Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez qba » 17 czerwca 2011, 15:33

Najnowszy nabytek. 12 Z 700/4R z 1989r. Jak nowy. Podobno jeszcze nigdy nie wisiał. Co najlepsze, dostałem go razem z zabytkowymi żarówkami: 2x Polam Piła z lat 90 z 2skrętką( jedna zdechła) , Polam Pabianice z 1996r z mosiężnym gwintem i 2skrętką i Polamp z 1986r z jednoskrętką. Mechanizm regulujący wysokość już polskiej produkcji, a przewody oplecione igielitem. Musze przyznać, że sprężynowe kable produkowane w Polsce były bardziej udane od tych włoskich, które po pewnym czasie parciały i kruszyły się.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez Marek140 » 17 czerwca 2011, 15:38

Piękny żyrandol :D :mrgreen: I nawet zabytkowe żarówki w zestawie hehe :P
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez Beton » 17 czerwca 2011, 15:59

Wiedziałem, że go licytujesz :D Udany zakup, powinien wisieć w jakimś godnym miejscu :P
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez qba » 18 czerwca 2011, 11:45

Na razie jeszcze go nie powiesiłem, ale myślę, że wkrótce zawieszę go w pokoju w miejsce mocno już zużytego 12 Z 720/4R ( z włącznikami w korpusie, ale niestety nie działającymi) . Tylko do zdjęcia zawiesiłem go bez podłączania na na strychu do suszenia bielizny. Ten sam sprzedający wystawił jeszcze drugi taki żyrandol, potrójny 12 Z 720/3R, oraz kinkiet.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez kospan » 27 lipca 2011, 16:51

Piękne najbardziej mi się podoba ten żółty z 3 żarówkami . Powiedzcie co wpisać mam w allegro żeby znaleźć bo nie mogę znaleźć niczego
Avatar użytkownika
kospan
 
Posty: 57
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 12 stycznia 2011, 22:25

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez qba » 28 lipca 2011, 17:50

kospan napisał(a):Piękne najbardziej mi się podoba ten żółty z 3 żarówkami . Powiedzcie co wpisać mam w allegro żeby znaleźć bo nie mogę znaleźć niczego

One dość rzadko są, ale najlepiej szukać wyposażeniu oraz w antykach. ja przeważnie przeglądam cały dział, wpisując cenę. Te żyrandole zazwyczaj nie kosztują więcej niż 40 - 50 zł. Ostatnio był potrójny żyrandol Polam Gdańsk ze stalowymi kloszami w kolorze żółtym, na czarnym sznurze i z żółta osłoną bloczka mechanizmu. Rozważałem, czy go nie kupić, ale ostatecznie zrezygnowałem, bo nie był w najlepszym stanie. Mimo to chętnie przygarnąłbym jeszcze więcej takich żyrandoli. Może wreszcie trafie czerwony, żółty lub biały poczwórny, co jest niezwykle trudne, bowiem żyrandole te w kolorach innym niż czarny były znacznie rzadsze.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez qba » 26 marca 2012, 23:24

Jeden z najnowszych nabytków. Polamp Gdańsk 10.Z.00.1/2, 220V, 3x60W. Dokładnie taki sam żyrandol mój ojciec kupił w 1986r, wraz z lampą podłogową do kompletu z dwoma reflektorkami przesuwanymi po pręcie. Były w częściach, a ja bawiłem się nimi, przekładając i rozciągając sprężynę. Potem zawisł w dziennym pokoju, a jak się przeprowadziliśmy, to trzy lata czekał na antresoli na ponowne zawieszenie. Niestety przy kolejnej przeprowadzce został w starym mieszkaniu, gdzie wisi do dziś ( widziałem z ulicy przez okno). A ja jakieś 1,5 roku temu trafiłem na identyczny i niemal nowy na alledrogo. Ale wtedy go nie kupiłem i już prawie o nim zapomniałem, gdy rok później znów się pojawił dokładnie ten sam! Więc nie mogłem go nie kupić. Nawet mojej matce się podoba ten żyrandol, mimo, że te pilskie uważa za paskudne. Co ciekawe mimo, że jest z Gdańska, to bloczek ma produkcji Polam Piła.
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez Utilizer » 7 czerwca 2012, 17:48

Nie mam pojęcia co to jest, ale wygląda jak OR po tuningu :twisted:

Obrazek

Obrazek

źródło: pawelet.pl
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez qba » 7 czerwca 2012, 18:07

To Polam Piła, albo Polam MEOS,nie wiem jaki typ, żyrandol z 2 połowy lat 70. Takie same, tylko z kloszem z beżowego plastiku wisiały swego czasu aptece "Na Młyńskiej" w Kołobrzegu w ilości kilkunastu sztuk. To tam właśnie zamontowano na szerszą skalę jedne z pierwszych w mieście świetlówek kompaktowych OSRAM Dulux EL 3U, jesienią 1992r. Tego typu żyrandoli z plastikowym białym ( rzadziej czarnym) rastrem od spodu było kilka typów, o różnych profilach kloszy, najczęściej w formie miski, przeważnie odlanej z tworzywa o wściekłym kolorze : żółtym, czerwonym bądź pomarańczowym, albo dwuelementowych, połaczonych ze sobą "misek", w różnych konfiguracjach kolorystycznych, przeważnie biało - pomarańczowych. Produkowane były jeszcze chyba do początku lat 90. Jakoś jesienią 1990r moja ciocia kupiła dwa podobne ( o innym kształcie klosza, właśnie z tych łączonych dwuelementowych) do kuchni w nowym domu, gdzie były dwa punkty świetlne. Pamiętam, że jeden był żółty, a drugi czerwony. Ten raster miał jednak wadę, że strasznie się oblepiał muchami i ciężko było go utrzymać w czystości. Ale daje fajny efekt oświetleniowy.
EDIT 05.01.2013: Ten żyrandol to Polam Meos typ 09.Z.003. Odbłyśnik ze stalowej blachy, raster z plastiku, do żarówki 100W.l
Ostatnio edytowano 5 stycznia 2013, 05:06 przez qba, łącznie edytowano 1 raz
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Plastikowe żyrandole z regulowana wysokością.

Postprzez FOX » 7 czerwca 2012, 19:00

qba napisał(a):Najnowszy nabytek. 12 Z 700/4R z 1989r. Jak nowy. Podobno jeszcze nigdy nie wisiał. Co najlepsze, dostałem go razem z zabytkowymi żarówkami: 2x Polam Piła z lat 90 z 2skrętką( jedna zdechła) , Polam Pabianice z 1996r z mosiężnym gwintem i 2skrętką i Polamp z 1986r z jednoskrętką. Mechanizm regulujący wysokość już polskiej produkcji, a przewody oplecione igielitem. Musze przyznać, że sprężynowe kable produkowane w Polsce były bardziej udane od tych włoskich, które po pewnym czasie parciały i kruszyły się.
gallery/image.php?album_id=355&image_id=27477

wygląda na to że firma Zesi nowe produkuje bardzo podobne żyrandole
http://www.zesi.pl/biuro_la5.htm
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości