Oprawa typu OR

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Oprawa typu OR

Postprzez neon44 » 21 czerwca 2007, 11:19

Te oprawy mają symbol OR-2 dla żarówek szeregu głównego o mocy 200W
oraz OR-1 dla żarówek o mocy 100W. Z tym że oprawy o wysokości 390mm mają symbol OR-1/1 a o wysokości 540mm OR-1/2

w załączniku foto z katalogu

Obrazek
Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oprawa typu OR

Postprzez rtęciówka » 10 sierpnia 2007, 11:32

Oprawy z czasów Gierka. Kojarzą mi się z pokojem w akademiku: długie czerwone zasłony do samej ziemi, szafa w rogu, stolik z rozklekotanym krzesłem, stare rozkładane łóżko i ta oprawa na suficie. To były czasy :)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Oprawa typu OR

Postprzez CDM » 10 sierpnia 2007, 20:07

Szczerze? Te oprawy były okropne!! :evil: Nie dość, że światła dawało to niewiele, to do tego jeszcze jak wkręcili w to jakąs słabą żarówkę, to efekt był piorunujący, to jedna z najgorszych opra na żarówkę jaką znam. Te oprawy były w kilku typach, kółka były wpierw metalowe , póżniej wprowadzili plastiki, one dawały ciut więcej światła. Gdyby mi przyszło używać taką oprawę, a nie miałbym możliwosci, żeby ją od razu wywalic na śmietnik,to wkręciłbym w nią MIX-a :mrgreen:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa typu OR

Postprzez mirek » 10 sierpnia 2007, 20:19

I tak też robiono. Na jednej z sal wykładowych AGH jeszcze rok temu były takie oprawy właśnie z MIX'ami.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Oprawa typu OR

Postprzez rtęciówka » 11 sierpnia 2007, 13:41

Tak do małego pokoju MIXF to chyba za mocne oświetlenie :roll: A poza tym dużo energii pożera. Nie każdego na to stać. Jakby w tym akademiku gdzie wszędzie były te oprawy, jeszcze z metalowymi obręczami (każdy pokój, korytarze, sale, stołówka) w każdej świecił MIXF to chyba by zbankrutowali. A zresztą te stalowe koła zupełnie uniemożliwiają rozsył światła na boki, więc i
tak nie byłoby tak jasno. Świeciły tam
zwykłe żarówki 60W. Ciemno było jak nie powiem gdzie u murzyna :) .
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Oprawa typu OR

Postprzez qba » 11 sierpnia 2007, 18:19

Hala dworca kolejowego w Węglińcu była oświetlana takimi oprawami na mixy. Raz też dawno temu widziałem taką oprawę w wersji podłogowej. Była to lampa stojąca z wysięgnikiem, a klosz i żarówka były skierowane w dół. Nie wioem, żczy to samoróbka czy produkowano także wewrsje podłogową. Co do kloszy, to były one najczściej białe, ale szybko żółkły. Widziałem także zielone, beżowe, oraz z tworzywa imitującego drewno. Rzeczywiście też byłem kiedyś na koloniach, to w pokoju wisiały dwie takie oprawy. Miały zielone rastry i w obu były żarówki 25w.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oprawa typu OR

Postprzez rtęciówka » 11 sierpnia 2007, 20:26

qba napisał(a):Miały zielone rastry i w obu były żarówki 25w.

Żarówka 25W w tej oprawie :shock: To dopiero musiało tam być ciemno ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Oprawa typu OR

Postprzez CDM » 11 sierpnia 2007, 22:10

W akademikach, których czasem bywam, studenci juz dawno sobie z tymi oprawami poradzili odwracając raster do góry nogami, jest to prosta czynnosć, a efekt naprawdę znaczny.Często te oprawy można było spotkać u rzeźnika, także większosć przedszkoli i żłobków w Poznaniu była wyposażona w te właśnie oprawy, dotyczy to zwłaszcza budynków z lat 70 tych. Tam, gdzie mieszkałem stoją do siebie równolegle żłobek, przedszkole i szkoła, w żłobku wisiały OR-y w salach, a na korytarzach plafoniery, w przedszkolu prawie same OR-y, a w szkole..BMKs-y 2x40. To dopiero byly róznice w świetle!!
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa typu OR

Postprzez rtęciówka » 12 sierpnia 2007, 12:56

Zwróciliście uwagę na to, co pisze w katalogu Neona:
Obrazek
Powinni raczej napisać: "Oprawa charakteryzuje się brakiem rozsyłu światła". Dobre :lol:
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Oprawa typu OR

Postprzez CDM » 12 sierpnia 2007, 13:23

:arrow: Neon, widzę,że masz w swoim katalogu jeszcze inne ciekawe oprawy (fragment jednej widać), może wrzucisz po trochu na ruszt :?:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości