Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez cieszyn » 21 maja 2011, 23:52

Tak, latarenki są śliczne. Szkoda, że takie bardzo wysmukłe, wychudzone jakby ......... :lol:

Ale łyżki w choinkach - to WYMIATAJĄ ! :mrgreen:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Apodemus » 21 września 2011, 09:57

Taka konstrukcja tkwi nad stanowiskiem "organistego" w jednym ze starych, wiejskich kościołów południowej Wielkopolski. Mają tam "normalny" prąd, więc nie wiem, skąd pomysł na Takie Coś. Zastanawiałem się, czy nie dać tego do kretynizmów, ale może jest w tym jakiś ukryty sens, którego nie znam ;-)

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Apodemus
 
Posty: 149
Zdjęcia: 339
Dołączył(a): 31 stycznia 2011, 19:30
Lokalizacja: Leszno (Wlkp)

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Apodemus » 14 grudnia 2011, 18:21

Świerczyna, powiat leszczyński, południowa Wielkopolska. Kościół z XVII wieku, p.w. św. Łukasza Ewangelisty:

Obrazek

Budynek "ozdobiony" jest trzema "trumienkami":

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Murowany budynek plebanii...

Obrazek

...dźwiga na dwóch narożnikach oświetlenie w wersji luksusowej ;-)

Obrazek
Avatar użytkownika
Apodemus
 
Posty: 149
Zdjęcia: 339
Dołączył(a): 31 stycznia 2011, 19:30
Lokalizacja: Leszno (Wlkp)

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez trojmiejski » 14 grudnia 2011, 19:10

OZR250-3 to dobra oprawa tak jak jej poprzedniczka ORZ-7-2, szkoda, że tak mało ich wyprodukowano.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Utilizer » 14 grudnia 2011, 19:34

Jak dla mnie ta oprawa jest niezbyt udana, nieszczelne komory lampowe szybko łapały syf, klosze z tworzywa szybko matowiały a nawet przytapiały się :roll:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6574
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez cieszyn » 14 grudnia 2011, 23:05

:arrow: Apodemus

Taka konstrukcja tkwi nad stanowiskiem "organistego" w jednym ze starych, wiejskich kościołów południowej Wielkopolski.


Wielka szkoda, że nie zrobiłeś fot w szerszym planie! Nic z tego zdjęcia nie da się wydedukować, trzeba się domyślać.

Otóż ta skrzynka to niechybnie zasilacz do halogenu wstawionego do tej lampki. Dość niechlujnie umiejscowiony na prospekcie i byle jak postawiony. Druty bezpośrednio podłączone do dziwnego gniazdka, nie widać żadnego wyłącznika, więc organista nie ma jakby z tym nic wspólnego.
Ale przypuszczam, że stół gry jest tak ustawiony, że organista ma tą lampkę za plecami, może mu więc służyć jako oświetlenie do zeszytów nutowych, z których on gra.
Temu z kolei przeczy owo lustro, które służy (jak to często bywa w takich miejcach) do spoglądania przez organistę na ołtarz i sprawdzanie, co robi ksiądz, czy będzie śpiewał, czy nie, tak to organiści robią, jeśli z krzesła przy stole gry nie widzą wprost tego co się dzieje przy ołtarzu.

Parę dodatkowych zdjęć wyjaśniło by być może sprawę (poznalibyśmy ustawienie stołu gry w przestrzeni)

Innego zastosowania tego reflektorka jakoś nie widzę - czyżby oświetlał sufit w kościele? :lol: ;)

PS - czyżby to był kościół w Świerczynie?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Marek140 » 15 grudnia 2011, 07:07

cieszyn napisał(a): Druty bezpośrednio podłączone do dziwnego gniazdka

No cóż ,nikomu się nie chciało dawać wtyczki,to zrobili tak ;) To gniazdko nie jest specjalnie dziwne,w latach 80tych było montowane w wielu transformatorach 24V.
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Apodemus » 15 grudnia 2011, 07:18

cieszyn napisał(a)::arrow: Apodemus

Taka konstrukcja tkwi nad stanowiskiem "organistego" w jednym ze starych, wiejskich kościołów południowej Wielkopolski.


Wielka szkoda, że nie zrobiłeś fot w szerszym planie! Nic z tego zdjęcia nie da się wydedukować, trzeba się domyślać.

Masz rację, nie pomyślałem o tym, przepraszam... a z drugiej strony, to tam było ciemno jak... no, bardzo ciemno, i wbudowana w aparat lampka błyskowa nie dałaby prawdopodobnie rady oświetlić tego z większej odległości na tyle, żeby było coś widać.
Ustawienie jest takie: organista siedzi plecami do ołtarza, widoczną na zdjęciach konstrukcję ma przed sobą, nad klawiaturą; reflektorek świeciłby nad jego głową, księdzu w oczy ;-)

cieszyn napisał(a):PS - czyżby to był kościół w Świerczynie?

Nie :-) Do kościoła w Świerczynie nie wchodziłem, bo był zamknięty. Konstrukcja z reflektorkiem tkwi... nie do końca pamiętam gdzie, muszę sprawdzić; "strzeliłem" te fotki przy okazji służbowego objazdu wież kościelnych w poszukiwaniu gniazd sów i innych potworów. Zresztą zdjęcia te zamieściłem 21 września. Świerczynę sfociłem (i zamieściłem) 14 grudnia, przy okazji objeżdżania wielkopolskich wertepów z moim wędrownym mysim teatrzykiem. Ot, uroki pracy biologa ;-)
Avatar użytkownika
Apodemus
 
Posty: 149
Zdjęcia: 339
Dołączył(a): 31 stycznia 2011, 19:30
Lokalizacja: Leszno (Wlkp)

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez cieszyn » 15 grudnia 2011, 09:39

Jest możliwe, że ten reflektorek stał tam gdzie stal tylko chwilowo, a normalnie to jednak stał gdzie indziej i służy do oświetlenia nut organisty :roll: 8-)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez trojmiejski » 19 grudnia 2011, 19:22

Gdynia, parafia na Grabówku, może nie jest to stricte oświetlenie, ale ten krzyż z paskami LED wewnątrz dla iluminacji, jednak można zaliczyć do kategorii światła w wersji sacrum:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości