[Katowice]Skarbek - dom handlowy

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

[Katowice]Skarbek - dom handlowy

Postprzez Beton » 9 października 2015, 12:26

Fotografowałem tylko oświetlenie nie zmodernizowane ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(Duże zdjęcie): http://zapodaj.net/images/3845ec0bf4fb9.jpg

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnętrze gabloty:

Obrazek

Oraz oprawy philipsa na klatce schodowej:

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Postprzez Farel03 » 10 października 2015, 22:40

Jak miło widzieć BMKsy w akcji. Szkoda , że z T8...
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [Katowice]Skarbek - dom handlowy

Postprzez JeD » 10 października 2015, 22:44

Kolejny raz, szacun. Takie miejsca focisz, to dla mnie tylko przyjemność z oglądania. Czekam na nowe publikacje kolego. BMKS-y śliczne, widać że oszczędzają, ale coś tam uzupełniają tak >50% chyba świeci, i nawet niektóre 8xx. :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Katowice]Skarbek - dom handlowy

Postprzez Beton » 11 października 2015, 07:34

Farel03 napisał(a):Jak miło widzieć BMKsy w akcji. Szkoda , że z T8...


Zachowało się już ich tak niewiele w domach/centrach handlowych, że jakiekolwiek sprawne to przyjemna niespodzianka :)

Kolejny raz, szacun. Takie miejsca focisz, to dla mnie tylko przyjemność z oglądania. Czekam na nowe publikacje kolego. BMKS-y śliczne, widać że oszczędzają, ale coś tam uzupełniają tak >50% chyba świeci, i nawet niektóre 8xx. :)


Dzięki. Jak coś tylko widzę ciekawego w okolicy, to fotografuję :). Mam nadzieję, że jak najdłużej tam nie dotrze modernizacja. Na pozostałych piętrach zamiast takich ciągów BMKs jest na suficie metalowa kratownica i jakieś świelówki kompaktowe :) Zastanawiają mnie te żarówki pomiędzy BMKs, pewnie miały uzupełniać widmo światła dla lepszej ekspozycji towaru. Stateczników w ogóle nie słychać, pracują bardzo cicho, a właśnie dzięki rurom 8xx jest tam naprawdę dosyć jasno, mimo, że sporo opraw nie działa.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Katowice]Skarbek - dom handlowy

Postprzez FOX » 11 października 2015, 20:14

Zastanawiają mnie te żarówki pomiędzy BMKs, pewnie miały uzupełniać widmo światła dla lepszej ekspozycji towaru.


Obrazek

Moim zdaniem jest to stary system oświetlenia awaryjnego i może to potwierdzać żółty pasek naniesiony na oprawkę widoczną na zdjęciu. Drugi element znajdujący się obok wspomnianej żarówki to najprawdopodobniej pozostałość po starym czujniku przeciwpożarowym.
Dawniej tego typu obiekty posiadały oddzielną instalację oświetlenia awaryjnego składającą się z odpowiednio rozmieszczonych opraw żarowych na 24V. Obwód oświetlenia awaryjnego w momencie pojawienia się zaniku napięcia jest ( a raczej powinien być o ile to jeszcze ktoś serwisuje :) ) zasilany z akumulatorów znajdujących się najprawdopodobniej w pomieszczeniu rozdzielni. Dodatkowo w rozdzielnicy powinien znajdować się jeszcze prostownik do ładowania akumulatorów oraz rozdzielnica sterująca.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: [Katowice]Skarbek - dom handlowy

Postprzez amisiek » 11 października 2015, 20:22

Tak, to jest oświetlenie rezerwowe lub ewakuacyjne zasilane z akumulatorów. Kiedyś były żarówki, obecnie głównie świetlówki miniaturowe T5 z falownikiem, ale są też oprawy diodowe, które maja odpowiednie certyfikaty. W części sklepów są jeszcze duże oprawy na T8, zasilane z sieci zasilania gwarantowanego.
Po lewej stronie stary czujnik dymu prod POLON. Od dawna nie byl konserwowany, prawdopodobnie cała instalacja nie jest już sprawna.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości