Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez robert03 » 7 stycznia 2015, 14:30

Watt napisał(a):Oprawa to OWF2x8W, dekodera używam z anteną pokojową i pewnie to jest powód ;)

W takim przypadku każda rzecz może zakłócić odbiór. Nawet przemieszczanie się osób w pokoju może być przyczyną zakłóceń.
:-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez jacekk » 7 stycznia 2015, 15:52

Takie zakłócenia wywołuje zapłon lampy, a dokładniej przepięcie w momencie rozwarcia się styków zapłonnika. W radiu słychać wtedy coś podobnego do błyskawicy podczas burzy, harmoniczne sięgają setek MHz.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez Lampka » 3 maja 2015, 23:32

Różnie to wygląda w zależności od oprawy - niektóre nawet porządne BMKsy z zalewanymi dławikami z lat 70-tych także wydają głośne buczenie podczas pracy. Zapewne ze względu na jakość mocowania elementów w oprawie, które po 30 latach pracy czasem potrafią się obluzować.
Poszukaj na allegro, albo zwyczajnie przejdź się na złomowisko - tam dławików znajdziesz dużo, jakich chcesz. Na dużych złomowiskach mają czasem nawet spore kosze różnych dławików, zalewanych wszelkiej maści także wiele się trafia.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez Gismot » 26 lipca 2015, 15:54

Podczas porządków w szopie/rozbiórki u Babci w trafił mi się oryginalny statecznik i kilka innych rzeczy. Ale miałem szczęście. :)

Statecznik po pomiarach na sztucznym obciążeniu okazał się sprawny. Pracuje bardzo cicho.
Obrazek Obrazek Obrazek

Wnętrze oprawy z kompletnym osprzętem:
Obrazek Obrazek Obrazek

Oprawa z świetlówkami T8:
Obrazek

Oprawa z świetlówkami T12:
Obrazek Obrazek

Oprawa w akcji: :)
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez CDM » 5 sierpnia 2015, 21:14

To masz komplecik :)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez Gismot » 17 września 2015, 15:22

Wczoraj włączyłem oprawę (świeciła ok 3h) i nagle zgasła. Na natychmiast wyłączyłem zasilanie, gdyż myślałem, iż uszkodzeniu uległ filtr przeciwzakłóceniowy(podwójny kondensator). Po pomiarach okazało się, że wszystko jest sprawne oprócz statecznika SZF1-40/220-LN-305. :(

Statecznik przepracował ok 7h odkąd go zdobyłem, wcześniejszych losów jego nie znam, ale ktoś przede mną do środka zaglądał.

Obrazek

Wydłubałem koło kostki przyłączeniowej żywicę poli. tak, aby dostać się do przewodów. Po pomiarach okazuje sie, że jest przejście z kostki do przewodów, na wszelki wypadek poprawiłem luty.
Obrazek

Multimetr pokazuje przerwę. Po podaniu napięcia 240V na przyłącze, woltomierz pokazuje ok 70V, ale po obciążeniu rezystorem (obciążenie ok 1W) napięcie znika. Na obudowie niema przebicia.

Czy te stateczki posiadają w wewnątrz wbudowane zabezpieczenie termiczne?

Pozostaje mi rozwiercić w koło żywicę i jakoś wyciągnąć statecznik z obudowy, ale mam pecha.
Ostatnio edytowano 20 września 2015, 19:23 przez Gismot, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez jacekk » 17 września 2015, 22:17

Raczej nie mają, przynajmniej ten który dawno temu wybebeszyłem nic nie miał. Pozostaje wydłubać środek bez niszczenia obudowy i zalać we wnętrzu rdzeń z nowszego modelu po wcześniejszym usunięciu blaszanej podstawy.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Postprzez Farel03 » 17 września 2015, 22:20

@Gismot
Może to był powód , dla którego ten statecznik był rozbierany i wylądował na strychu ?

#KeepItSlim
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez Whites86 » 18 września 2015, 20:02

kiedyś myslalem ze te stateczniki są dobrej jakości, niestety przejechałem się na nich kilkunastokrotnie, 2 krotnie w oprawie OHSP 3x40 2 krotnie w OUKSie , raz w moim BMKS-ie i w paru innych oprawach, stracilem tylko kilka dobrych rur T12... od tego czasu zawsze je wywalam i daje lepsze dławiki
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oprawa Famor TYP OF 211 2*20W 1973r. statecznik?

Postprzez Gismot » 19 września 2015, 21:01

Whites86 napisał(a):kiedyś myslalem ze te stateczniki są dobrej jakości, niestety przejechałem się na nich kilkunastokrotnie, 2 krotnie w oprawie OHSP 3x40 2 krotnie w OUKSie , raz w moim BMKS-ie i w paru innych oprawach, stracilem tylko kilka dobrych rur T12... od tego czasu zawsze je wywalam i daje lepsze dławiki

Tylko mój statecznik dostał przerwy na uzwojeniu. Świetlówki T12 są sprawne.

Farel03 napisał(a):Może to był powód, dla którego ten statecznik był rozbierany i wylądował na strychu?

Wszystko możliwe...
Statecznik wcześniej ktoś próbował rozebrać i wyjąć go z obudowy, czyli możliwe, że wcześniej szwankował, ale pomiary mi tego nie wykazały na sztucznym obciążeniu.

jacekk napisał(a): Pozostaje wydłubać środek bez niszczenia obudowy i zalać we wnętrzu rdzeń z nowszego modelu po wcześniejszym usunięciu blaszanej podstawy.

Wątpię czy takie wąskie stateczniki ktoś produkuje.
W razie potrzeby statecznik bez problemu można nawinąć na nowo i odmalować obudowę, tylko nie wiem czy się to opłaci.
Na PW dostałem ofertę, więc nie będę regenerował statecznika w tym roku.

---
Dzisiaj wyjąłem statecznik z obudowy.

W ruch poszedł młotek i wiertarka,...
Obrazek
ale za nic statecznik, nie chciał wyjść z obudowy. Po dwóch godzinach poddałem się i naddatek przewierciłem kilka uzwojeń z boku. ;)

Postanowiłem podgrzać statecznik:
- podgrzałem go do 150 stopni , ale efekt po 30min był marny.
- zwiększyłem temperaturę do 240 stopni, żywica zaczęła dymić pozostawiłem go na 40min, oczywiście temperatura była dwa razy wyższa ok 300 stopni, albo nawet większa - przesadziłem :D , gdyż nie dopilnowałem jej. (Kuchenka 0,8kW, bez termostatu). Wyłączyłem kuchenkę i poczekałem, aż temperatura spadnie poniżej 200 stopni. Trzymając przez szmatkę wygięty boczny rdzeń (nadal był gorący), wystarczyło kilka razy postukać młotkiem w obudowę i statecznik bez problemu wyszedł z niej.
Obrazek Obrazek
Farba z obudowy zaczęła topić/schodzić przy ok 130 stopniach. Ale innego pomysłu nie miałem.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Rdzenie boczne po bokach, są zgrzane w jednym punkcie.
Obrazek

Obrazek Obrazek
Po odwinięciu:
Obrazek Obrazek

Pierwszą warstwę było bardzo ciężko odwinąć (drut się rwał), gdyż trzymała go żywica i taśma.
Obrazek
W wolnym czasie zmierzę skrawki drutu.(długość, średnica)
Na jednej warstwie było nawinięte 235 zwojów, a warstw był chyba 4 - nie zwróciłem na to uwagi. :twisted:

Statecznik nie posiada zabezpieczenia termicznego.

W stateczniku był upalony drut między warstwami w środku ok 2mm przerwy :o , który raz zwierał, a raz nie do uzwojenia o bok. Tylko ciekawi mnie jak do tego doszło.
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości