[Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

[Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Postprzez keleris » 20 września 2007, 21:54

Witam
W tym temacie piszmy wszystko o oprawach BN, oprawy te występowały w wersjach 140/240 oraz 120/220, produkowane są od dość dawna, dlatego daje do opraw klasycznych, występowały one (napewno wersja 240) w wersji bez i z plastikową kratą, czy wersja z kratą, to także BN, czy może coś innego ??
Pytam, gdyż te z kratami różnią się od zwykłych BNek haczykami, do których mocuje się kraty.

Pozdrawiam
Keleris
keleris
 

Re: [Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Postprzez neon44 » 21 września 2007, 18:00

Keleris, prosimy o fotki :)
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Postprzez CDM » 21 września 2007, 18:28

Pierwszy raz widziałem taką oprawę u mnie w szkole średniej, to była wersja 1X20, która zamontowana była w gablocie z eksponatami w pracowni elektotechniki (dodam,ze na suficie wisiały OPS, były to moje ulubione oprawy w tej szkole). Niedługo później uzbierawszy trochę kasy niezwłocznie sobie ją kupiłem, została powieszona u mnie w pokoju nad drzwiami :twisted: Nie pamiętam, czy wersja z rastrem miała inny symbol, niż BN (choć w ramach pracy dyplomowej takie w szkole zakładałem), ale faktycznie boczki do tych opraw się różnią. Na bazie wersji pojedynczych powstała również oprawa BNK, różniła się tym,że miała klosz pryzmatyczny, który był zahaczany za boczki. Pierwsze wersje BNów miały pomontowane dławiki ELGO,później przez długie lata były w nich HELVAR-y ( prawie bezgłośne ) , a w ostatnich wersjach z racji połączenia FARELa z Philipsem były oczywiście Philipsy. Przez te lata także ewaluował sposób montazu osłony komory osprzętu, najpierw były białe pokrętła , jedno, lub dwa, w zależności od długosci oprawy, później w tych samych miejscach wkręcało się śrubki, a obecnie osłonę te się wciska.Oprawa jedna z najprostszych, ale solidna.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Postprzez CDM » 30 października 2007, 17:39

a to pochodna oprawy BN, czyli BNK, nie różni się obecnie niczym od BN, poza tym, że ma nałożony klosz. Trzyma się on tylko na 4 zatrzaskach umieszczonych w boczkach
Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Postprzez keleris » 2 listopada 2007, 17:40

Czy oprawa BNK występowała tylko w wersji 140, czy także 240 ?
keleris
 

Re: [Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Postprzez CDM » 2 listopada 2007, 20:42

keleris napisał(a):Czy oprawa BNK występowała tylko w wersji 140, czy także 240 ?
BNK były tylko pojedyncze, natomiast była kiedyś podwójna oprawa Farel-a z kloszem przypominajacym BNK, oczywiście był duzo szerszy, ale wewnątrz nie było belki, osprzęt był przymocowany bezpośrednio do blaszanej podstawy. Tak, jak w BNK boczki oprawy były biale.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Postprzez keleris » 2 listopada 2007, 20:56

Widziałem takie właśnie oprawy, są to oprawy OKB240
keleris
 

Re: [Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Postprzez CDM » 2 listopada 2007, 22:15

keleris napisał(a):Widziałem takie właśnie oprawy, są to oprawy OKB240
A widzisz, co fachowiec, to fachowiec ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Postprzez DocBrown » 27 listopada 2007, 17:57

Taa, stara, poczciwa BNka, mam w swoim pokoju dwie takie oprawy, jedna to wersja BN140, a druga to BN240, postaram się jeszcze dziś wrzucić ich fotki, te oprawy są chyba niezniszczalne, jedyne co w nich było naprawiane, to w BN140 wymieniłem dławik, gdyż stary był już okrutnie wyeksploatowany i przy odpalaniu rury pracował jak spawarka, w BN240 też zmieniłem dławiki, gdyż kupiłem trzy sztuki po bardzo przystępnej cenie :mrgreen:
DocBrown
 

Re: [Polam Farel] oprawa świetlówkowa BN

Postprzez rtęciówka » 27 listopada 2007, 22:45

Ciężko teraz spotkać oprawy BNK, bo nie były zbyt długo produkowane. Ja tylko raz miałem okazję zobaczyć tą oprawę. A swoją drogą to łatwo rozszyfrować nazwę: BNK = BN + K = oprawa BN + Klosz.
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Następna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron