[Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Beton » 7 stycznia 2016, 23:20

amisiek napisał(a):Zobaczcie ile teraz kosztuje Radmor w dobrym stanie. Także za 20 lat plafoniery typu P będą coraz rzadsze. Zresztą to nie była taka tragiczna oprawa. Tylko tam zawsze siedziało ciulowe źródło światła. Po wsadzeniu MH 70W, w pomieszczeniu robi się od razu jaśniej a silne światło MH nie gryzie w oczy.


Oczywiście, że tak. Światło z plafonier jest bardzo miękkie, i z takim źródłem jak MH na pewno będzie świecić rewelacyjnie ;)
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez toomm40 » 7 stycznia 2016, 23:39

Beton napisał(a):Część będzie schowana w zaklejonym pudle i pojedzie do garażu. Za parę lat chciałbym z nich zrobić oświetleniową mozaikę na suficie ;).


schowaj schowaj,nawet wszystkie,na pewno się do czegoś przydadzą
ja osobiście wolę przezroczyste klosze, i tez zachomikuje kilka sztuk ;)

Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez amisiek » 8 stycznia 2016, 00:04

Ja już kiedyś zrobiłem podobny eksperyment, do takiej plafoniery zapakowałem CDM-T 150/942. Fakt, mleczny klosz zżera sporo światła, ale lampa daje go tyle, że z powodzeniem starczy nawet na całkiem spory pokój (12 tys lm ze źródełka to nie w kij dmuchał). Miałem przezroczysty klosz pryzmatyczny, taki jak u Toomma, ale niestety lampa MH ma zbyt dużą jaskrawość i powstają jasne kreski, które powodują powidoki. Mleczny klosz nie ma tego problemu, chociaż więcej światła się na nim traci.
Gdybym teraz miał do oświetlenia niskie pomieszczenie, w którym światło świeci się non stop przez większość czasu, to MH w takiej plafonierze byłoby ciekawym pomysłem. Do tego meble o geometrycznych kształtach i pasuje.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Whites86 » 8 stycznia 2016, 15:47

amisiek napisał(a):Zobaczcie ile teraz kosztuje Radmor w dobrym stanie. Także za 20 lat plafoniery typu P będą coraz rzadsze. Zresztą to nie była taka tragiczna oprawa. Tylko tam zawsze siedziało ciulowe źródło światła. Po wsadzeniu MH 70W, w pomieszczeniu robi się od razu jaśniej a silne światło MH nie gryzie w oczy.

ale co my tu porównujemy ;) radmor to sprzet nie bylejakiej klasy ,a plafoniera ? zwykly badziew trochę stali iszkła
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez toomm40 » 8 stycznia 2016, 19:41

nie przesadzaj. wszystko można nazwać badziewiem. radmor w porównaniu z czymś tam też może być badziewiem.dla mnie oprawy LEDowe- mimo że świecą białym i dobrym światłem- ale z wyglądu badziew.
niektóre stare oprawy (trumienki czy OUR125 -które lubię , czy jakieś inne stare okrągłe "gary" wiszące na ulicach z siną rtęcią )-to też badziew , a jednak dziś można je kupić jako "cuda PRL-u" za 200, 300, 400 i więcej zł . zależy jaki przyjmiesz punkt odniesienia i co się komu podoba.
te plafoniery mogą jeszcze wrócić do łask jako np. minimalistyczna forma, lub cokolwiek innego, zależy jaką ideologię ktoś im kiedyś przypisze ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Utilizer » 8 stycznia 2016, 21:24

No na pewno jeszcze wrócą, zresztą plafoniery podobne mleczne jako tako zawsze są i zawsze będą bo to podstawowe oprawy ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Beton » 9 stycznia 2016, 11:14

toomm40 napisał(a):nie przesadzaj. wszystko można nazwać badziewiem. radmor w porównaniu z czymś tam też może być badziewiem.dla mnie oprawy LEDowe- mimo że świecą białym i dobrym światłem- ale z wyglądu badziew.
niektóre stare oprawy (trumienki czy OUR125 -które lubię , czy jakieś inne stare okrągłe "gary" wiszące na ulicach z siną rtęcią )-to też badziew , a jednak dziś można je kupić jako "cuda PRL-u" za 200, 300, 400 i więcej zł . zależy jaki przyjmiesz punkt odniesienia i co się komu podoba.
te plafoniery mogą jeszcze wrócić do łask jako np. minimalistyczna forma, lub cokolwiek innego, zależy jaką ideologię ktoś im kiedyś przypisze ;)


Właśnie ;) Równie dobrze wszystko mogę nazwać badziewiem, strada? Zwykły badziew, trochę plastiku i blachy. W dodatku wygląda tragicznie i według mnie już szpeci ulice, w przeciwieństwie do wielu innych starych opraw.

Poza tym, znajdź mi oprawę, do której wykonania potrzeba tak niewiele, a która może się prezentować dobrze wszędzie - jako oświetlenie klatki schodowej, w łazience, jako oświetlenie awaryjne, oświetlenie podcieni budynku, reprezentacyjnego holu... Ona wszędzie wygląda dobrze. I to jest właśnie świetna, uniwersalna oprawa, żaden laik Ci nie powie, że jest brzydka, raczej jeśli już "neutralna", w dodatku jeśli mocowanie z blachy nie skoroduje, jest praktycznie wieczna, klosz wystarczy umyć i zawsze wygląda jak nowa. Według mnie jest to właśnie jedna z lepszych opraw - mogłaby tylko mieć jakiś odbłyśnik, bo fabryczna blacha, nawet spolerowana nie jest rewelacyjna w tej roli.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez JeD » 9 stycznia 2016, 12:00

Jak napisali moi poprzednicy ten klosz zabiera strasznie dużo światła :roll: Gdyby nie to było by fajnie, nie wspominam o kołowych wersjach z kloszem pastikowym bo to poracha
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez toomm40 » 9 stycznia 2016, 12:15

faktem jest, że mleczne klosze zawsze zabierają nieco światła. w świetlówkowych także. ja osobiście wolę klosze przezroczyste
niemniej-jak napisał Beton-plafoniery są uniwersalne i można je zastosować niemalże wszędzie.to ich zaleta i przewaga nad innymi formami oświetlenia. a czy się komuś one podobają, to już kwestia gustu. ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Beton » 7 lutego 2016, 17:37

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości