Oprawy przeciwwybuchowe

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Oprawy przeciwwybuchowe

Postprzez robert03 » 8 stycznia 2013, 09:09

Lampy napewno łączono w szeregu.
Ciśnienie powietrza nie ma tu zasadniczego znaczenia. Ważny jest przepływ który podano na tabliczce znamionowej.
Przeciętna instalacja przemysłowa sprężonego powietrza to ciśnienie w sieci rzędu 5-6 atm. Na takim ciśnieniu pracuje większość przemysłowych urządzeń pneumatycznych i takie parametry dla centralnej sieci sprężonego powietrza są wymagane. Jeśli lokalnie potrzeba mniejsze to stosuje się reduktory.
Zauważcie że ta oprawa jest przystosowana właśnie do takiego ciśnienia : od 2,5 do 7 atm. Można więc ją stosować bez reduktorów na pełnym ciśnieniu sieci albo na mniejszym ciśnieniu.
Oczywiście żeby to działało ważny jest przepływ a nie ciśnienie. Podejrzewam że stosowano te lampy na instalacjach z reduktorami gdyż pompowanie do sieci oświetlenia 6-7 atm. na dużą skalę jest nieracjonalne i niepotrzebnie podnosi koszty. Ale oczywiście mozna. Lampa wytrzyma 7 atm. :-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Oprawy przeciwwybuchowe

Postprzez litak1 » 8 stycznia 2013, 10:09

amisiek napisał(a):
widziałem oprawę turbinową nawet na lampy rtęciowe

Ta to dopiero musiała brać powietrza... Skoro 50W bierze 16 m^3 to 125W musi pobrać około 40 m^3 na godzinę. Toż to dmuch jak diabli.

ta rtęciowa miała lampę 80W
Tutaj jest na allegro dla ciekawskich ;)
http://allegro.pl/lampa-gornicza-turbin ... 75460.html

Oprawa nie była łączona w szereg gdyż wyloty powietrza nie były do tego celu przystosowane popatrzcie na zdjęciu są widoczne pod boczną tabliczką znamionową i wybijanym napisem jako szereg otworków


Obrazek
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Oprawy przeciwwybuchowe

Postprzez famabud » 25 sierpnia 2015, 13:32

Stacja redukcyjna/przepompownia(?) gazu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oprawy przeciwwybuchowe

Postprzez owies » 25 sierpnia 2015, 15:31

Odgrzeję kotleta, ponieważ zdobyłem właśnie oprawę z LRF 80W @ Frater na sprężone powietrze :)
Jakie było moje zdziwienie kiedy w próbując dostać się do dławków kablowych nie znalazłem kostki a jedynie prosty filtr siatkowy :lol:
Podłączona do centralnego kompresora turbinka ruszyła i lampa świeci bez najmniejszego problemu.
Coś niesamowitego... po ok godzinie pracy na deklu turbinki skrapla się para wodna, chyba nie ma możliwości aby doszło do przegrzania turbinki, komora lampy jest ledwo ciepła.
Avatar użytkownika
owies
 
Posty: 144
Dołączył(a): 17 grudnia 2013, 18:48

Re: Oprawy przeciwwybuchowe

Postprzez litak1 » 25 sierpnia 2015, 19:03

A zdjęcia jakieś będą?? ciekawi mnie budowa wersji z rtęcią i jak to świeci.... ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Oprawy przeciwwybuchowe

Postprzez owies » 25 sierpnia 2015, 19:51

Będą, ale coś komp w robocie nie chce polubić się z moją przedpotopową lumią 800
Jutro postaram się ogarnąć jakieś fotosy.

Świeci powiedziałbym....lepiej od Mixa 160W który jest w pobliżu :)
Rozbebeszyć tą pancerną konstrukcje to nielada wyzwanie, ledwo dostałem się pod klosz... oprawa wydaje się być kompletna i w dość dobrym stanie (poobdzierana farba, ale są nawet zabezpieczenia coby króćce się nie wykręciły), niestety wszystko na trójkątnych śrubach...
Avatar użytkownika
owies
 
Posty: 144
Dołączył(a): 17 grudnia 2013, 18:48

Re: Oprawy przeciwwybuchowe

Postprzez MRP200 » 25 sierpnia 2015, 19:55

Ciekawe, czy to oświetlenie stacji redukcyjnej jest czynne? W mojej okolicy jest podobna (nieco mniejsza) stacja, na której jako oświetlenie zastosowano oprawy parkowe (OZPR, ORO). Tyle, że te oprawy tam się tylko marnują, bo to oświetlenie nigdy nie było uruchamiane.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Oprawy przeciwwybuchowe

Postprzez Remik75 » 25 sierpnia 2015, 19:56

CZY one sa z kopalni wegla czy innych wyrobisk?
Avatar użytkownika
Remik75
 
Posty: 111
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 11 czerwca 2014, 11:21

Re: Oprawy przeciwwybuchowe

Postprzez owies » 25 sierpnia 2015, 20:00

W mojej okolicy pozyskiwane były rudy cynku i ołowiu (w zasadzie dalej prowadzi się wydobycie, ale to nie jest ta ilość co kiedyś).
Avatar użytkownika
owies
 
Posty: 144
Dołączył(a): 17 grudnia 2013, 18:48

Re: Oprawy przeciwwybuchowe

Postprzez trojmiejski » 25 sierpnia 2015, 20:06

To chyba pierwsza na forum oprawa z turbinką na rtęć, wcześniej były jedynie na żarówki.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości