Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez famabud » 19 sierpnia 2013, 08:16

Z tymi gołymi lampami, jedna sodowa, druga chyba MH też ktoś wymyślił. To co za nimi jest, ten niby odbłyśnik to nie sądzę, żeby jakoś super odbijał światło. Ciekawe kto na to wpadł :P W tamtych specyficznych czasach istniały naświetlacze to lamp wyładowczych, więc albo kościoła nie było stać, albo montaż oświetlenia przypadł na największy kryzys. :roll:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9304
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez mateusz » 19 sierpnia 2013, 16:49

:o To zaskoczenie z tymi klasykami. O ile jeszcze łyżki czasami się zdarzają w takich miejscach to już OUR2250 to naprawdę unikat i to w jakim stanie :o Gdańsk chyba nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać oświetleniowo ..Dziwne, że tam jest soda.. Przecież w takim miejscu już lepiej by się tam sprawdziły oryginalne LRFy :)
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Luk » 19 sierpnia 2013, 16:57

Brakuje mi tam pionowych Strad :twisted:
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5944
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 1 września 2013, 14:35

Ostatnio byłem na rekolekcjach wakacyjnych nieopodal Kielc ;) Przy okazji zrobiłem tam trochę fotek różnego oświetlenia, jakie znajduje się w ośrodku, gdzie byłem.

Generalnie wszedzie dominują oprawki dla PL-S 11w, polskiej produkcji, jest ich tam wszedzie pełno.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Takie klasyczne oprawki oświetlają korytarze, jako dodatkowe "nocne" oświetlenie.

Obrazek
Obrazek

W łazienkach znajduje się to:

Obrazek

Jednak w jednym miejscu, w małym przedsionku obok auli głównej, natknąłem się na coś bardzo ciekawego:

Obrazek

Jest to oprawa Osram Dulux EL Rondel - oprawa przeznaczona specjalnie pod świetlówki kompaktowe kołowe Circolux EL. Spotykana była ona bardzo rzadko, pierwszy raz tutaj miałem okazję widzieć ją zainstalowaną w jakiejś aplikacji. Wcześniej widywałem ją tylko w starych danych Osrama oraz gdzieś w internecie. Oprawa ta była produkowana od drugiej połowy lat 80-tych, ale jeszcze w latach 90-tych widocznie także była dostępna, w wersji dla świetlówek kompaktowych Circolux EL. Zainstalowano ją zapewne w 1995 roku, gdyż w komplecie z nią znajduje się taka właśnie kołowa świetlówka kompaktowa. W późniejszym czasie, jeszcze przed 2000 rokiem, opraw tych już nie produkowano, gdyż zastąpiła ją wersja Dulux Rondel dla PL-S 9w. Oto dokładniejsze zdjęcia tej rzadkiej, markowej oprawy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jest to specjalny projekt oświetleniowy pod kołowe świetlówki kompaktowe Circolux EL. W tamtych czasach na rynku istniał bardzo ograniczony wybór świetlówek kompaktowych, więc aplikacje tego typu bazowały głównie na klasycznych typach kompaktów, takich, jak np. takie właśnie kołowe Circoluxy.
Oto foty w akcji:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oto Circolux EL z tej oprawy, z bliska ;) :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Z 18-sto letnim kurzem :mrgreen: :

Obrazek

Napis i kod daty:

Obrazek
Obrazek

Tak świeci:

Obrazek
Obrazek

A oto ta sama oprawa, ale z wymienioną już świetlówką - kulą, którą dałem na zamianę ;) Całą oprawę może też w przyszłości odzyskam.
Kula może nie jest oryginalnym żródłem światła, do jakiego przystosowana była oprawa, ale też jako tako się komponuje. Co ciekawe, w nadruku na oprawie, który przeczytałem, napisane było mimo wszystko, żeby stosować żarówki max 60w (pewnie na wypadek, gdyby ktoś wkręcił tam zamiast dedykowanego kompakta, zwykłą żarówkę :P ). Oto fotki z kulą (też Osram, ale z 2003 roku):

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz następne foty. Wejście do budynku, główne, oświetlone jest LEDami:

Obrazek

Na zewnątrz budynku znajdują się oprawy dla świetlówek 36w:

Obrazek

Widok z okna na ulicę, oświetloną stylizowanymi oprawami:

Obrazek

Stołówkę oświetlają tależe z kompaktami 2D, ponoć w wersji dwupinowej, czyli rzadkiej.

Obrazek
Obrazek

Oto kilka fotek oprawek z korytarzy.

Obrazek'
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kaplicę oświetlają oprawy dla 3 żarówek. Oryginalnie wkręcone w nie były kompakty Osram Dulux EL 20w, z października 1995 roku, ale obecnie tylko w jednej oprawie wszystkie 3 kompakty są oryginalne. W pozostałych przynajmniej jedna, albo dwie są już wymienne.

Obrazek
Obrazek

Przed wejściem do kaplicy, przedsionek oświetla oprawa rastrowa 2x18w:

Obrazek

Duecik:

Obrazek

Aulę główną oświetlają świetlówki liniowe w rzędach (pod sufitem), a także oczka sufitowe z żarówkami refkeltorowymi Osram Concentra z sierpnia 1993 roku. W rzędach świetlówek pod sufitem, wszystkie nadal są sprawne i oryginalne.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Lampki, oświetlające scenę. Jeszcze 3 lata temu znajdowały się w nich kompakty Apollo, świecące różową dziadowską barwą, ale od tamtego czasu dawno wysiadły i teraz są tam żarówki.

Obrazek

Awaryjne oprawki dla 6w:

Obrazek
Obrazek

W niektórych pokojach i łazienkach znajdują się nowsze oprawy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez famabud » 1 września 2013, 14:41

Ciekawe oświetlenie. :) Nie mogłeś się powstrzymać z tą kołówką. :mrgreen:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9304
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 1 września 2013, 14:46

Wystarczyło pogadać z konserwatorem ;)
Ta oprawa jest zapomniana, nie włączana prawie nigdy, bo w tym przedsionku wystarcza ta mała oprawka 8w na ścianie. Stąd też ten Circolux jest w stanie prawie idealnym.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez JeD » 1 września 2013, 14:48

Wymyj tą lampkę z 18-letnim kurzem i niech Ci śmiga :D
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7296
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Whites86 » 1 września 2013, 14:49

ja tych kołowych swietlowek nigdy nigdzie nie mogłem dostać :roll: a szukałem długo i bezskutecznie
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez lumix26 » 1 września 2013, 14:57

Whites86 napisał(a):ja tych kołowych swietlowek nigdy nigdzie nie mogłem dostać :roll: a szukałem długo i bezskutecznie

Coś słabo szukasz no chyba że konkretną barwę poszukujesz :)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9291
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 1 września 2013, 15:03

Kołowe są nadal dostępne wszechobecnie, chociaż kosztują okropnie drogo (przynajmniej ze 40 zł). Od 2001 roku, aż do dziś Osram produkuje je z rurką T5 ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość