Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Postprzez andrzejlisek » 9 października 2007, 15:13

Oprawy 2x40W (i były tam stare grube rury T8) oświetlające halę Laboratorium Wysokich Napięć Politechniki Poznańskiej.

Oprawy wyglądają na takie z lat 70. lub 80.
Załączniki
Oswietlenie1.JPG
Oswietlenie1.JPG (53.31 KiB) Przeglądane 4104 razy
Oswietlenie2.JPG
Oswietlenie2.JPG (85.36 KiB) Przeglądane 4106 razy
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Postprzez KaszeL » 9 października 2007, 19:17

Sfotografuj także laboratorium, może wyglądać ciekawie :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Postprzez andrzejlisek » 9 października 2007, 19:48

To był wypad extra, nie wiem, czy sie powtórzy, ale tak naprawdę wykonałem więcej zdjęć.
Widać ogólnie halę (jednak trochę sie poruszyło) oraz generator Marxa, przy którym kolega mi również zrobił zdjęcie, a także urządzenie do obsługiwania generatora.

http://rapidshare.com/files/61353106/Wy ... e.rar.html
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Postprzez cieszyn » 10 października 2007, 08:46

To był wypad extra, nie wiem, czy sie powtórzy, ale tak naprawdę wykonałem więcej zdjęć.


WIDZIAŁEM !!! EXTRA FOTY :D :o :mrgreen:

Mam nadzieję, że przeżyłeś Andrzeju i Lisku, dotykając się tak Wysokiego Napięcia! :!: Nie gniewaj się, ale najpierw myślałem, że na tym zdjęciu to jest nasz rajdowy Kubuś z first formuły, jesteś do niego podobny, gratulacje!

Mam szanse na podobne zdjęcia, tyle że w hali dawnej fabryki w Warszawie. Jak to pocykam, to też Wam pokażę- jest tam starych opraw na TONY !!!
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Postprzez neon44 » 10 października 2007, 10:28

Fajne foty Andrzeju :) Twój telefon robi ekstra foty
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Postprzez andrzejlisek » 10 października 2007, 12:51

cieszyn napisał(a):
To był wypad extra, nie wiem, czy sie powtórzy, ale tak naprawdę wykonałem więcej zdjęć.


WIDZIAŁEM !!! EXTRA FOTY :D :o :mrgreen:

Mam nadzieję, że przeżyłeś Andrzeju i Lisku, dotykając się tak Wysokiego Napięcia! :!: Nie gniewaj się, ale najpierw myślałem, że na tym zdjęciu to jest nasz rajdowy Kubuś z first formuły, jesteś do niego podobny, gratulacje!

Mam szanse na podobne zdjęcia, tyle że w hali dawnej fabryki w Warszawie. Jak to pocykam, to też Wam pokażę- jest tam starych opraw na TONY !!!


Nie gniewam się, jest OK. Dziękuję za gratulacje.
W momencie, jak byłem w boksie i tym samy m mogłem dotknąć generatora, generator był rozładowany i uziemiony.


W tej hali bezpieczeństwo życia ludzi jest chyba na najwyższym poziomie. Jak sama nazwa wskazuje (Laboratorium Wysokich Napięć), w sprzęcie występują bardzo wysokie napięcia, ok kilkunastu do kilkuset tysięcy woltów. Tutaj urządzenia są w osobnych boksach (widać je na zdjęciu ogólnym pomieszczenia). Generator był w jednym z nich. Drzwi boksu załączają lub rozłączają jakiś stycznik (nie było widać dokładnie), przy drzwiach jest kontrolka, która się świeci, jak urządzenie pracuje. Przy drzwiach jest hak, na który trzeba powiesić przewód od urządzenia celem uziemienia, jak się wchodzi do boksu. Tak naprawdę uziemienie to jest przewód podłączony do laski o długości ok. 150cm, grubości kija od miotły. Laska powieszona na haku powoduje uziemienie. Aby uruchomić, trzeba zdjąć laskę z haka i położyć (postawić) tak, żeby jej metalowa część nie dotykała niczego.

Na drzwiach na żółtym tle jest napis, że jak przebywa w boksie człowiek to nie wolno zamykać drzwi boksu, ani tym bardziej uruchamiać urządzenia.
Przełączniki, regulatory i inne elementy sterujące urządzeniami wysokiego napięcia znajdują się poza boksem. Urządzenie uruchamia się tylko wtedy, gdy nie ma nikogo wewnątrz boksu i drzwi są zamknięte. Obwody i układy urządzeń sterujących są galwanicznie oddzielone od obwodów samego urządzenia, które się obsługuje.

Widać, że tutaj "dmucha się na zimne". Teoretycznie, jakby nie było żadnych boksów, a ludzie by stali w odpowiedniej odległości od urządzenia, które pracuje, to też ludziom by się nic nie stało.

Jak ktoś oglądał film na temat Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej (info umieściłem gdzieś na forum) to iskry, które były w nim prezentowane są również w tym laboratorium robione.

:arrow: Neon: Czy ta hala pofabryczna to też jest taka z lat 70.?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Postprzez rtęciówka » 6 grudnia 2007, 15:27

Te oprawy świetlówkowe były chyba dość popularne. W wielu miejscach jeszcze się takie zachowały :)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Postprzez cieszyn » 6 grudnia 2007, 21:43

rtęciówka napisał(a):Te oprawy świetlówkowe były chyba dość popularne. W wielu miejscach jeszcze się takie zachowały :)


Potwierdzam, kiedyś u mechanika samochodowego widziałem takowe.
Jak macie jakieś foty, to pokażcie, żeby nam ten wątek nie ucichł za bardzo :?:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Postprzez rtęciówka » 6 grudnia 2007, 21:51

Ja też widziałem -w serwisie ogumienia. Tylko nie wiem, czy to były te oprawy, czy te opisane przez Doc Browna... :roll:
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Oprawy świetlówkowe przemysłowe

Postprzez cieszyn » 6 grudnia 2007, 21:56

rtęciówka napisał(a):Ja też widziałem -w serwisie ogumienia. Tylko nie wiem, czy to były te oprawy, czy te opisane przez Doc Browna... :roll:


Te co ja widziałem u mechaniora były deczko inne niż te tu pokazane, ale te i im podobne są jeszcze często stosowane m.in. w takich miejscach.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości