Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez qba » 13 listopada 2015, 02:23

Zgodzę się, że LEDowe zamienniki żarówek w takich miejscach wizualnie sprawdzą się znacznie lepiej niż kompakty. Rurki bądź spiralki w kościelnych żyrandolach i kinkietach wyglądały paskudnie.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez jacekk » 13 listopada 2015, 13:54

Prawda, co jak co ale kompakt i kościelny klimat to nieporozumienie, zwłaszcza jak kościół pochodzi z XVI wieku... Tak się składa że pamiętam jeszcze czasy kiedy w żyrandolach świeciły zwykłe żarówki - świeczki. I z tego co obecnie mogę stwierdzić to najgorzej wypadały kompakty, zwłaszcza zimową porą przez pierwsze 5 minut panował półmrok zanim się te lampki rozgrzały. Potem zaczęły padać pojedyńcze sztuki (po około 2 latach) i pojawiały się najróżniejsze ich warianty od rurek 1U przez 2U, spiralki takie i owakie różnych kształtów i odcieni, świeczki komaktowe no i inne kalafiorki świecące, miszmasz pod koniec ich panowania był niesamowity.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 13 listopada 2015, 14:49

mateusz napisał(a):Ja szczerze mówiąc nie pamiętam już kiedy ostatnio widziałem żarówki w tak dużych ilościach w oświetleniu jakiegoś kościoła... Raczej we wszystkich kościołach, w jakich bywałem zastąpiły je kompakty.Nie zawsze wyglądało to estetycznie, zwłaszcza w zabytkowych konstrukcjach. W niektórych kościołach świetlówki kompaktowe pojawiły się jeszcze w latach 90, kiedy były one niemal całkowitą nowością....


Wlaśnie w kościołach pojawiały się - i to wcale nierzadko - kompakty typu SL, które w niektórych miejscach świecą do dzisiaj. :arrow: Mateusz - kojarzysz, czy gdzieś jeszcze są miejsca, w których świecą te stare kompakty z lat 90-tych, np. właśnie SL?

Ja żarówki jeszcze czasem widuję. Przykładem jest kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach, do którego chodziłem zawsze od małego. Do kwietnia 2006 roku wszędzie świeciły tam żarówki - świeczki, a właśnie wtedy miała tam miejsce modernizacja na kompakty. Wkręcono wtedy we wszystkich kinkietach (których jest tam sporo) i głównych żyrandolach w środkowej nawie, kompakty świeczkowe marki Megaman (czy też Varilux - te z kloszem pokrytym silikonem). To był przy okazji dobry ich test trwałościowy - użytkowane są codziennie, szczególne te w kinkietach, a do tej pory - po niemal 9 latach codziennej pracy - niektóre z nich jeszcze świecą, choć spadek strumienia świetlnego jest w nich już dość wyraźny.
Natomiast w nawach bocznych znajdują się po 2 żyrandole, też z dużą ilością żarówek, w których świecą nadal żarówki świeczki i na dodatek jest tam mix modeli z różnego czasu.

jacekk napisał(a):...Potem zaczęły padać pojedyńcze sztuki (po około 2 latach) i pojawiały się najróżniejsze ich warianty od rurek 1U przez 2U, spiralki takie i owakie różnych kształtów i odcieni, świeczki komaktowe no i inne kalafiorki świecące, miszmasz pod koniec ich panowania był niesamowity.


Serio były tam wkręcone kompakty 1U ?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez jacekk » 13 listopada 2015, 15:30

Lampka napisał(a):Serio były tam wkręcone kompakty 1U ?


Z tego co pamiętam na samym początku były tylko 1U. Wtedy takie kompakty były jeszcze mało spotykane, pamiętam że się napatrzeć za pierwszym razem nie mogłem na te kompakty ;) W tym samym czasie kupowałem żarówki PILA z okienkiem o mocy 15W ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez qba » 13 listopada 2015, 19:20

jacekk napisał(a):
Lampka napisał(a):Serio były tam wkręcone kompakty 1U ?


Z tego co pamiętam na samym początku były tylko 1U. Wtedy takie kompakty były jeszcze mało spotykane, pamiętam że się napatrzeć za pierwszym razem nie mogłem na te kompakty ;) W tym samym czasie kupowałem żarówki PILA z okienkiem o mocy 15W ;)
Ja żarówki Pila 15W w granatowym kartoniku z okienkiem kupowałem pod koniec 1999r. W Kołobrzegu kompakty w kościele po raz pierwszy chyba zastosowano w parafii św Krzyża. Pojawiły się wraz z nowymi żyrandolami i kinkietami jakoś pod koniec lat 90. Były to już kompakty w kształcie świeczki. W katedrze w centrum miasta kompakty zawitały później, ale nie od razu we wszystkich żyrandolach i kinkietach. Jeszcze długo po 2000r było tam sporo zwykłych żarówek. Kompakt (Osram Dulux EL 3U) dość wcześnie pojawił się w oprawie wiszącej nad głównym wejściem do katedry. Chyba jeszcze w latach 90. Gdy tą oprawę tam zamontowano ok 1993r, była w niej matowa 150tka Pila. Potem zwykła 100tka Pila z 2skrętką, a po niej zagościł właśnie ten kompakt.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 14 listopada 2015, 13:19

jacekk napisał(a):
Lampka napisał(a):Serio były tam wkręcone kompakty 1U ?


Z tego co pamiętam na samym początku były tylko 1U. Wtedy takie kompakty były jeszcze mało spotykane, pamiętam że się napatrzeć za pierwszym razem nie mogłem na te kompakty ;)


Pozazdrościć... Jeżeli jesteś pewien, że to były kompakty 1U, to musiały być to rzadkie modele Osram Dulux EL 5W. To jedyne kompakty jakie znam, które robiono w technice 1U, niezwykle miniaturowe i zwarte jak na ówczesne dokonania techniki. Jak długo one tam działały?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez slaweklampy » 11 czerwca 2016, 08:57

Parafia św. Mikołaja w Królów Las.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez trojmiejski » 1 lipca 2016, 19:59

Gdynia, Kościół pw. Św. Józefa:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez famabud » 1 lipca 2016, 20:01

To nie ten co wygląda jak hangar lotniczy?
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez trojmiejski » 1 lipca 2016, 20:08

Tak wygląda w całej okazałości:
http://tinyurl.com/z49godv
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości