[Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Luk » 30 maja 2019, 10:26

Utilizer napisał(a):Hoho świetny klimat


Zgadzam się - jest klimacik. Podobne widoki zapamiętałem z ośrodka wczasowego nad jeziorem Pławniowice w latach 2001-2003 :)
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez mateusz » 30 maja 2019, 20:49

Widać, że generalnego remontu tam jeszcze nie było ;) Jest klimat :)
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez mirror » 5 czerwca 2019, 23:21

A ja podobne widoki pamiętam z byłego sklepu mięsnego, który mieścił się w moim mieście.
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez slaweklampy » 20 sierpnia 2019, 06:06

Kilkanaście lat temu w jednym z pomieszczeń przychodni wymieniono oprawy świetlówkowe 2x 40W na plafoniery z żarówkami.

Starogard Gd.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Wojtek26162 » 30 września 2019, 16:28

Polamp P-020, kiedyś wisiała u babci w przedpokoju jednak podczas remontu została zdjęta i przeleżała w piwnicy. Ta oprawka jest nieoryginalna, oryginalnie była metalowa ale jako, że niezbyt je lubię gdyż już kilka razy mi się zdarzyło, że żarówka się w takiej zaklinowała to zmieniłem ją na klasyczną OTE z lat 80 ;) Docelowo ta plafoniera będzie przerobiona na świetlówkę PL-C i zawiśnie w pewnym miejscu ;) Niestety ten mleczny klosz tłumi sporo światła :roll:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z lampką diodową Osram 9W 6500K:

Obrazek

Obrazek

Z czerwoną żarówką Polamp 25W:

Obrazek

Obrazek

Z żarówką Philips Softone Terracotta 60W:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z niebieską Piłą 25W:

Obrazek

Obrazek

Z neonówką:

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez qba » 1 października 2019, 18:17

One i tak później były fabrycznie robione z oprawkami OTE ( zresztą do dziś produkowanymi). Oprawki OTE pojawiły się około 1985/86r, zastępując klasyczne bakelitowe oprawki z porcelanową wkładką, powszechnie stosowane w oprawach żarowych Polamu.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Lampka » 16 października 2019, 15:56

Ja z plafonów P kojarzę rownież metalowe oprawki, te gwintowane po zewnętrznej stronie. Takie występowały choćby w wersjach klepanych przez Polam Katowice.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez qba » 16 października 2019, 18:47

Metalowe były najpowszechniejsze, także w Wilkasach. Potem były bakelitowe. Widziałem też plafon na E14. Z kolei Polam Piła robił plafony z ceramicznymi oprawkami.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Lampka » 16 października 2019, 19:32

Swoją drogą czemu ten wątek odnosi się jedynie do Wilkasów? Plafony P były produkowane przecież przez różne fabryki w kraju, m.in choćby przez Polama Katowice.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez oskard » 2 września 2020, 21:27

Post przeniosłem z wątku "Parę pytań do profesjonalistów" i nieco zmodyfikowałem, uzupełniając o swoje najnowsze ustalenia.

Mam zestaw kilku pytań odnośnie tych plafonier, bardziej jeśli chodzi o ich starsze wersje, pamiętające jeszcze starą nazwę zakładu w Wilkasach - ZAOS:
a) Czy wiadomo, od którego dokładnie roku je produkowano, szczególnie te w wersji z bielonymi kloszami kwadratowymi?
b) Czy te kwadratowe białe klosze dawano też do opraw na dwie oprawki, czy do nich już dołączano wyłącznie klosz prostokątny?
c) Przez ile lat nie ulegały żadnym zmianom wizualnym (np. kształt klosza, rodzaj jego mocowania czy kolor stempla) i czy da się rozpoznać po czymś orientacyjny rocznik?
d) Do którego roku były sygnowane przez "ZAOS", a kiedy zastąpiło go logo "POLAM-Wilkasy"?
e) Czy klosze kwadratowe białe były na początku tylko matowe, czy od razu, jednocześnie i w identycznym kształcie robiono też błyszczące?
f) I czy w ogóle różne odmiany kwadratowego klosza były robione równocześnie tak jak np. klapy od stalowych łyżek, czy każda następna odmiana zastępowała poprzednią?
Co mam na myśli w ostatnim pytaniu - wiem, że istniało kilkanaście odmian kształtów klosza, włącznie z różnym materiałem. Wyczytałem w tym wątku, że były kwadratowe, okrągłe, kuliste, a w tych różnych kształtach występowały bielone (matowe), mleczne, (błyszczące), a także kryształowe przezroczyste, miodowe i białe. Zauważyłem jednak, że te najbardziej popularne, kwadratowe białe poduchy różniły się nieznacznie (poniżej dodałem rysunek ilustrujący te różnice):
1 - odmiana typowa, chyba najpopularniejsza. Mają lekko rozchylające się ku górze boczne ścianki o minimalnej wypukłości patrząc z boku, bardzo płynnie przechodzące w taflę poziomą od spodu. Tę odmianę widuję w zasadzie tylko matową, choć nie mam pewności czy któraś z błyszczących nie była identyczna w kształcie.
1a - wersja rzadsza, najbardziej kanciasta. Ma ścianki niby podobnie rozchylone, lecz płaskie (w widoku bocznym) i mniejszą obłość wokół dolnego rantu - tego rodzaju spotkałem tylko dwie sztuki i obydwie błyszczące.
1b - jest też trzecia odmiana, o obłości podobnej jak typ 1, lecz bardziej pionowych ściankach bocznych. Ten kolejny wariant jedynki również tylko w połysku widziałem, jak 1a.
2 - są też klosze węższe, o ściankach bocznych podobnie wypukłych jak w wersji pierwszej. Te podobnie jak pierwsze, widuję zarówno w wersji matowej, jak i z połyskiem.
Moja teoria jest taka, że te dwa ostatnie typy (1b i 2), to wersje już tylko z Wilkasów, albo w ogóle jakieś późniejsze zamienniki, a te najbardziej wyoblone, opisane jako pierwsze to wersja jeszcze z ZAOS-u - ale to tylko moja teoria. Nie wiem natomiast, czym może być ta druga, najbardziej kanciasta wersja (1a) - jakaś przejściowa, czy najstarsza w ogóle? Ona wydaje się być (lub faktycznie jest) najszersza od spodu.

Obrazek
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości