700 lumenów przy poborze 23W.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10968
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez latarnik » 4 października 2023, 20:25

KaszeL napisał(a):Dopiero era świetlówek kompaktowych trochę zmieniła tą kwestię i na pewnym etapie świetlówki kompaktowe były powszechnie używane. Teraz zarówno zwykłe kompakty jak i świetlówki liniowe są mocno przestarzałe technologicznie i w zasadzie raczej będą masowo znikać z przestrzeni publicznej. Nie ma żadnego uzasadnienia do ich stosowania.


Powiem tak - od kiedy w mieszkaniu wypróbowałem LEDy, zwłaszcza Ra>90, zamiast świetlówek kompaktowych Osram i Philips, nie chcę już do nich wrócić - przy świetle LEDów czuję się wyraźnie lepiej, światło świetlówek kompaktowych do którego przywykłem od lat 90 teraz wydaje mi się bardzo blade i mało sympatyczne. :shock:

Do tego dochodzi to, że w niektórych pomieszczeniach używam retrofitów LED które po wyłączeniu i ponownym włączeniu zmieniają barwę światła z ciepło- na zimnobiałą albo zmieniają poziom jasności. Gdybym chciał wrócić do świetlówek kompaktowych, musiałbym z tych przydatnych funkcji znów zrezygnować :cry:

świetlówek liniowych nadal używam w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie światło nie jest potrzebne często, ale musi być konkretnie jasno. :idea: Ostatnio kupiłem z ciekawości LED SubstiTube Osrama na testy i również całkiem dobrze się to spisuje.
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez trojmiejski » 4 października 2023, 21:04

Teraz LEDowe zamienniki rur potrafią dawać radę. Kiedyś było z tym słabo, ale teraz się znacznie to poprawiło.

Co do tytułu tego wątku to ostatnio widziałem taką oprawę Predom Mesko OPF-240-1:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10968
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości