[Farel] BMK

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

[Farel] BMK

Postprzez JeD » 16 października 2021, 23:07

Witam wszystkich bardzo serdecznie :)

Dzisiaj wieczorową porą chciałbym zabrać Was w podróż do odległych czasów, do czasów kiedy ludziom się chyba nadal coś chciało i robili moim zdaniem ciekawe, nietuzinkowe rozwiązania. Ostatnimi czasy udało mi się uratować dosłownie dzień przed złomowaniem pewne belki, osobliwe belki... ponad 50 letnie oprawy BMK firmy Farel, z legendarnym Rapid Startem. Jest to osobliwa konstrukcja - niby zwykła belka z lat 60tych z aluminiowym okablowaniem ale z systemem Rapid Start. Co jeszcze ciekawsze w egzemplarzach uratowanych przeze mnie odróżniłem dwa modele tejże oprawy. Postaram się pokazać ich różnice oraz zachęcić do dyskusji na temat tej oprawy.

Oprawy uratowane przeze mnie, od ponad 50 lat świeciły dzielnie w gmachu jednej z uczelni wyższych w Polsce. Z rozmowy z elektrykiem opiekującym się danym budynkiem usłyszałem, że podejść do wymiany tych opraw było kilka. Wspominał o tym, że czasem trzeba było wkręcać kilka rur zanim oprawa sobie wybierze z którą ma świecić :) Plany ostatecznie zostały zrealizowane w 2021 roku, cały budynek przeszedł modernizacje i wyleciały wszystkie klasyczne oprawy. Na szczęście udało mi się ocalić każdą sztukę BMK. Z uwagi na brak czasu wyczyściłem dwie oprawy reprezentujące dwa typy danych opraw. Z ciekawostek dodam, że elektryk kombinował jak mógł z T12, jak przestali je produkować to zwiózł dwa kartony z giełdy staroci świetlówek Osram T12 640, jak one się skończyły to chodził po danym wydziale i szukał gdzie są jeszcze grubasy by w nich zamontować. Na zdjęciach właśnie te oprawy zaprezentują się z tymi świetlówkami.

Koniec gadania, pokazujemy nasze 53 letnie wetaranki :) Na początek lecimy z osprzętem:

Oprawa z zielonym okablowaniem osprzętu charakteryzuje się na pierwszy rzut oka dodatkowym urządzeniem w postaci czarnego włącznika bezpiecznika?

Obrazek

Obrazek

Następną zauważalną różnicą jest to, że kondensatory w oprawie ''zielonej'' również są starsze od kondesatorów w oprawie bez czarnego urządzenia. Warto tutaj dodać ze we wszystkich zdobytych oprawach pokrywają się właśnie te daty w zależności od wersji ''zielonej'' oraz ''niebieskiej''.

Obrazek

Obrazek

Czarne urządzenie:

Obrazek

W oprawach z czarnym urządzeniem jest normalnie zrobiona dziura na zapłonnik:

Obrazek

Różnią się również ilość śrub obejm mocujących statecznik, w wersji z dziurą jest to jedna śrubka, bez dziury są dwie.

Obrazek

Obrazek

Różnią się również same tabliczki znamionowe, jednym szczegółem :)

Oprawa z dziurą na zapłonnik:

Obrazek

i bez:

Obrazek

A teraz widok pełnych opraw, z źródłami światła... 53 lata stażu pracy potem sen i z powrotem w akcji... BMK-140 z ostatnimi zamontowanymi źródłami światła:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Farel] BMK

Postprzez famabud » 16 października 2021, 23:14

Podróż niezwykle sentymentalna. Sam miałem okazję widzieć te belki na stanowisku pracy. Niezmiernię się cieszę, że udało się je uratować i zachować jako świadków historii polskiej myśli inżynierii oświetlenia. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

[Farel] BMK

Postprzez Farel03 » 16 października 2021, 23:21

To czarne urządzenie to najpewniej jest bezpiecznik. Mądre posunięcie ze strony Farela, że go montowali. Uklady RS niestety wymagają uziemienia obudowy oraz dużej bliskości świetlówki do niej. Jeżeli oprawa nie była uziemiona lub uzerowana, a blaszki przy oprawkach zamalowane czy odgięte to problemy z zapłonem mogły występować
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [Farel] BMK

Postprzez Elektroservice » 16 października 2021, 23:58

Czarne to na 100% bezpiecznik a oprzewodowanie tej belki na 100% nie jest aluminiowe. To miedź z pobielonymi końcówkami.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [Farel] BMK

Postprzez Gismot » 17 października 2021, 16:51

Gratuluję zdobyczy,


Gniazdo bezpiecznikowe aparatowe typu GBA-z [SP-7], producent: Elektrotechniczna Spółdzielnia Pracy im. 1 Maja, (Kraków)
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: [Farel] BMK

Postprzez narva2006 » 17 października 2021, 21:15

Gratuluję unikatowych belek. Ja też mam BMK i nie raz na zachętę go odpalam, szukam do niej kondensatora o pojemności 1uF, może ktoś z forumowiczów posiada :?: Jeśli tak to zapraszam do mnie na PW.
lubię światło SOXów
Avatar użytkownika
narva2006
 
Posty: 201
Dołączył(a): 7 marca 2021, 20:59
Lokalizacja: Łęczyca

Re: [Farel] BMK

Postprzez trojmiejski » 26 października 2021, 20:01

Piękne nabytki :) . Można prosić o zbliżenie na napisy umieszczone na dławikach?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Farel] BMK

Postprzez Lampka » 1 listopada 2021, 23:59

Super, też się bardzo cieszę że oprawy trafiły w dobre ręce, bo czasem się nawet zastanawiałem nad ich losem :) I w końcu się wyjaśniło co to był za dziwny element zamiast startera. W moich BMK nigdy nie spotkałem dziurawych obudów z bezpiecznikiem, choć wiekowo są podobne.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości