[Elgo/Mesko] Prototyp OWF?

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

[Elgo/Mesko] Prototyp OWF?

Postprzez JeD » 2 stycznia 2022, 02:23

Witam wszystkich bardzo serdecznie :)

Wieczorową dzisiejszą porą chciałbym zabrać Was dzisiaj w sferę opraw nieznanych. Ostatnimi czasy przypadkowo natrafiłem na ekipę remontującą jeden lokal w pewnym pasażu handlowym. Od razu przypomniałem sobie, że były tam pewne niezwykłe oprawy, których nigdy nie potrafiłem określić. Parę minut rozmowy, urok osobisty i pewne prezenty dla panów majstrów 8-) poskutkowały tym, że najładniejsze oprawy trafiły w moje ręce, zamiast na złom gdzie miały tego samego dnia odjechać. Co to za oprawy? No właśnie to jest szukana odpowiedź, którą razem z Wami chętnie ustalę. Historia tych opraw sięga wnioskując po statecznikach, a również opowieści osoby, która pracowała w tym pasażu na początek lat 90tych. Razem z nimi montowane były równolegle oprawy OPKW-m, w zależności od lokalu, czasem również na zmianę. Oprawy które zdobyłem, były praktycznie nigdy nie używane z powodów oszczędnościowych, mają oryginalnie stosowane świetlówki, zapłonniki oraz posiadają nieskazitelne klosze :)

Dobra koniec gadania pokazujemy znaleziska ;)

Obrazek

Obrazek

Oprawy te mają dwie wersję stateczników, oryginalne z napisem Elgo, jak również z napisem Polamp i naklejoną na nie nalepką Elgo ;)

Elgo:
Obrazek

Polamp z naklejką Elgo:

Obrazek

Obrazek

Oprawki tej oprawy są firmy Polamp:

Obrazek

Oprawy razem z kloszami, które z czasem pękały, bielały... bardzo mało opraw nadal miało te klosze. Materiał jak i sam sposób tworzenia klosza jest bardzo mocno zbliżony do opraw OWF:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprawy w akcji wraz z oryginalnymi świetlówkami Tungsram ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tytule wątku zawarłem nazwę prototyp OWF'a, moim zdaniem jest to całkiem możliwa wersja wydarzeń - podobna struktura jak i wykonanie klosza, stateczniki elgo jak i podobne oprawki. Co do jakości wykonania, osoby pracujące w tym pasażu, mówiły, że buczały, migotały i spadały im klosze, zatem można stwierdzić, że ma coś w sobie z OWF :mrgreen: Zapraszam Was do dyskusji, co to Waszym zdaniem są za oprawy? Samoróbki, następczynie OM'a, czy może faktycznie prototyp oprawy Elgo.
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Elgo/Mesko] Prototyp OWF?

Postprzez narva2006 » 2 stycznia 2022, 03:25

Zastanawiało mnie czy to Polska produkcja czy jakiś zagraniczny produkt, prawdopodobne jest to że musiała być seria krótka OWFa robiona jeszcze pod marką Polam Gostynin przed zmianą loga na Elgo w okresie 1990/91, co prawda OWFy pod marką Elgo zaczęto produkować od jesieni 1990r. charakterystyczne plastikowe boczki, korpus dosyć szerszy, a w tych przedstawionych na zdjęciu są dosyć wąskie, korpus w zupełnie podobnym kształcie, oprawki typu 503 i 504 które występowały w OKPWm a w OWFach były typu 511 i 512, brak kondensatorów co w OWFach też się zdarzały, klosz który ma podobną przejrzystość co w OWFach a kształt tzw. rowkowany miały klosze w OM, boczki metalowe przykręcane na śrubki co w Oprawach typu OM takie rozwiązanie było stosowane. Mam taką oprawę i siedział jeden statecznik typu FL który był przeznaczony na eksport do Niemiec. Widzę również że jeden statecznik ma naklejkę Elgo, czyżby te zakłady miały jeszcze zapasy stateczników jeszcze z logiem Polamp i dostosowywali się do nowszych wyrobów naklejając naklejką na obudowę? Co prawda w Polskich fabrykach zdarzały się różne niespodzianki np. błędy w oznaczeniach itp. Ale oczywiście gratuluję zdobycia tych ciekawostek ;)
lubię światło SOXów
Avatar użytkownika
narva2006
 
Posty: 199
Dołączył(a): 7 marca 2021, 20:59
Lokalizacja: Łęczyca

Re: [Elgo/Mesko] Prototyp OWF?

Postprzez famabud » 2 stycznia 2022, 15:34

Ta oprawa ma faktycznie sporo z OWF ale i pewne rozwiązania z meskowej OM. Szkoda że boczki nie są mocowane na śrubki umożliwiające wkręcanie ich bez użycia narzędzi jak choćby w starszych wersjach OKPWm czy Famorach.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Elgo/Mesko] Prototyp OWF?

Postprzez OUKS340 » 3 stycznia 2022, 00:56

Coś mi się wydaje, że to jednak może być jakiś krótkoseryjny produkt MESKO :? Stateczniki MESKO zawsze brało od ELGO a oprawki to też przecież żaden problem zastosować ELGOwskie.
Ewentualnie są to oprawy wyprodukowane przez jakąś prywatną firmę.
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [Elgo/Mesko] Prototyp OWF?

Postprzez Polamp » 3 stycznia 2022, 01:00

OUKS340 napisał(a):Coś mi się wydaje, że to jednak może być jakiś krótkoseryjny produkt MESKO :? Stateczniki MESKO zawsze brało od ELGO a oprawki to też przecież żaden problem zastosować ELGOwskie.
Ewentualnie są to oprawy jakiejś prywatnej firmy.

Przez krótki okres zakłady MESKO instalowało stateczniki opatrzone własnym logotypem - zapewne do połowy lat 60-tych, gdy wyparły je stateczniki A-24 (ELGO).
Avatar użytkownika
Polamp
 
Posty: 116
Dołączył(a): 31 października 2018, 11:24

Re: [Elgo/Mesko] Prototyp OWF?

Postprzez Wojtek26162 » 3 stycznia 2022, 08:31

Te oprawy już gdzieś kiedyś widziałem zatem to na pewno produkcja seryjna, ale wydaje mi się, że to ani Elgo ani Mesko - obydwie te firmy zawsze dawały tabliczki znamionowe a tutaj ich wcale nie ma, ja bym strzelał, że to może być produkcja przez jakąś małą lokalną firmę, a tych w czasach PRL trochę jednak było :) Ciekawy jest ten dławik przemianowany z Polamp na Elgo, oprócz faktu z naklejką to jest kolejny przykład zwykłego FL-4000 bez C który dostosowany wg schematu do kondensatora, ale jednak w oprawie go nie ma - to także kolejny trop bo zarówno od Mesko jak i Elgo oprawy były wyposażane w kondensatory, warto także zwrócić uwagę na te dławiki, są zamocowane zwykłymi śrubami, a Elgo raczej słynęło z stosowania nitów.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Elgo/Mesko] Prototyp OWF?

Postprzez Lampka » 4 stycznia 2022, 00:04

Niestety w PRLu jak i jeszcze w latach 90-tych wielu małych producentów opraw, spółdzielni oraz zakładów, które produkcję oświetlenia traktowali jako uboczną, pomijało stosowanie tabliczek znamionowych, ewentualnie były one umieszczane na opakowaniach zbiorczych lub kartonikach (o ile były w nie pakowane). W każdym razie oprawy ciekawe, mogła być to po prostu kopia stylistyki zarówno Mesko, jak i innych wytwórców z tamtego okresu.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron