Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez slaweklampy » 2 marca 2010, 10:25

W Bazylice Katedralnej w Pelplinie były żyrandole ze stali lub miedzi na 8 żarówek. Początkowo były tam żarówki glob 60W, później Philips Ambiance Pro. Żyrandole zostały zdemontowane i zawieszono świeczniki z żarówkami opalizowanymi, które ostatnio wymieniono je na świetlówki kompaktowe w kształcie żarówek świeczkowych. Oświetlenie nad ołtarzem zapewniają naświetlacze z lampami metalohalogenkowymi i oprawa wisząca zamknięta z tubularną lampą metalohalogenkową.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez mateusz » 30 kwietnia 2011, 09:56

Pamiętacie zdjęcie kwiatka sprzed parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie ze zdjęcia powyżej? Dzisiaj sfociłem pozostałą część oświetlenia terenu kościoła bo generalnie jest tam 100% rtęć.

Duecik OZR250-3 :

Obrazek


Duecik łyżek ale są w świetnym stanie - :o :

Obrazek

OZPRy przy popiersiu Papieża przed kościołem :

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Utilizer » 30 kwietnia 2011, 14:27

Kościół wygląda mi na końcówkę lat 80. Zapewne wszystkie oprawy są tam od nowości - i oby tam zostały. Zajefajne łyżunie :mrgreen:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez mateusz » 30 kwietnia 2011, 16:28

To bardzo duży kościół - rozpoczęto jego budowę chyba w 1984 i dolną część oddano w latach 80-tych a górną-większą - konsekrowano dopiero w 2000 roku... Prace wykończeniowe zakończyły się na dobrą sprawę jakieś 3 lata temu...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez mirror » 30 kwietnia 2011, 21:10

Ja pracuję przy kościele. Jutro zrobię foto żyrandola w kościele.
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez DarekG » 9 maja 2011, 09:36

Widać że Kościół jest świerzy i zadbany i te łyżki super wyglądają! Lepiej niż nówki ;)

Co do Kościołów to opisze swój do którego chodzę. Jest to stary kościół zbudowany w 1613r. Niestety nie mam jak porobić obecnie tam zdjęć ale jak mniej więcej wygląda jest na tej stronie: http://www.parafia.rawa-maz.pl/

Więc tak. Przed Kościołem ogólnie nie ma zawieszonych żadnych opraw na samym Kościele, natomiast stoją słupy oświetlające parking przez oprawy Leda. Na słupach tych też do oświetlenia elewacji Kościoła są 2 naświetlacze metalohalogenkowe.

W środku Kościoła wiszą 3 żyrandole. Są na pełno malutkich lampek - patrząc po ich zapłonie są to jakieś małe świetlówki świecznikowe. Niżej pod żyrandolem wiszą świetlówki kule. Jedna na oko barwa 2500k a pozostałe dwie barwa 2700k.
Po bokach na filarach kiedyś były zwykłe żarówki w takich kinkietach. Wtedy jak były żarówki widziałem dość dużo poprzepalanych mimo iż w Kościele wymieniali je regularnie. Od jakiegoś półtora roku żarówki zmieniono na świetlówki kompaktowe 3U o barwie 2700k. Jest ich sporo bo w jednym kinkiecie są po 3 a kinkietów jest tam chyba z 8. Świetlówki od tej pory (a chodzę do Kościoła prawie co niedzielę) wszystkie świecą!!! Musieli zakupić jakiejś dobrej firmy te świetlówki bo są dość intensywnie eksploatowane i do tej pory żadna nie padła! Na oko mają moc tak 20 lub 23W.

W przedsionkach lub innych miejscach Kościoła gdzie były żarówki również zmieniono na kompakty. W salach i kancelarii i zachrystii są zainstalowane świetlówki liniowe.

Ołtarz jest oświetlony kilkoma halogenikami takimi o mocy 150W oraz jednym naświetlaczem metalohalogenkowym o barwie zimnej. Jakiej mocy tego nie wiem.

Ot tyle mojej relacji z obserwacji. :D

Dziękuje do usłyszenia.
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez CDM » 9 maja 2011, 22:42

No niestety..kompakty są chyba jedynym ratunkiem w takiej sytuacji.. Nie podobają mi się zbytnio te "świeczkopodobne" , ale co zrobić... Mogłyby być tez diody, ale finansowo parafia by chyba nie dała rady kupić tylu sztuk, poza tym ich światło jest bardzo nienaturalne. Rozsądnym rozwiązaniem mogłoby być umieszczenie naświetlaczy z MH , mogłyby sobie świecić, nie naruszając koncepcji artystycznej, a dając dużo światła, żyrandole mogłyby pozostać jako element dekoracyjny, a zapalane by mogły być tylko okazjonalnie. Co do swietlówek liniowych w zakrystii i w innych pomieszczeniach, jestem jak najbardziej za! W sumie mogłyby tam występowac w formie przywoływanych w innym wątku żyrandoli świetlówkowych :)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez DarekG » 10 maja 2011, 07:54

No w sumie naświetlacze metalohalogenkowe o barwie ciepłej myślę że bardzo dobrze spisały by się w takim Kościele. Mi również nie podobają się zbytnio te świetlówki świecznikowe ale tylko takie by pasowały do tych żyrandoli. W sumie jak nie raz w zimę wieczorem byłem w tym Kościele to w środku jest dość jasno ale tych świetlówek jest tam naprawdę sporo. Parafia raz widać zainwestowała ale wydatek już raczej im się zwrócił ponieważ na każdej mszy jest zapalane wszystko dlatego że Kościół jest sam w sobie dość ciemny nawet w lato w południe w środku panuje półmrok. Świetlówki przy takim eksplatowaniu oczywiście jeśli są dobrej firmy spokojnie dają rade jak widać w porównaniu do szybko padających zwykłych żarówek.
Kiedyś postaram się porobić fotki ale to jak będzie okazja, jakiś Ślub lub Komunia tak by bez skrępowania robić fotki dobrą cyfrówką bo podczas niedzielnej mszy głupio nawet telefon wyjmować z kieszeni :lol:
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Utilizer » 21 maja 2011, 17:21

Parafia Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu

Takie latarenki są przed wejściem do kościoła. W środku chyba małe żarówki. Cieszynowi pewnie się spodobają

Obrazek

Obrazek

A z tyłu na "parkingu" to co najlepsze :mrgreen:
Tam jest razem 6 łyżek, a nie 4 tak jak kiedyś pisałem

Obrazek

Te schowały się w choinkach
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Marek140 » 21 maja 2011, 18:07

Od tycz łych w choince można dostać olśnienia :lol: :mrgreen:
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości