Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 5 lutego 2013, 16:19

To teraz coś ode mnie ;)
W Gliwickiej katedrze oświetlenie jest w miarę dobre - prawie wszędzie świecą MH. Są zamontowane na kolumnach, w kilku oprawach z przodu kościoła, jedna jest też na wysoookim suficie i świeci pionowo na dół. Ołtarz oświetlają także MH. Jedyna wada jest taka, że wiele z tych MH na kolumnach ma różne barwy, bo wymieniane są dopiero jak się przepalą. Z tyłu i w przedsionku świecą kompakty i LEDy, a w gablotach małe świetlówki.
Wiele kościołów oświetlonych jest również przez kompakty typu SL. Takie widziałem np. w kościele św. Andrzeja w Zabrzu, w żyrandolach, podobnie w jednym z kościołów niedaleko Kołobrzegu (były to SL Comforty z 95 roku i w 2010 roku wszystkie świeciły, a były używane ciągle). SLki widziałem też w kilku kościołach w Częstochowie, a nawet na Jasnej Górze, w żyrandolach (zostały zdemontowane przy remoncie). Na Jasnej Górze były to w dodatku rzadkie SL*Reflector - SLki mające kuliste klosze do połowy przezroczyste. SLki były też np. w jednym z kościołów w Poznaniu oraz w kościele w Skorzeszycach (wieś pod Kielcami).
Poza tym np. Jasna Góra oświetlona jest przez MH, widziałem kilka opraw rtęciowych (np. w bramach wejściowych), miejscami świecą świeczkowe kompakty i żarówki.
Ogólnie SLki, kuliste i świeczkowate kompakty są i były najczęściej montowane w takich miejscach.
W Sosnowcu w jednym z kościołów widziałem też kilka lat temu podłużne żarówki typu OF, a także MIXy, wszystko to było wkręcone w kinkietach (obecnie są tam kompakty). Na suficie świeciła tam rtęć w stylizowanych oprawach, a ołtarz oświetlały świetlówki 40w.
Spróbuję coś pofocić, z resztą w najbliższym czasie jadę na tygodniowe rekolekcje do Kielc, to pofocę (jak wcześniej tam bywałem, to widziałem prócz SL, także inne klasyczne oświetlenie) ;)
Instytut Teologiczny w Częstochowie oświetlają natomiast żarówki, świetlówki 20w oraz oprawy ścienno - sufitowe z kompaktami typu PL-S. W częstochowskiej archikatedrze jako główne oświetlenie służą żarówki 500w z gwintem E40 (w wiszących oprawach pomiędzy kolumnami), obecnie wkręcane są tam MIXy. Ołtarz oświetlają MH.
Mógłbym jeszcze tak dużo opowiadać ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez mateusz » 5 lutego 2013, 16:19

Fajny pomysł z tym przezroczystym kloszem do starej OCP i kompaktem :) No proszę, jakie ładne rośliny na tej skarpie wyhodowali, nawet OCP im wyrosły :o
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5014
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez famabud » 5 lutego 2013, 17:10

Ten kompakt moim zdaniem nie jest dobrym pomysłem, no chyba, że byłby jak w niektórych Elgo Parkach - niezintegrowany. :) Plafoniery typu P pod stropem na zewnątrz to częsty widok na kościołach budowanych za komuny. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez qba » 6 lutego 2013, 02:14

Wejście do katedry w Kołobrzegu w początkach lat 90 i nietypowa oprawa, wykonana chyba na zamówienie. Nigdzie indziej takiej nie widziałem. Pojawiła się właśnie jakoś w tamtym okresie i świeciła w niej matowa żarówka 150W. Potem zwykła 100tka z 2skrętką, a pod koniec jej kadencji kompakt Osram 3U. Dziś w tym miejscu wisi jakaś fabryczna oprawa. Dawniej wejście oświetlała stylowa niewielka latarenka zawieszona znacznie wyżej, przy samej górze drzwi.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Utilizer » 17 kwietnia 2013, 20:48

Parafia św. Wojciecha w Wągrowcu. Kościół był budowany od połowy lat 80-tych, do 1992 roku ;)

Teren dookoła kościoła oświetlają OCP 70w na moich ulubionych słupach parkowych :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sumie to nie wiem co w tej gablotce robią tak stare kompakty :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do około 2002 roku świeciły tutaj ORO z mlecznymi kloszami :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy domu katechetycznym zachowała się ostatnia oryginalna ORO - niestety nieczynna - może by ją naprawić :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez JeD » 17 kwietnia 2013, 21:02

Oświetlenie nie powala na kolana :/, jedynie kompakty oraz ORO przyciągają uwagę...Fotki Najwyższych lotów 8-)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez matit1 » 17 kwietnia 2013, 22:15

Utilizer napisał(a):Przy domu katechetycznym zachowała się ostatnia oryginalna ORO - niestety nieczynna - może by ją naprawić :D

Również się zgadzam :D
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 17 kwietnia 2013, 23:00

Kompakty najpierw pokazane, to Philips PL*Elctronic/C, wersja holenderska, max z 1995 roku. Co one tam robią - najprawdopodobniej świecą - były to niezwykle trwałe i długowieczne kompakty ;)
Na kolejnym zdjęciu pokazana jest świetlówka kompaktowa Philips Economy 9w, produkcja w listopadzie 2002 roku - z dość powszechnej serii. W recyklingu kilka razy znalazłem identyczną z dokładnie tej samej serii i czasu. W tym czasie, kiedy została wytworzona, większość tanich kompaktów produkowano już w Chinach, ale pojedyncze ich serie nadal pojawiały się z polskiej fabryki. Ma napisane "Made in Europe", ale w rzeczywistości pochodzi z Polski, co widać po symbolu fabryki ("mostek", obok napisanego miejsca produkcji). Mimo, że ten kompakt miał dedykowaną trwałość 3 lata (była wersja 3-letnia i 6-letnia, tutaj akurat jest model o 3 letniej trwałości), to świetlówka ta najwyraźniej nadal jest sprawna.

Powiedz lepiej, co świeci wewnątrz kościoła, a najlepiej pofoć, sądząc po czasie i występującym wokół oświetleniu, mogą tam się znajdować nawet SL-ki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Elektroservice » 17 kwietnia 2013, 23:04

Niezbyt ciekawe to oświetlenie - za dużo ohydnych kul :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez famabud » 18 kwietnia 2013, 06:35

Oświetlenie nie powala na kolana :/, jedynie kompakty oraz ORO przyciągają uwagę...

Naświetlacz też jest całkiem fajny. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości