Gimnazjum 51

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Gimnazjum 51

Postprzez andrzejlisek » 9 listopada 2007, 14:42

Budynek powstał w roku 1965 jako Szkoła Podstawowa Nr 97, obecnie jest to Gimnazjum Nr 51.

Prezentowane oprawy były praktycznie we wszystkich salach lekcyjnych, dość dużo było świetlówek T12(?) 40W (nie jestem pewien co do symbolu, w każdym razie chodzi o te grubsze 40W). Obecnie są i 40W i 36W pomieszane, ale wszystkie o temperaturze barwowej 6500K. Innych temperatur się nie używa zarówno dawniej, jak i dzisiaj.

Wygląda na to, że ruszyła sukcesywna wymiana opraw. Jak byłem na wyborach, to w sali lekcyjnej, w której głosowałem, były oprawy OKN, ale nie takie, jakie prezentowałem niedawno na zdjęciu z Politechniki, tylko takie, że kształt był identyczny, ale klosz był jakby przezroczysty i prążkowany, tak, że było widać świetlówki i stateczniki, ale prążki sprawiały, że nie było widać dokładnie. Wygląda na to, że OKN produkuje się w kilku wersjach różniących się kloszem.

Świetlówki były 36W 6500K.

Próbowałem uzyskać jakiekolwiek informacje na temat wymiany oświetlenia, nie udało mi się. Jedynie usłyszałem, że wymienili oprawy dlatego, że stare się psuły (pytanie, czy to prawda, bo przez 9 lat edukacji w tych murach nie przypominam sobie uszkodzenia oprawy wymagającego jej wymiany).

Te prezentowane oprawy miały taką jakby osłonę, ale ta osłona była z boku, trochę jakby przezroczysty odbłyśnik, prążkowany. Od dołu było widać swietlówki, tylko z boku nie było widać. Wszędzie oprawy są montowane bezpośrednio do sufity, w sekretariacie oprawy wiszą na dwóch sznurach każda.

Wszędzie były oprawy bez osłony i przedstawiam takie w stołówce. Dwie oprawy z osłoną były w sekretariacie, ale sekretarka nie pozwoliła mi zrobić zdjęcia.
Za to załączam rysunek przedstawiający, jak mniej więcej wygląda oprawa z osłoną:
- zielony - oprawa
- niebieski - osłona z przezroczystego plastiku (w prążki wzdłuż świetlówek)
- żółty - metalowe boki osłony
Załączniki
Oprawa1.JPG
Oprawa1.JPG (41.07 KiB) Przeglądane 2676 razy
Oprawa2.JPG
Oprawa2.JPG (27.46 KiB) Przeglądane 2674 razy
Oslona.GIF
Tak mniej więcej wygląda oprawa z osłoną.
Oslona.GIF (5.13 KiB) Przeglądane 2674 razy
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Gimnazjum 51

Postprzez CDM » 9 listopada 2007, 22:44

Znam te oprawy!! Ale to staroć, takie robili w latach 60tych...Mam taką oprawę, musiałbym ją sfocić..Wygladała trochę inaczej, niż andrzejlisek narysował :roll: Można to sobie wyobrazić następująco: na rysunku, który widziny belka zostaje w tym samym położeniu, natomiast resztę obracamy o 180 stopni, czyli węższą krawędzią do dołu. I jeszcze jeden mały szczegół...te pryzmatyczne osłony nie były z plastiku, tylko ze..szkła :o :shock:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Gimnazjum 51

Postprzez FOX » 9 listopada 2007, 23:10

Dodam że były podobne oprawy z lat 60 z gniazdem startera z boku tak jak w tych oprawach tylko że pojedyncze.


CDM masz tyle tych opraw że można by je wszystkie sfotografować i opisać :D ....... może i znak drogowy się znajdzie- podświetlany oczywiście
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Gimnazjum 51

Postprzez andrzejlisek » 10 listopada 2007, 00:10

CDM napisał(a):Znam te oprawy!! Ale to staroć, takie robili w latach 60tych...Mam taką oprawę, musiałbym ją sfocić..Wygladała trochę inaczej, niż andrzejlisek narysował :roll: Można to sobie wyobrazić następująco: na rysunku, który widziny belka zostaje w tym samym położeniu, natomiast resztę obracamy o 180 stopni, czyli węższą krawędzią do dołu. I jeszcze jeden mały szczegół...te pryzmatyczne osłony nie były z plastiku, tylko ze..szkła :o :shock:


Masz oprawę z osłoną, której nie pozwolono mi sfocić? Jeśli tak, to czekamy na zdjęcia, a jak nie to też czekamy. :D

W sumie mogło to wyglądać tak, jak piszesz, teraz zwątpiłem.
Ostatnio edytowano 10 listopada 2007, 01:20 przez andrzejlisek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Gimnazjum 51

Postprzez KaszeL » 10 listopada 2007, 00:33

Śmieszne te oprawy, świetlówki odstają od nich mocno na boki. Teraz produkuje się modele bardziej zwarte.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Gimnazjum 51

Postprzez CDM » 10 listopada 2007, 22:41

FOX napisał(a):Dodam że były podobne oprawy z lat 60 z gniazdem startera z boku tak jak w tych oprawach tylko że pojedyncze.



CDM masz tyle tych opraw że można by je wszystkie sfotografować i opisać :D ....... może i znak drogowy się znajdzie- podświetlany oczywiście
Znaku nie mam, tylko sygnalizator ;) A co do oprawy pojedynczej, to wiem o jaką chodzi. Fotka mam nadzieję niebawem!!
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Gimnazjum 51

Postprzez CDM » 12 listopada 2007, 00:55

Oto moja oprawa BJ 2X40. Najpierw widok od góry:
Obrazek
Dla potrzeb tego forum oprawę poskładałem i odpaliłem. Tak wygląda podczas pracy:
Obrazek Obrazek Obrazek
Wersja pojedynczej belki wyglądała tak:
Obrazek Obrazek Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Gimnazjum 51

Postprzez FOX » 12 listopada 2007, 01:15

W tych belkach dość dobre są dławiki bo po tylu latach cicho pracują
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Gimnazjum 51

Postprzez KaszeL » 12 listopada 2007, 02:02

Dzięki CDM! Twoja lampa to prawdziwy klasyk! Tak swoją drogą. Jako, że jesteś naszym specjalistą od świetlówek. Może orientujesz się, czy w Polsce kiedykolwiek były używane świetlówki standardu T17?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Gimnazjum 51

Postprzez keleris » 12 listopada 2007, 08:23

Doc Brown też ma taką, prezentował ją razem z innymi na Ś.P. Lighting.pl, z tego co pamiętam to te oprawy produkowała firma MESKO, przy następnej wizycie u Doca muszę go zapytać o tą oprawę, może już ją odrestaurował :)
keleris
 

Następna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości