Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Re: Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Postprzez trojmiejski » 3 lutego 2014, 15:13

Cały główny hol pokazany na zdjęciach czerwcowych i wrześniowych jest pełen klasyków tak jak był przez te wiele lat.
W tym przedsionku na suficie jest nowych opraw tyle ile było starych i są w tych samych miejscach (jedynie obrócone o 90°), ale wycięto te wypustki kolumn na których były oprawy na górze i na dole:
Porównanie: Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Postprzez robert03 » 6 lutego 2014, 08:21

Bardzo dobrze. Widać że ktoś tam myśli. Rastrowego badziewia mamy zdecydowanie za dużo w miejscach publicznych.
Piękne oprawy. I te stare i te nowe. ES system SD to najładniejsza oprawa świetlówkowa obecnie dostępna na rynku. Mogli jednak pójść o krok dalej i pozostawić klasyki :-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Postprzez trojmiejski » 6 maja 2014, 21:12

trojmiejski napisał(a):MWB, sala wykładowa im. profesora Taylora:
Obrazek

Obrazek
Metalohalogeny muszą być:
Obrazek

Obrazek

Metalohalogeny w akcji:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Postprzez trojmiejski » 28 listopada 2014, 18:39

Wydział Biologii UG, sodowe doświetlanie roślinek:
Obrazek

EDIT:
Oświetlenie w pełni załączone:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Postprzez famabud » 29 listopada 2014, 22:13

Fajnie to wygląda, trójmiejski. :)


W budynku Agro II Uniwersytetu Przyrodniczego niedawno ukończono remont sali A, którą wyposażono w nowoczesny sprzęt multimedialno-dydaktyczny (choć jest jeden wyjątek :P ).

Przy wejściu oraz przy katedrze znajduje się taki oto prosty panel sterowania...
Obrazek


sterujący m. in. oświetleniem...
Obrazek


w postaci opraw rastrowych do świetlówek T5 (w tym przypadku 840) - ciepły start.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Oświetlenie stopni aby podczas zgaszonego oświetlenia, w trakcie prezentacji, nie wybić sobie przedniego uzębienia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Rolety też można opuszczać za naciśnięciem guzika.
Obrazek


Jednakże na stałym wyposażeniu sali jest taki oto tablet (post nie zawiera lokowania produktu ;) ;) )
Obrazek


Ma zainstalowaną pewną ciekawą apkę, która ma całkiem sporo możliwości.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Rozkaz to rozkaz!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tak można m. in. komunikować się z tabletem (rzecz jasna poza gniazdem po skrajnej prawej :mrgreen: ). Swoją droga bardzo wygodna rzecz.
Obrazek


Tak to wygląda w praktyce




No i wyjątek o którym wspomniałem na początku - klasyczna tablica tryptyk zielona. Co najgorsze aplikacja w tablecie jej nie obsługuje i trzeba się bebrać w pyle .. :x
Obrazek
:P

Sala była wcześniej dość fajnie oświetlona oprawami świetlówkowymi rodem z PRL - mleczny klosz a pod nim 4 świetlówki 18/20W (ktoś przypomni jaki to typ?), a było ich całkiem sporo, towarzyszyły im plafoniery typu P i załączano je podczas ówczesnych projekcji slajdów, folii itp.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Postprzez robert03 » 6 grudnia 2014, 20:27

Czyli było fajnie a teraz jest jak zwykle :-).

Podwieszane sufity i rastry to się nie wyróżnia. Fajnie że zastosowali oprawy na T5 i z ciepłym startem ale to przy takich inwestycjach to raczej standard.
U mnie w robocie też mamy taką multimedialną salę od kilku lat. Panel dotykowy typu tablet ciągle rozładowany bo nie ma komu podłączyć do ładowarki :-).
Nie ma tam coprawda tablicy i kredy bo to nie wykładówka. Niestety niektóre oprawy z ciepłym zapłonem już migają jak stroboskop albo ledwo jarzą się bo stateczniki Osram padły.
Oświetlenie można ściemniać i rozjaśniać suwakiem na ekranie - Zastosowane świetlówki to T8 Osram Lumilux 36W 840 i T5 Osram 14W 840. Świetlówki się trzymają gorzej z osprzętem :-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Postprzez trojmiejski » 14 grudnia 2014, 00:13

Audytorium 3 Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, wszystko w tym audytorium jest na zwykłych dławikach razem z zapłonnikami bimetalicznymi:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten wydział w przeszłości przedstawiałem na forum wiele razy, lecz, żeby przedstawić, że na korytarzach i w większości sal wciąż nic się nie zmieniło to kolejny raz sfociłem klasyki z głównego korytarza:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Postprzez trojmiejski » 4 lutego 2016, 20:17

Nowy budynek Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego, jedno z laboratoriów:
Obrazek

Obrazek

Oświetlenie jest w postaci świetlówek T5 marki Vossloh Schwabe odpalanych na ciepło:
Obrazek

Zbliżenie na napis:
Obrazek

Obrazek

Korytarz główny na piętrze z laboratoriami:
Obrazek

Korytarz boczny z kompaktami niezintegrowanymi:
Obrazek

Obrazek

Hol główny na parterze:
Obrazek

Za mlecznymi panelami znajduje się oświetlenie w postaci T8 (te świetlówki to też Vossloh Schwabe) w ulubionych belkach kamillo :twisted: :
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prócz tych świetlówek liniowych są też downlighty na kompakty niezintegrowane:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Postprzez trojmiejski » 18 marca 2017, 18:02

W 2011 gdy miałem zajęcia na starym Wydziale Chemii UG i dopiero zacząłem zagłębiać temat oświetlenia, to potrafiłem nie zwracać uwagi na rozwiązania oświetleniowe o których szczególności zdawałem sobie sprawę dopiero później. Przykładowo na tym starym wydziale była antyczna sala wykładowa w całości oświetlona klasycznymi żarówkami podłączonymi do układu ściemniacza. Miałem na tej sali wykłady, lecz własnych zdjęć nie zrobiłem i o niezwykłości przetrwania takiego archaicznego oświetlenia zorientowałem się później gdy nigdzie indziej drugiej podobnej sali nie widziałem. Na szczęście udało mnie się odnaleźć w internecie archiwalne zdjęcie na którym widać te żarówki:
http://chem.arch.ug.edu.pl/wydzial/gale ... GP6638.JPG
http://chem.arch.ug.edu.pl/wydzial/gale ... arty_2013/
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie budynków akademickich i naukowych

Postprzez qba » 18 marca 2017, 19:56

Ciekawe rozwiązanie z tymi żarówkami. I jeszcze poprzez ściemniacz. Z podobnym rozwiązaniem spotkałem się w nieistniejącym kinie "Kalmar" w Kołobrzegu, ale tam żarówki schowane był za jakby gzymsami.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości