Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Postprzez CDM » 31 października 2007, 10:35

Witam!! Zauważyłem, że w tym temacie jest też wspomniane o wnętrzach kościołów, w związku z tym za zgodą x.proboszcza obszedłem z aparatem dobrze mi znany, poznański kosciół św. Jana Bosko. Jest to budowla kilku kondygnacyjna z windą, a w jednym budynku mieszczą się dwa kościoły. Na początek to, co można spotkać w kościele górnym:
Oto widok z ołtarza w stronę balkonu i chóru
Obrazek
Nad chórem wznosi się kopuła ozdobiona jakby gwiaździstym niebem, są tam żarówki zwierciadlane R63/60W, oświetlenie to jest podzielone na 3 sekcje, nie ma potrzeby zapalania wszystkiego. Pod chórem jest balkon oświetlony dosć popularnymi plafonierami na 3 śrubki, ale wewnątrz nich nie ma żarówek, ani zwykłych kompaktówek,są do nich włożone stateczniki i świetlówki PL-C 18W/830.Teraz popatrzmy w górę:
Obrazek
Na sklepieniu są kopuły, które kiedyś były podświetlane widocznymi jeszcze, przytwierdzonymi do żyrandola reflektorkami, które nie dość, że dawały mizerne światło, to jeszcze ciągla się psuły. Jak widać, obecnie kopuły rozświetlone są od wewnątrz, są tam sodówki SON-I 70 z wewnętrznym zapłonnikiem, efekt dużo lepszy
Teraz słowo o żyrandolach..
Obrazek
Kształt żyrandola przypomina jakby winogrono, w każdym jest po 23 kule, zastosowano w nich przed laty świetlówki kompaktowe Philipsa 20W, są one już tam ze 12 lat i jak na razie podobno żadna się nie zepsuła :shock: :o Żyrandole posiadają windki korbowe do ich opuszczania, robi się to raz lub dwa w ciągu roku celem umycia. Szacuję, ze wysokość samego winogrona to około 3,5m. Spójrzmy zatem jak to swieci:
Obrazek
Na zdjeciu widać też projektor metalohalogenkowy THORN, który oświetla ambonę, w temacie o iluminacji umieściłem fotki dwóch takich THORNów, które akurat się rozpalały po przeciwnej stronie kościoła. Oto efekt ich pracy:
Obrazek
Na tej fotce widać też fragmenty listwy świetlnej, umieszczonej w gzymsie na poziomie okalającego kościół balkonu. Przy wyłączonej reszcie oświetlenia trzeba przyznać, że te swietlówki dają dość dużo światła. Nie sa używane zawsze, raczej tylko przy większych uroczystościach, oraz dla stworzenia klimatu podczas niektórych wieczornych nabożeństw. Oto zbliżenie tego elementu:
Obrazek
Oświetlenie pod balkonem głównym stanowią świetlówki 58W/530 , umieszczone w gipsowych gzymsach
Obrazek
Nawiązaniem do tego elementu jest też oświetlenia przedsionka głównego. Widzimy tu także plafoniery, które są obudowane gipsową sztukateria.
Obrazek
Takie plafoniery znajdują się takze pod wszystkimi pozostalymi balkonami w kościele, jest tego chyba ze 40 szt.Obecnie znajdują się w nich kompaktówki 11W. A teraz parę słów o ołtarzykach bocznych.Wnętrze kaplicy wypełnione światłem świetlówek, natomiast obraz patrona parafii rozświetlony halogenem 12V na bardzo długim wysięgniku
Obrazek
No i na koniec ciekawostka.Oto informacja świetlna o obecnosci księdza w konfesjonale:
Obrazek.
to nic innego, jak omawiany przez nas OWF, tyle, że w wersji 2X8. Świetlówki 8W możemy również spotkać na korytarzu, przy kancelarii parafialnej, w gablocie ogłoszeń.
Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Postprzez KaszeL » 31 października 2007, 11:56

No proszę. W kościołach też potrafią.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Postprzez CDM » 3 listopada 2007, 10:50

Jeszcze rzut oka na ołtarz kościoła dolnego.
Obrazek
Ściana główna prezbiterium z pionowymi świetlówkami TLD58/830 i 827. Nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie to, ze są one przystosowane do sciemniania (na tej fotce tylko te od krzyża są rozjaśnione maksymalnie, reszta jest ściemniona). Chodziło o to, żeby tak wielka sciana światła nie raziła w oczy, poza tym w zależnaości od tego, co się odbywa w kosciele, mozna je jeszcze bardziej przyciemnić. Oto przykład:
Obrazek
Dodam jeszcze , że drzwi tabernakulum rozjaśniają rzadko już spotykane świetlówki 6W
Obrazek
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Postprzez swietlik » 4 listopada 2007, 12:18

To dopiero iluminacja :) W tak oświetlonym kościele jest pewnie niezwykły nastrój :D .
Ciekawe kiedy proboszcz z mojej parafii tak oświetli kościół :roll:
Niestety nie we wszytskich kościołach stosuję się taką iluminację. Kilka lat temu jak byłem zwiedzac jakiś kościól nad morzem to oświetlały go tylko trzy rtęciówki zwisające z sufitu :shock: , w najzwyklejszych metalowych oprawkach. Nie dośc, że straszyły wyglądem to jeszcze ich barwa pozostawiała duzo do życzenia...
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Postprzez KaszeL » 4 listopada 2007, 16:18

W mojej starej parafii, cały kościół oświetlały lampa rtęciową, oraz dwie sodówki zwisające z sufitu. Bez żadnych opraw oświetleniowych! Tylko gołe lampy :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Postprzez neon44 » 4 listopada 2007, 16:48

KaszeL napisał(a):W mojej starej parafii, cały kościół oświetlały lampa rtęciową, oraz dwie sodówki zwisające z sufitu. Bez żadnych opraw oświetleniowych! Tylko gołe lampy :)


zrób w przyszłą niedzielę fotkę :)
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Postprzez CDM » 4 listopada 2007, 17:07

Znam podobne rozwiązanie, jak pisał KaszeL, znam też stary kościół w Poznaniu, w którym na środku wisi OBs z mix-em 250 i z tego, co wiem, jest to ciągle używane. Dosć ciekawe rozwiązanie było do niedawna w poznańskiej farze, w żyrandolach świeciły Phenningi 330W :o . Nie wiem jakie oswietlenie jest tam w tej chwili po generalnym remoncie
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Postprzez KaszeL » 4 listopada 2007, 23:46

neon44 napisał(a):zrób w przyszłą niedzielę fotkę :)


Przeprowadziłem się i nie mieszkam już w okolicach tego kościoła :\
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Postprzez rtęciówka » 28 listopada 2007, 21:42

Oto "duży" kościół w Myszkowie:
Obrazek
W środku znajduje się bardzo ciekawie iluminowany neonami jeden z największych ołtarzy marmurowych w Europie. Główne oświetlenie stanowią dwa olbrzymie żyrandole na długich łańcuchach. Po bokach tych żyrandoli są dziesiątki małych żaróweczek udających świeczki, a w centralnych punktach klosz z kloszem z kratą, a za nim LRF 400W. Ciekawe rozwiązanie, które łączy wygląd i konkretne źródło światła ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Kościół św.Jana Bosko-Poznań Winogrady

Postprzez mateusz » 5 grudnia 2007, 10:33

U ,mnie po oddaniu do użytku nowo wybudowanego koscioła na dwóch długich łańcuchach z przewodami wisiały zyrandole na świetlówki energooszczędne a na pozostałych czterech łańcuchach same pojedyncze oprawki z rtęciówkami Ale w miarę upływu czasu i na tych łańcuchach pojawiły się żyrandole . Ołtarz oswietlony jest ośmioma naświetlaczami metalohalogenkowymi

A do niedawna na zewnątrz stał metalowy słup z ORZ7/1 ze zwykłą żarówką i OUR125 ze świetlówką energooszczędną
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Następna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron