oświetlenie z początku lat 90.

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 4 maja 2021, 12:11

Te formy w wykonaniu Polamu były o wiele rzadziej spotykane niż te rzemieślnicze. Na temat m.in tych opraw usiłowałem się czegoś dowiedzieć w sklepie z lampami stylowymi w Warszawie na Nowogrodzkiej, ale też nic nie wiedzieli, tłumacząc, że w latach 80 mnòstwo zakładów takie produkowało i go samo, że brak sygnatur nie jest czymś dziwnym. Może nigdy nawet nie naklejano nic pod podstawy? Wiem jedynie że komplet dwóch pierwszych takich opraw jaki zdobyłem dwa lata temu był zakupiony w latach 80 w warszawskich domach towarowych Centrum. Mam jeszcze w tym stylu oprawy sygnowane PPZ Computex Łomianki, mają inny kształt kielicha do montażu klosza i są ogólnie masywniejsze i prawdopodobnie starsze, bo mają jeszcze starszego typu oprawkę bakelitową z porcelanowym wkładem. Ten styl może być kopią skandynawskiego wzornictwa.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Lampka » 4 maja 2021, 13:52

Dla mnie kiedyś brak sygnatur na oprawach był czymś dziwnym i mało sensownym, bo jak wyprodukować i sprzedawać coś co nie ma oznaczeń... z resztą etykietka może być nawet formą reklamy danego producenta, żeby było wiadomo kto dany wyrób produkuje i od kogo je potem zamawiać. Jednak obserwacje i praktyka pokazują, że tego typu sytuacje to był wręcz standard i firmy wychodziły chyba z założenia, że "lampa to lampa; jaka jest - każdy widzi, jak się montuje - każdy wie". Obecnie brak etykiet i oznaczeń to już rzadkość, ale nadal się tak zdarza np. na produktach wytwarzanych pod dedykowane zamówienia, w tym na szyldach, czy kasetonach reklamowych. W takich sytuacjach, wiek danej oprawy można określić właśnie po użytych komponentach, np. oprawkach na żarówkę lub czasem po rodzaju przewodów, ewentualnie po żarówce, jeśli była kupiona razem z oprawą.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 4 maja 2021, 17:51

Lampka napisał(a):Dla mnie kiedyś brak sygnatur na oprawach był czymś dziwnym i mało sensownym, bo jak wyprodukować i sprzedawać coś co nie ma oznaczeń... z resztą etykietka może być nawet formą reklamy danego producenta, żeby było wiadomo kto dany wyrób produkuje i od kogo je potem zamawiać. Jednak obserwacje i praktyka pokazują, że tego typu sytuacje to był wręcz standard i firmy wychodziły chyba z założenia, że "lampa to lampa; jaka jest - każdy widzi, jak się montuje - każdy wie". Obecnie brak etykiet i oznaczeń to już rzadkość, ale nadal się tak zdarza np. na produktach wytwarzanych pod dedykowane zamówienia, w tym na szyldach, czy kasetonach reklamowych. W takich sytuacjach, wiek danej oprawy można określić właśnie po użytych komponentach, np. oprawkach na żarówkę lub czasem po rodzaju przewodów, ewentualnie po żarówce, jeśli była kupiona razem z oprawą.

Tak, to prawda. W moich są głównie oprawki OTE270 które zastąpiły w połowie lat 80 popularne oprawki bakelitowe, na szeroką skalę używane także w wyrobach Polamu. Kilka ma jeszcze inny typ oprawki, podobne do OTE270, tak samo montowane, ale bez konkretnych oznaczeń, co ciekawe spotykałem je też w zagranicznych oprawach, więc może krótko sprowadzano je do Polski a następnie na ich wzór zaczęto produkować OTE. Co do żarówek to sam nieraz spotykałem jakieś zabytkowe w starej oprawie, którą nabyłem. W tej z trzema kulami, choć miała wymieniony przewód, są oryginalne 25tki z zygzakiem z początku lat dziewięćdziesiątych. A przez ten brak sygnatur to nawet niewiadomo do jakich maksymalnie żarówek przeznaczona jest oprawa.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Lampka » 4 maja 2021, 23:12

Teoretycznie można wyjść z założenia - jaka żarówka się zmieści, to taką można wsadzić, 200tki raczej nikt tam nie wciśnie :mrgreen: Ale faktem jest, że oznaczenia, jakiekolwiek, powinny być. Nie wiem jak podchodzono do tych kwestii w tamtych czasach, ale obecnie oprawy, przynajmniej te sprzedawane do sklepów, muszą mieć odpowiednie cechowanie, za którego brak inspekcja nadzoru rynku może wlepić karę producentowi lub nawet nakazać wycofanie produktów ze sklepów. Wydaje mi się jednak, że w tamtych latach ludzie cieszyli się, że w ogóle takie oprawy są dostępne w sklepach i niewiele osób przejmowało się brakiem etykiet. Teraz na produktach typu oprawy trzeba pisać o wiele więcej danych niż kiedyś, dawniej wystarczyło napisać napięcie i moc maksymalną i wszystko było jasne, ewentualnie opatrzyć to znanym trójkącikiem z symbolem bezpieczeństwa :P Ciekaw jestem, czy tych różnych lokalnych producentów wykończyła konkurencja zza granicy i z Chin, czy może firmy te w rzeczywistości nadal produkują oświetlenie, tyle że pod konkretnymi markami lub je importują. Podobne sytuacje, jak brak oznaczeń na oprawach, dotyczyły tez innych ich rodzajów, choćby latarenek (zarówno adresowych, jak i tych ogrodowych), klepanych często przez różnych blacharzy - dekarzy i przypadkowych rzemieślników, czy też nieznanych starych opraw dla lamp wysokoprężnych, których blaszane pochodzenie zapewne było podobne jak latarenek. Prawda jest taka, że w czasach gdy brakowało wielu rzeczy, zakłady i ludzie, którzy mieli zaplecze maszynowe i zdolności techniczne uzupełniali te braki, produkując rzemieślniczo różne rzeczy, w tym także oprawy oświetleniowe. Zarówno prostsze konstrukcje z blachy, jak i bardziej złożone wersje opraw, robione na formach (np. te żyrandole). Z tego co wiem, to oprawy typu WOS lub plafony przypominające plafony P także były powielane przez prywaciarzy lub spółdzielnie, zwłaszcza w późniejszych latach PRLu i potem.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 5 maja 2021, 09:06

Oznaczenia napięcia i mocy były wtedy w większości opraw, nie tylko Polamu, chociaż Polam miał te etykiety o bardzo profesjonalnym wyglądzie, a u prywaciarzy zazwyczaj był kawałek papierka z nadrukiem, albo nawet napisany długopisem. Często przyklejony słabym klejem i odpadał. Ale te oprawy nie mają nawet plamki po kleju. Jedna ze stołowych ma coś pod podstawą, jak ją kupowałem, łudziłem się, że to etykieta, z okazało się, że ktoś podkleił tam pudełko po zapałkach, nie wiem po co? Pamiętam te prywatne podróby wkrętokloszy i plafonów P. To zresztą nie jedyne. Jakaś firma wielobranżowa z Gliwic kopiowała reflektory Polam - Piła, wspomniana wcześniej firma polonijna "Computex" wytwarzała też żyrandole z ceramicznymi elementami identyczne jak Polam Wieliczka ( nawet wersje 6x100W!!!) .Były także polskie podróbki Ikei. W latach 80 w katalogach Ikei często spotykane były ceramiczne lampki nocne w kilku formach. I kilka firm je robiło. Kształtem nie różniły się od ikeowskich. Jedynie oprawka, wtyczka i włącznik zdradzały ich prawdziwe pochodzenie. Pewnie ktoś przywiózł z zachodu takie oprawy, w czasach gdy jeszcze nie było w Polsce Ikei i na ich podstawie zrobił formy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Lampka » 5 maja 2021, 11:41

Ciekawe, nie wiedziałem że jakaś firma z mojego miasta robiła reflektorki. Wiele firm, które produkowały różne podróby popularnych opraw, albo ich krajowe wersje, było w praktyce spółdzielniami pracy, które w czasach PRLu zapełniały luki w produkcji wśród produktów, których brakowało. Nawet w samej Wieliczce istniała również spółdzielnia pracy, która wytwarzała oprawy, też były to często kopie opraw Polamu lub innych. W takich spółdzielczych lub prywaciarskich wyrobach można było czasem spotkać oprawki oznaczane bodajże jako LK (a przynajmniej taki lub podobny napis nosiły) i również tutaj ciekawi mnie pochodzenie tych oprawek oraz czy wytwarzał je dla siebie jakiś zakład, który produkował też oprawy. Ogólnie same oprawki E27 do opraw były też nieraz wytwarzane przez spółdzielnie - najbardziej znany przykład, to metalowe karbowane oprawki, produkowane aż do dziś przez spółdzielnię inwalidów "Naprzód" z Sosnowca (te metalowe prążkowane oprawki, bardzo powszechne we wszelakich oprawach oświetleniowych).
Jeśli chodzi o produkcję opraw przez prywatne zakłady lub spółdzielnie, to ten trend istniał już raczej od czasu, odkąd w Polsce zaczął rozwijać się rynek oświetleniowy. Z tego co zauważyłem, to takie PRLowskie wersje opraw były produkowane nie tylko z drewna, ale także z metalu oraz plastiku. Krótko mówiąc, najczęściej była to produkcja z tworzyw łatwych w obróbce (odpowiednie docinanie drewna nie było problemem, podobnie jak cięcie, gięcie i łączenie blach). Niektórzy, rozwijając się, inwestowali w formy do kloszy lub do obróbki plastiku. Często takie oprawy były całkiem dobrej jakości, ale nieraz było widać, że wykorzystywane materiały były z gorszego sortu (np. odbarwienia w przypadku plastikowych części, różnice w kolorze itp.).
Swoją drogą przydałby się wątek poświęcony typowo oprawom oświetleniowym z PRL produkcji alternatywnej do zakładów państwowych, bo było tego sporo i to często naprawdę ciekawe wersje.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 7 maja 2021, 16:56

W ogóle w tych licznych zakładach rzemieślniczych powstawały niekiedy genialne rzeczy, choć produkowano je z najprostszych ogólnie dostępnych materiałów. Często kopie zachodnich projektów ewoluowały i nie były już tylko kopią. Produkcja prywatnych zakładów mi spółdzielni jest o wiele trudniejsza do opisania niż Polam, bowiem były to niekiedy bardzo krótkie serie, często firma zajmowała się inną branżą, a oprawy były produktem ubocznym działalności, jak choćby te ceramiczne, które często powstawały w firmach produkujących umywalki i sedesy, nikt też ich nie skatalogował. Czasem produkcja danych modeli trwała wiele lat, jak oprawy z kulami oraz te z dymionymi szybkami. Delikatnie zmieniały się pewne detale, ale forma była taka sama.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Lampka » 9 maja 2021, 21:40

A jakie jeszcze znasz przykłady takich "genialnych" rzeczy? Masz może jakieś fotki lub info jakie to były oprawy, jak wyglądały, czym się wyróżniały, z czego były zrobione itp? Też mnie ten temat ciekawi, a prawda, że sporo takich ciekawostek i unikatowych rodzajów opraw powstawało, ludzie mieli różne pomysły i nieraz były to bardzo przemyślane projekty, nawet lepiej niż wśród wyrobów Polamu. Zwłaszcza, że zasób dostępnych komponentów też był różny. Też mam wrażenie, że wiele opraw powstawało jako poboczna produkcja zakładów, które zajmowały się innymi wyrobami z danego materiału, np. drewniane oprawy też mogły powstawać przy okazji produkcji innych wyrobów z drewna, jak i latarenki metalowe często klepali blacharze / dekarze.
Które oprawy ceramiczne były produkowane przez producentów kibli i jacy to byli producenci?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 9 maja 2021, 22:18

Lampka napisał(a):A jakie jeszcze znasz przykłady takich "genialnych" rzeczy? Masz może jakieś fotki lub info jakie to były oprawy, jak wyglądały, czym się wyróżniały, z czego były zrobione itp? Też mnie ten temat ciekawi, a prawda, że sporo takich ciekawostek i unikatowych rodzajów opraw powstawało, ludzie mieli różne pomysły i nieraz były to bardzo przemyślane projekty, nawet lepiej niż wśród wyrobów Polamu. Zwłaszcza, że zasób dostępnych komponentów też był różny. Też mam wrażenie, że wiele opraw powstawało jako poboczna produkcja zakładów, które zajmowały się innymi wyrobami z danego materiału, np. drewniane oprawy też mogły powstawać przy okazji produkcji innych wyrobów z drewna, jak i latarenki metalowe często klepali blacharze / dekarze.
Które oprawy ceramiczne były produkowane przez producentów kibli i jacy to byli producenci?

Kilka trafiłem opraw porcelanowych z firm produkujących armaturę łazienkową. Mam na myśli głównie takie kinkiety na gwint E14. Często były to przedsiębiorstwa wielobranżowe. Z tych ponadczasowych projektów wymieniłbym reaktywowane parę lat temu oprawy "Reflex" Tomasza Rudkiewicza, w latach 80 wytwarzane niemal chałupniczo u człowieka, który dostał w spadku warsztat z narzędziami do wytłaczania stali, a lakier brali z fabryki FSO. Kolejnym ciekawym projektem były oprawy stojące i stołowe, gdzie zamiast klosza był składany wachlarz. Nie wiadomo czyj to był projekt, ale nie kojarzę nic podobnego ze świata. Oprawę taką można dostrzec m.in w filmie "Zabij mnie glino". Niestety obecnie są one nie do zdobycia. Od ponad 10 lat regularnie przeglądam aukcje internetowe i nigdy taka nie wypłynęła, nawet niekompletna.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Lampka » 16 maja 2021, 14:04

Oprawy Reflex to masz na myśli te zwisy ze stożkowym kapeluszem / daszkiem? Takie oprawy kiedyś mieliśmy w domu, kupione pewnie na początku lat 90-tych - oprawa na dość długim zwisie, ze stożkowym daszkiem / kapeluszem zwieńczonym takim jakby półkolem tego samego koloru, od spodu oprawka E27. Były w różnych kolorach, my mieliśmy białą, czerwoną i brązową, odkąd pamiętam były w nie wkręcone kule żarowe z Piły, które potem zostały zastąpione kompaktami. Do dziś jedna z tych lamp jest u mojej babci (ta w kolorze białym), muszę się jej przyjrzeć.
Z takich opraw, to zdałem sobie sprawę, że u mnie w domu do dziś na ścianach w jednym pokoju są kinkiety, które tez mogą być jakąś produkcją pokroju spółdzielni lub prywatnych zakładów. Mocowane do ściany za pomocą drewnianej rozety, połączonej z drewnianym pałąkiem, z którego w dół przymocowany jest mleczny okrągły klosz z wyciętym spodem. Te kinkiety również były kupione na początku lat 90-tych, pamiętam jak za dziecka świeciły w nich mleczne SLki. Pamiętam też jak za dziecka w pokoju gościnnym nad stołem mieliśmy taką oprawę z jasnym materiałowym abażurem, rozpiętym w formie kwadratu. Na rogach były na pewno drewniane klocki, które trzymały materiał i metalowe pałąki, które tworzyły konstrukcję. Niestety jednak po tej oprawie zostały tylko stare zdjęcia, bo w 2000 roku została zastąpiona współczesnym zwisem ze szklanym talerzem, który jest do dziś.
Ciekawe, czy kojarzę ten model opraw, o którym piszesz, z kloszem w formie wachlarzu, musiałbym zobaczyć jakieś fotki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości