Stara oprawa żarowa Famor - co to za model?

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Stara oprawa żarowa Famor - co to za model?

Postprzez Lampka » 23 grudnia 2021, 02:30

Witam wszystkich.

Ostatnio przy okazji modernizacji oświetlenia wpadła mi w ręce ciekawa oprawa oświetleniowa produkcji Famor na jedną żarówkę z trzonkiem E27. Próbowałem szukać o niej jakichś informacji, także na forum, ale bezskutecznie. Oprawa ma kształt mniej więcej kwadratu o boku ok.20 cm, wykonana jest z metalu, posiada symetryczne "boczki" mocujące klosz, z czego jeden z nich jest odkręcany na dwie śruby. Sam klosz jest wykonany z plexi lub podobnego tworzywa. Oprawa przypomina nieco znane świetlówkowce z kloszem, który również mocowany jest nieco podobnie. W tym przypadku w roli źródła światła wykorzystana jest zwykła żarówka w oprawce E27 mocowanej na skos. Kostka jest porcelanowa, obok niej znajduje się też zacisk uziemiający. Oprawa ma tabliczkę znamionową, ale niestety lata wiszenia na dworze sprawiły, że ciężko z niej coś więcej odczytać. Widać jedynie oznaczenie producenta i strzępki cyfr.
Data produkcji może być 81 lub 87 rok, o ile dobrze udało mi się rozszyfrować cyfry, a moc dedykowana żarówki wskazywałaby na 25W. Oznaczenie modelu nie zachowało się zbyt czytelnie, ale mam wrażenie, że zaczyna się od litery P lub PR.

Czy ktoś spotkał się z tym modelem oprawy Famora? I jaki realnie rocznik może to być? Czyżby było to coś na zasadzie famorowskiego odpowiednika plafonów P?

Wątek założyłem w dziale o oprawach wewnętrznych, ale równie dobrze może być to oprawa zewnętrzna, z resztą fakt wykorzystania jej jako świecącego numeru domu może sugerować jej dedykowane zastosowanie. Montaż wskazuje raczej na lata 80-te, co mniej więcej można było poznać po kołkach montażowych i śrubach.

Oto kilka fotek:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stara oprawa żarowa Famor - co to za model?

Postprzez lgboguszewski » 23 grudnia 2021, 02:45

U mnie na osiedlu na jednym z bloków był podobny numerek, tylko z plastikowymi czarnymi boczkami jak w przypadku opraw świetlówkowych. Kiedyś myślałem, że to jest przerobione ze świtlówkowca
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: Stara oprawa żarowa Famor - co to za model?

Postprzez Kuba123 » 23 grudnia 2021, 17:21

Bardzo ciekawa rzecz. Będzie jakaś renowacja?
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Stara oprawa żarowa Famor - co to za model?

Postprzez Lampka » 23 grudnia 2021, 22:06

lgboguszewski napisał(a):U mnie na osiedlu na jednym z bloków był podobny numerek, tylko z plastikowymi czarnymi boczkami jak w przypadku opraw świetlówkowych. Kiedyś myślałem, że to jest przerobione ze świtlówkowca


Może późniejsza wersja... Tutaj co do daty pewny nie jestem, ale wydaje mi się, że będzie to 84r, ewentualnie 74r (nie widać dokładnie, ale to jednak jest raczej 4ka niż 1ka jako druga cyfra). Masz jakieś foty, albo wiesz może czy widać ją na GSV?

Kuba123 napisał(a):Bardzo ciekawa rzecz. Będzie jakaś renowacja?


Na razie nie planuję renowacji, chyba że pozyskam więcej niż jedną (na razie się nie zanosi, gdyż był to jednostkowy egzemplarz). Póki co chcę ją zostawić w oryginale, chociaż w przyszłości nie wykluczam że ją odnowię.
Szkoda tylko bo z tabliczki znamionowej bardzo schodzi lakier, wystarczy dmuchnąć i farba z niej odpada sama :cry: Zastanawiam się czy jest jakaś opcja żeby z powrotem odświeżyć grafikę na tej tabliczce, jednak co najmniej 30 lat wiszenia na powietrzu swoje zrobiło.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości

cron