Stare lampki choinkowe

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: Stare lampki choinkowe

Postprzez qba » 8 sierpnia 2015, 21:28

Ja w wieku może 5 lat moczyłem żarówkę choinkową w herbacie, żeby nabrała innego koloru. Najpopularniejsze były świeczki na klamerkach, ale one miały też wiele różnych wariantów. Pamiętam takie na dość długich 'trzonach' gdzie żarówka znajdowała się dodatkowo w plastikowej "aureoli".
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare lampki choinkowe

Postprzez Lampka » 9 sierpnia 2015, 00:19

Widać, że wzornictwo było przeróżne. Ja kojarzę z dzieciństwa, albo raczej ze starych kompletów od dziadków świecowe żarówki z karbowanym kloszem, albo takim chropowatym lekko żółtym lub pomarańczowym (szkło było tak chropowato wykonane), które bardzo czerniały z czasem pracy. W komplecie z lat 70-tych, który dostałem od babci jeszcze ze dwie takie sie uchowały i to są nadal sprawne oryginały, które przepracowały tam ponad 30 lat. Poza tym widziałem też żarówki choinkowe w kształcie zielonej kolczatki, nawet mam jedną taką odkąd pamiętam, były też świecowe z pionowymi prążkami (coś jak mini klosz z SL Prismatic, ale świecowy) trochę mniejsze niż te obecnie dostępne. Też lubiły czernieć, odzyskałem ich kilka wraz ze starym kompletem z dawnej epoki. U mnie w rodzinie chyba też wszyscy kiedyś mieli te lampki na klamerki, obecnie nadal można je kupić, ale są drogie. Były też lampki z żarówkami wielkości tych do latarek na 2,5V, ale na wyższe napięcie, chyba radzieckie...
Z żarówek z gładkim kloszem, zwłaszcza z tych starych łatwo schodziła farba, kilka w ten sposób przerobiłem na przezroczyste :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stare lampki choinkowe

Postprzez qba » 9 sierpnia 2015, 00:51

Pamietam żarówke przezroczysta z podłużnymi prążkami. Była węższa od tradycyjnych choinkowych. To chyba właśnie ją moczyłem w herbacie :D Tyle że ja nie miałem jej w komplecie choinkowym, a w jakiejś zabawce - grze planszowej.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare lampki choinkowe

Postprzez moog » 9 sierpnia 2015, 01:06

slaweklampy napisał(a):Witam

Żarówki już trochę godzin przepracowały.

Moc 3, czy 5W?

5W.
Lampka napisał(a):Nie ma to jak przypomnieć sobie o lampkach choinkowych w środku lata :mrgreen: :D
Z tego co widzę, to jedna żarówka jest tam nawet mleczna, ona jest wymienna?

Tak, jest wymienna. Wykręciłem ją z jeszcze starszego kompletu, znalezionego w śmietniku. Na pudełku było napisane: Wystawa Ziem Odzyskanych, Wrocław 1948. Jako ciekawostka: wtyczka była typu "podwójny banan".
Niestety, nie nadawał się on do użytku, ponieważ oprawki były już połamane, a z przewodu schodziła gumowa izolacja i szmaciany oplot. Postanowiłem więc zabrać żarówki i pudełko (było bardzo ładne). Żarówki mam do dzisiaj, służą mi jako zamienne, niestety pudełko ktoś mi wyrzucił :x
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Stare lampki choinkowe

Postprzez qba » 9 sierpnia 2015, 12:00

To by się zgadzało z tym co wcześniej pisałem, że matowane żarówki w lampkach choinkowych były kiedyś częściej spotykane niż kolorowe. Miały one zewnętrznie matowaną bańkę.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare lampki choinkowe

Postprzez MRP200 » 9 sierpnia 2015, 21:02

Czy w tych żarówkach z matową bańką sam mat nie był wykonywany czasami metodą piaskowania. Bo to by dowodziło, dlaczego ta matowa "powłoka" była praktycznie nieusuwalna.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Stare lampki choinkowe

Postprzez jacekk » 9 sierpnia 2015, 21:31

Stawiał bym raczej na trawienie kwasem fluorowodorowym. Piaskowanie powoduje powstawanie mikropęknięć i balon pęką, jak nie od razu to po kilku-kilkunastu cyklach rozgrzewania i studzenia. Wiem o tym doskonale bo próbowałem w ten sposób zmatowić żarówki skalówki 6,3V 0,3A z walcowym balonem. Żadna kombinacja ścierniwa i ciśnienia nie dała oczekiwanego skutku, a zniszczyłem w ten sposób 12 żaróweczek :cry:
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Stare lampki choinkowe

Postprzez toomm40 » 9 sierpnia 2015, 23:36

MRP200 napisał(a):Czy w tych żarówkach z matową bańką sam mat nie był wykonywany czasami metodą piaskowania. Bo to by dowodziło, dlaczego ta matowa "powłoka" była praktycznie nieusuwalna.


a mi się wydaje ,że te żaróweczki matowe były wykonane ze szkła szronionego po prostu .mam tez kilka takich w starych lampkach choinkowych z lat 60/70
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Stare lampki choinkowe

Postprzez bmisilo » 1 stycznia 2016, 22:51

Chciałbym nieco odświeżyć temat
Również uwielbiam lampki choinkowe tego typu, jestem na ukończeniu pewnego projektu ale o tym potem na forum jak skończę :)
Szukam takich żaróweczek z Polampu Pabianice http://www.interlumen.com/e10-16v-3w-mi ... 24249.html tylko że na 14V. A tak w ogóle co się stało z Polampem Pabianice i czy robią jeszcze takie żaróweczki w Polsce?
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Re: Stare lampki choinkowe

Postprzez jacekk » 2 stycznia 2016, 00:24

Dawaj te 16V :) O wiele dłużej pożyją i będzie mniej fabrba odpadała za sprawą trochę chłodniejszej bańki. Te na napięcie 14V najczęściej były białe, niczym nie malowane, swego czasu kilka ich kupiłem i mi się strasznie nie podobały bo wąłśnie tylko białe i mniejsze od tych zwykłych
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości