Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez Whites86 » 3 stycznia 2015, 22:30

jacekk napisał(a):Każda oprawa z LF na magnetyku wydaje dźwięk 8-)

zapraszam do mnie ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez toomm40 » 3 stycznia 2015, 22:50

fakt, nie da się ukryć ,że przy magnetycznym stateczniku zawsze będzie coś słychać , choćby w stopniu minimalnym.zwłaszcza ELGO lubiły wydawać przeróżne dźwięki. czasem tez winą jest niedokładnie przymocowanie do obudowy.
pod względem bezgłośnej pracy dobre są Vosslohy i Elektra Lubartów, ale i tak zawsze coś słychać
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez jacekk » 3 stycznia 2015, 23:28

Nie statecznik. Świetlówka. Przebrnąłem przez 4 mikrofony, ale ten dźwięk nagrałem dopiero.... Aparatem cyfrowym, z funkcją filmów w HD 8-)

Jak obrobię to jakoś zapodam tu pliczek i pokażę co słychać w samej rurze 8-) 8-) 8-)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez toomm40 » 3 stycznia 2015, 23:52

jacekk napisał(a):Nie statecznik. Świetlówka. Przebrnąłem przez 4 mikrofony, ale ten dźwięk nagrałem dopiero.... Aparatem cyfrowym, z funkcją filmów w HD 8-)

Jak obrobię to jakoś zapodam tu pliczek i pokażę co słychać w samej rurze 8-) 8-) 8-)


ok, ale stateczniki magnetyczne też wydają odgłosy .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez jacekk » 4 stycznia 2015, 01:49

https://www.youtube.com/watch?v=_pff2Hq ... e=youtu.be

:mrgreen: Gdzieś tak w połowie zmieniłem tonację, świetlówki potrafią być bardzo rozgadane :mrgreen: WSZYSTKIE świetlówki które mam w domu i poza nim ( w drugim, osobnym budynku) na dławikach tak sobie "gadają" tylko te na elektroniku (cztery oprawy 2x36W) są ciche do pewnego stopnia. Jak się wsadzi ucho w oprawę to też coś słychać. No i wyjaśnienie, to jest dźwięk samej rury, dławik jest na drugim końcu oprawy i jest cichy.

Enjoy the fluorescent lamp voice :P
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez robert03 » 4 stycznia 2015, 11:21

Tak naprawdę bezgłośna i wolna od zakłóceń to jest chyba tylko żarówka. Dobry magnetyk też będzie niesłyszalny i nie będzie zakłócał fal radiowych. Ważne by instalacja antenowa była sprawna i właściwie podłączona, także uziemiona. U mnie nic nie potrafi zakłócić odbioru TV (DVB-T) i Radia. Nawet komputer na którym stoi tuner radiowy podłączony do instalacji antenowej dachowej nie ma wpływu na odbiór radia a co dopiero jakieś tam świetlówki.
Co innego jeśli antena jest przy źródle zakłóceń :-). Wtedy każde urządzenie elektroniczne ma wpływ na odbiór. Mniejszy lub większy ale ma.

Moim zdaniem świetlówka i magnetyk to jest nieodłączna para. Nie lubię brzęczących dławików i takie są u mnie eliminowane z codziennego użytku. Te użytkowane na codzień są "bezgłośne" :-).
Dobra elektronika też nie jest zła ale to już nie to samo :-). Brakuje "duszy" :-). W pracy mam w biurze nad głową 12 dławików. Nie słychać żadnego pomimo że mają już około 15 lat. Głośniej pracuje notebook na biurku i ładowarka do telefonu Samsung która obciążona wydaje pisk a nieobciążona stuka jak dzięcioł. I to jest nie do zniesienia :-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez Gismot » 5 stycznia 2015, 13:58

Elektroservice napisał(a):A nie da rady dwóch stateczników 20W tam upakować ? Przynajmniej będziesz miał niezależne 2 układy zasilania rur.

Montaż dwóch stateczników FL-2000 odpada, gdyż bym musiał dodatkowo przesunąć w inne miejsce dwa kondensatory, a to się wiąże z wierceniem kolejnych otworów (nie zamierzam z oprawy zrobić sitka). Chętnie bym zamontował dwa stateczniki i wtedy bym mógł je połączyć w układ stroboskopowy. Niestety pokrywa od osprzętu jest z byt wąska, aby wszystko upchać.

Ze względu, iż ten typ opraw jest mój ulubiony, a posiadam tylko jedną taką oprawę(OF 211 2*20) to bym wolał ją pozostawić w stanie oryginalnym (od przeróbek, się na razie wstrzymuję). :)


Po drugie do stateczników Polamp/Elgo w tej wersji(foto poniżej) nie mam zaufania. Moim zdaniem posiadają one wadę w mocowaniu rdzenia do obudowy. Po czasie użytkowania farba puszcza i powstaje luz między rdzeniem, a obudową statecznika przez co one buczą/brzęczą. Jedyna rada na to, obwiązać statecznik drutem, aby ścisnąć obudowę statecznika do rdzenia.
Ale najgorsze jest jak te stateczniki zaczynają dziwacznie skwierczeć/syczeć niestety ten efekt jest o wiele gorzej usunąć. :evil:
Oczywiście w trafiają, się takie serie tych stateczników, które mają 30 lat i działają bez głośnie.
Obrazek

Watt napisał(a):To jest niestety wada magnetyków, jak odpalam oprawę z magnetykiem, obraz w dekoderze DVB-T pikselizuje się :roll:

W statecznikach magnetycznych zjawisko występuje tylko podczas zapłonu świetlówki, a z statecznikami elektronicznymi jest o wiele gorzej, one cały czas emitują zakłócenia do sieci.
Na przykład żarówki kompaktowe markowe w domu mi zakłócają cały zakres fal długich i średnich w tunerze.

Czy masz w oprawie zmontowany kondensator odpowiedzialny za usuwanie zakłóceń?
Wina u ciebie najprawdopodobniej leży w instalacji antenowej lub tunerze DVB-T.
Ostatnio edytowano 5 stycznia 2015, 16:05 przez Gismot, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez Watt » 5 stycznia 2015, 15:29

Oprawa to OWF2x8W, dekodera używam z anteną pokojową i pewnie to jest powód ;)
Watt
 

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez jacekk » 5 stycznia 2015, 15:30

Gismot napisał(a):Po drugie do stateczników Polamp/Elgo w tej wersji(foto poniżej) nie mam zaufania.


Mam identyczne, łącznie 4 sztuki w oprawach OWF 2x18 z października 1990 roku. Pracują prawie codziennie i żaden z nich jakoś nie chce brzęczeć :)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez Elektroservice » 7 stycznia 2015, 14:06

Ja mam w mojej oprawie BN240 stateczniki FL4000 kupione chyba w 2008r i pracują niemalże bezgłośnie. Głośniej od nich burczy mi licznik A2 z 1958r :mrgreen:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron