Oświetlenie żarowe sal lekcyjnych w szkołach

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Re: Oświetlenie żarowe sal lekcyjnych w szkołach

Postprzez DarekG » 15 listopada 2011, 15:18

CDM napisał(a)::arrow: DarekG, mówię Ci, na pewno by Ci się podobały sale lekcyjne wyposażone w oprawy polskiej produkcji typu OR. Efekt jest znakomity :mrgreen:


Wole jednak i tak świetlówki :D
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Oświetlenie żarowe sal lekcyjnych w szkołach

Postprzez trojmiejski » 3 stycznia 2012, 19:48

W moim liceum gdy tam chodziłem były w paru salach oraz na korytarzu żarówki. Pod koniec mojego uczęszczania żarówki były jedynie na korytarzu, a we wszystkich salach pojawiły się świetlówki. Gdy ostatnio odwiedziłem je jako absolwent to oświetlenie się nie zmieniło, jedynie dostrzegłem szczegół którego wcześniej po prostu nie zauważałem, w sali chemicznej zastosowano świetlówki T5 co jest ewenementem jak na szkołę.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10934
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie żarowe sal lekcyjnych w szkołach

Postprzez robert03 » 6 grudnia 2012, 22:46

W mojej pierwszej podstawówce do której chodziłem były oprawy świetlówkowe które oryginalnie miały skośne boki do których przytwierdzone były ramki z szybami. Nie wiem jak te oprawy się nazywały ale ktoś tu na forum kiedyś pokazywał taką belkę bez szyb coprawda. Za moich czasów szyby z opraw były już zdemontowane - zachowały się jedynie w bibliotece. Oprawy wisiały na haczykach każda inaczej jedne krzywo inne prosto. W sali było 8 opraw po trzy w dwóch rzędach na haczykach przymocowane do belek żelbetowych i po jednej na zawieszakach z przodu i z tyłu sali na suficie. Nie zapomne tego widoku bo wtedy te oprawy bardzo mi się podobały. Miks barw od białych po różowe (nie zapomnę różowego światła z niektórych Polampów). Na korytarzach wszystkie oprawy miały wkręconą tylko jedną rurę, w klasach były dwie ale i tak paliła jedna, druga była przepalona. Rury się przepalały ale wymieniano tylko w tych oprawach gdzie nie świeciła żadna rura i wymieniano tylko jedną ( brak świetlówek na rynku) Obecnie niestety nie ma już tych opraw. Zostały wymienione na OKN.

W drugiej podstawówce był miód. Nowa szkoła oddana do użytku w 1987 roku. 85% opraw to nowiuteńekie Famory z mlecznym sześciennym kloszem po 18 szt. w sali. Porządek barw (na korytarzach i w niektórych salach fizyki, chemii, muzyki, techniki barwa 4000, w pozostałych salach barwa 6500. Cała szkoła była bardzo jasna. Ilość światła ogromna. 10% to oprawy z metalowym rastrem wkładanym w metalową ramkę w kształcie prostokąta - całość mocowana do podstawy na której były dwie świetlówki. Startery także po bokach przytwierdzone do podstawy. Nie wiem kto był ich producentem ale były w latach osiemdziesiątych dość popularne. Nie widziałem tu na forum takiej oprawy.
5% to belki BN Farela w pomieszczeniach gospodarczych i piwnicach pojedyncze lub podwójne.
Sala gimnastyczna z trybunami w całości oświetlona Famorami z mlecznym kloszem których było...mnóstwo. Jeden rząd stanowił wyjątek - belki Farela z plastikowymi rastrami. Potem wszystkie oprawy obudowano klatkami z prętów :-) a po 5 latach dołożono wiszące rtęciowe oprawy Mesko.
Rury Razno i Polamp wszystkie sprawne przez pierwsze 2-3 lata :-). Potem było już gorzej bo rury się przepalały a nie było nowych na wymianę. Pierwszą wymianę świetlówek przeprowadzono dopiero po 5 latach gdy ja już błem w 8 klasie. Były sale gdzie na 18 opraw świeciły tylko 4 ( cztery) świetlówki :-).

Technikum to zejście do katakumb :-) Cała szkoła oświetlona żarowymi kulami z lat 60 po 8 sztuk w salach lekcyjnych. Żarówy 100 i 150 Wat a w salach półmrok. Wyjątek stanowiły sale rysunku technicznego gdzie były kule z ogromnymi kloszami i było tych opraw 3x więcej ale i tak było ciemno. Na świetlicy wisiały Ohydne Rupiecie
Sale z oprawami świetlówkowymi były w mniejszości ale w tych salach było dużo jaśniej niż w pozostałych: Jedna sala z gołymi BN-kami 2 sale z BN-kami z plastikowym rastrem z szerokimi prostokątnymi otworami. Jedna sala z oprawami z mlecznym kloszem i mocowanymi świetlówkami za pomocą blaszek. W mojej sali - Fizyki akurat też były oprawy świetlówkowe - nietypowe jak na salę lekcyjną :-). Były to stare oprawy przemysłowe szczelne z metalowymi daszkami i osprzętem umieszczonym nad daszkiem wiszące na stalowych łańcuchach. Wszystkie 6 sztuk załączane było jednym hermetycznym wyłącznikiem a cała instalacja prowadzona była natynkowo z bakielitowymi mocowaniami przewodów do ściany. Za to w sali było jasno.
3 lata temu przeprowadzono remont oświetlenia tej szkoły. Zniknęly kule i zostały zastąpione oprawami OKN z rurami Daylight. Teraz widać że szkoła ma oświetlenie :-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Oświetlenie żarowe sal lekcyjnych w szkołach

Postprzez qba » 7 grudnia 2012, 00:50

W mojej podstawówce od oddania jej w 1990r wisiały w salach 2 rurowe oprawy 40w, chyba BN, nie jestem zbyt obyty w oprawach świetlówkowych. Potem dołożono do nich plastikowe rastry w formie kraty, składanej z 2 elementów. W salach było ich po 6 sztuk, a w mniejszych po 4. Na dolnym korytarzu były jednorurowce i tak samo w auli. Na korytarzu co druga oprawa była wyłączona, poprzez wyjęcie rury lub startera. W całej szkole na początku świeciły różowopomarańczowe rury Polamp i tak było mniej więcej do 1992r, kiedy zaczęły pojawiać się inne barwy. Dziś byłem w budynku szkoły. Jeszcze trochę starych opraw zostało, m. in te na dolnym korytarzu i są rury w tych, gdzie za moich czasów nie było, ale 36w T8. W innych miejscach już są nowe oprawy na 2 rury. Żarowe ośiwetlenie było w wieczorowym ogólniaku który kończyłem. W większości klas były białe kuchenne żyrandole z regulowana wysokością, z plastikowymi kloszami w kształcie miski lub chusty, w jakiś wzorek, czasem z domieszką innego koloru. W większości były 100tki i 75tki. W niektórych salach były OR na przedłużonym zwisie ( wysokie to były pomieszczenia), albo regulowane Polam Meos z lejkowatym kloszem w kolorze oliwkowym z rastrem u dołu. W tych salach było dość ciemno, zwłaszcza, że i w OR i W Meosach bywały nawet 40tki i 25tki. Latem 2003 przeprowadzono generalna wymiane instalacji w całej szkole i w klasach pojawiły się rastrowe oprawy na świetlówki 4x18w.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8331
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie żarowe sal lekcyjnych w szkołach

Postprzez Beton » 25 października 2015, 15:23

Nie sala lekcyjna, a korytarz ZSB w Katowicach:

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Poprzednia strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości