Żyrandole na świetlówki

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez cieszyn » 4 września 2007, 11:45

cieszyn napisał(a):
Te neony ustawione tak charakterystycznie ukosem do góry,


Świetlówki


Jasne - ja się wciąż uczę, lepiej mi idzie z oprawami, a z lampami gorzej.

Może warto z czasem utworzyć tu na Forum i rozwijać różne tematyczne Bazy wiedzy (ja na to mówię czasem: Centra Kompetencyjne) ??? :?: ,

Przykład? na forum
http://www.elektroda.net/pomoce/index.html -> tu: konkretne przykłady budowy i działania lamp radiowych
Byłoby to z pożytkiem dla wszystkich, tych super zawodowców w temacie oświetlenia, amatorów, gości Forum, a także a może przede wszystkim, podwyższało by poziom tego Forum.

Pewne usystematyzowanie wiedzy na temat opraw, a może bardziej lamp, teoretycznych podstaw ich budowy i działania, zasilania, rygorów instalacyjnych i eksploatacyjnych, itp., rozróżnienie wielu różnych typów, przydałoby się każdemu bywalcowi temu forum, a może i także naszym gościom?
Forum jest młode, więc pewnie i na to przyjdzie czas?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez qba » 7 września 2007, 23:25

Co do świetlówek w mieszkaniach, to w latach 60, kiedy się pojawiły, ludzie często zdejmowali żyrandole na żarówki, i zakładali w ich miejsce oprawy świetlówkowe. Jeszcze można zrozumieć to w kuchni czy przedpokoju, ale często zdarzało się to w pokojach dziennych. Wtedy barwa świetlówek nie dorównywała barwie wytwarzanej przez zwykłe żarówki, a ich światło było pozbawione cienia. W jednym mieszkaniu widziałem kiedyś pojedyńczą rurę świetlówkową, o barwie dziennej luib chłodnobiałej, doczepioną do pięcioramiennego żyrandola. Oczywiście żarówki były wyłączone, i świeciła tylko świetlówka. Przewody od niej były jakoś dziwinie podłączone do jednej z oprawek w żyrandolu, a w tym pokoju było niezbyt przyjemnie.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez KaszeL » 8 września 2007, 01:08

Niezła prowizorka :)

Cieszyn, to bardzo dobry pomysł. Postaramy się go zrealizować w najbliższej przyszłości.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez keleris » 8 września 2007, 13:57

Dlaczego uważasz, że można zrozumieć tylko montowanie świetlówek w kuchni ?
W pokojach dziennych to także dobry pomysł, sam mam w pokoju dwie oprawy na LF40W Daylight i tylko ich używam, jedna leży na parapecia okna, a druga na szafie i tylko ich używam, mam zamontowane także oświetlenie halogenowe, ale to wieelki niewypał, oprawę na 3x50W mam na suficie, i 2x50W na ścianie, by było jasno muszę świecić wszystkimi, pozatym świeci to koszmarnie, ponieważ nierównomiernie, powstają cienie, półcienie, słowem, SYF :x
Jedna rura 40W w zupełności wystarcza, jest równomiernie jasno w całym pomieszczeniu, a gdy potrzebuje więcej światła, to odpalam dwie pozostałe i wtedy mam jasno jak za dnia :D
keleris
 

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez qba » 9 września 2007, 13:36

Jeśli ktoś lubi światło świetlówek to niech sobie je montuje w pokoju. Jednak światło żarówki jest znacznie zdrowsze dla oka.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez KaszeL » 9 września 2007, 17:05

A dlaczego świetlówki miały by być niezdrowe?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez keleris » 9 września 2007, 19:00

Ja też nie wiem dlaczego, jeśli zamontowano w oprawach układ antystroboskopowy, to nie ma żadnych powodów, dla których światło świetlówek miałoby być niezdrowe, ja uważam, że jest zupełnie odwrotnie, od światła żarówek, lub halogenów bolą mnie oczy, to światło jest dla mnie "za ciemne", natomiast świetlówki spisują się idealnie :D
keleris
 

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez neon44 » 9 września 2007, 20:03

Mała prośba do użytkowników. Jeśli macie pytania do któregoś z uzytkowników, które nie są zwiazane z tematem proszę pisać na PW a nie w danym temacie
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez CDM » 11 września 2007, 23:24

Jak wiadomo jestem zwolennikiem świetlówek i lubię to swiatło. Kiedyś, gdy chodziłem do postawówki, a później do technikum, często uczyłem się w kuchni, w której mieliśmy podwójną oprawę ze świetlówkami 40W, bardzo dobrze mi się przy tym świetle czytało i pisało, a gdy próbowałem się uczyć przy zwykłej lampce na stole, zaraz bolały mnie oczy.Jak tylko rodzice wygospodarowali mi kącik do nauki, zaraz nad biurkiem założyłem sobie OKZ 2X20. Kiedyś takze lubiłem nade wszystko Daylight-y, teraz w doborze barw świetlówek jestem bardziej ostrożny , tę barwę mam tylko w kuchni pod szafkami i w... lodówce ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Żyrandole na świetlówki

Postprzez KaszeL » 11 września 2007, 23:43

Masz świetlówkę w lodówce?! :>
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości