Sklep z art. malarskimi

oświetlenie obiektów handlowych jak sklepy, stragany, supermarkety i hipermarkety

Sklep z art. malarskimi

Postprzez Krecik » 21 lutego 2011, 21:11

Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy i całkiem przypadkiem trafiłem na to forum. Bardzo się cieszę że są ludzie tak pozytywnie zakręceni w temacie starych lamp ulicznych. Też mam ładną kolekcje i przy odrobinie czasu zrobię kilka fotek i wstawię w odpowiednim dziale . :) Wracając do tematu mam takie pytanko. Jak dobrze oświetlić sklep z farbami i tapetami? Mam dwa pomieszczenia: 6x4m(farby i drobnica) oświetlone trzema oprawami brilux(miski) 2x energooszczędna 18w philipsa +podświetlenie reklam w regałach 5x świetlówka 30w daylight, oraz 4x8m(tapety i okleiny) oświetlone 12 oprawami OKN 2x36w daylight. Jak widać z opisu licznik szaleje a jakość oświetlenia jest żenująca. Co zmienić żeby sklep był dobrze oświetlony a klient czuł się komfortowo na zakupach?
pozdrawiam ;)
Avatar użytkownika
Krecik
 
Posty: 117
Zdjęcia: 55
Dołączył(a): 21 lutego 2011, 20:20
Lokalizacja: Mogilno

Re: Sklep z art. malarskimi

Postprzez amisiek » 21 lutego 2011, 21:18

Witamy Cię kolego na Forum. Zapraszamy do dyskusji.
Oświetlenie sklepu to idealne zastosowanie lamp metalohalogenkowych. Musisz dobrać ich ilość do powierzchni, standardowe moce to 35, 70 i 150W. Polecam Ci wykorzystanie barwy /942 na przykład lamp Philips CDM-T 70W /942 (lub Osram HCI-T 70W /942) gdyż jest to bardzo sprawne źródło dobrego światła. Jedna taka lampa daje ponad 6 tys lm.
W pomieszczeniu z farbami świetlówki dają 12 x 2 x 2100 lm = 50,4 tys lm, z czego w oświetleniu pomieszczenia bierze udział około 35 tys lm (bardzo optymistycznie założyłem sprawność oprawy na 70%, gdyż nie ma ona sensownego odbłyśnika).
Zatem aby odczuć różnicę, powinieneś zapodać dwa razy tyle światła (70 tys lm). Jeśli wykorzystasz nowoczesne oprawy metalohalogenkowe o sprawności 85%, musisz "wpompować" tam ok. 80 tys lm z lamp. Byłyby to cztery oprawy MH po 250W każdy (20 tys lm sztuka, HQI-E 250W/D). Po stronie poboru mocy masz wtedy nieco ponad kilowat (sporo!, praktycznie tyle samo, co świetlówki), ale sklep masz solidnie oświetlony bardzo dobrym światłem, praktycznie są to najlepsze MH kwarcowe, Ra>90.
Jeśli pomieszczenie jest wysokie, możesz zastosować oprawy high bay (podwieszane), gdzie zapodasz 250W HQI-T daylight, które mają o wiele lepsze światło od świetlówek T12 (lub T8 daylight) i są dwa razy sprawniejsze od typowych daylightów T8 765. Wersja oszczędnościowa to sześć sztuk MH /942 po 70W każdy na pomieszczenie.

W pierwszym pomieszczeniu można zastosować 4-6 sztuk 70W metalohalogenów na pomieszczenie, co powinno dać radę. Podświetlenie regałów (tam pewnie stare rury T8 36W) wymień na wysokosprawne /840 które mają 3350lm z 36W. Chociaż lepsze byłyby świetlówki Deluxe lub nawet Graphica z bardzo dobrym oddawaniem barw. Róznica jest kolosalna! Gdy zobaczysz na wzornikach jak świeci dobry metalohalogen albo świetlówka Philips Graphica, to zobaczysz różnicę.
Rozwiązanie świetlówkowe - użyć nowoczesnych wysokosprawnych rastrów na rury T8 i użyć dobrych świetlówek /940 albo nawet /965. Będzie niestety żarło więcej prądu niż metalohalogeny dlatego skłaniam sie ku tym pierwszym.
Ja bym się skupił nie tyle na jakimś radykalnym zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej, ale na dobrej jakości oświetleniu. Wywalić w cholerę stare świetlówki daylight które mają Ra=72.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Sklep z art. malarskimi

Postprzez Krecik » 23 lutego 2011, 09:28

Jakie oprawy MH zastosować jeżeli sklep ma 3.5m wysokości i regały po odu stronach(towar jest praktycznie do sufitu) a środkiem jest przejście? Chodzi mi o to żeby większość światła z opraw szła na boki(dobre oświetlenie regału) a nie na podłoge ;) Czy do świetlówek T8/840 w regałach i ewentualnieT8/940 w reszcie opraw sufitowych trzeba coś modernizować?(statecznik,starter)? Pytałem w elektrycznym o świetlówki trójpasmowe T8/940 i facet coś się tak dziwnie patrzył :D
Avatar użytkownika
Krecik
 
Posty: 117
Zdjęcia: 55
Dołączył(a): 21 lutego 2011, 20:20
Lokalizacja: Mogilno

Re: Sklep z art. malarskimi

Postprzez amisiek » 23 lutego 2011, 09:51

Świetlówki wielopasmowe z powodzeniem działają na osprzęcie elektromagnetycznym i mają podobną trwałość, zatem nie musisz modernizować osprzętu. Migotanie w takt prądu w sieci nie jest aż tak bardzo dokuczliwe, gdyż świetlówki wielopasmowe (przynajmniej Philips TL-D 90 Graphica oraz Deluxe) mają o wiele dłuższą poświatę luminoforu, więc nie migocą tak bardzo podczas pracy, jak daylighty 765. O świetlówki spytaj np w Luxmarkecie. Tam jest sensowny gość od oświetlenia, pogadaj dowiedz się, na pewno poleci Ci dobre rury.

W pierwszej kolejności proponuję Ci wymianę tych świetlówek w pomieszczeniu z farbami, bo tam dobra barwa przekłada się na wybór kolorów przez klientów.

Do oświetlenia metalohalogenkowego proponowałbym oprawy na szynie, które można nakierować tak, jak się chce. Jest sporo opraw, miałem włoską Alaskę, która świeci dość szeroko i jakaś podobna byłaby całkiem niezła (możesz zobaczyć tę oprawę tutaj). Teraz mam oprawy firmy Lival, są dość wąskie (24 stopnie wiązki), więc do Twojego sklepu raczej by się nadawały tylko do akcentowania czegoś. Do doświetlenia jakiś promowanych obiektów z powodzeniem możesz użyć takich małych Livali albo podobnych opraw. Trochę tego jest. Możesz użyć wąskiej wiązki ciepłego i silnego światła do wyróżnienia czegoś, co promujesz, to jest bardzo dobry pomysł.
Szybki przegląd Allegro pokazuje m.in. takie oprawy:
do powieszenia na suficie, 400W (czyli ogrom światła, jedna taka powinna dać co najmniej 30 tys lm), 60 zł sztuka.
http://allegro.pl/philips-oprawa-przemyslowa-high-bay-metalohalogen-i1467076902.html
do powieszenia na suficie, 250W, 60zł bez lampy
http://allegro.pl/oprawa-przemyslowa-metalohalogen-250w-i1458268897.html
Mimo wszystko oprawy high bay nie nadają się do takiego sklepu, gdyż jest tam 3,5 m wysokości. Zatem pozostaje tradycyjny zestaw opraw. Na suficie można powiesić coś takiego (poopularna "skrzynka", 230zł, w komplecie lampa HQI-T 250W/D -bdb źródło białego światła):
http://allegro.pl/lampy-metalohalogen-hale-magazyny-namioty-i1460026656.html

Są jeszcze bardzo populrne w sklepach i galeriach lampy na szyny lub bazy i takie polecam, gdyż można kierować ich światło.
Zestaw firmy Lival, calkiem niezły, 90zł sztuka, bez lamp, moc 70W.
http://allegro.pl/halogen-lival-lampa-sklepowa-i1459925164.html

70W ze standardowym odbłyśnikiem, cena 185zł szt, podobno ma dwie sztuki. W komplecie lampa Philips CDM-T 70W /830, wymieniłbym na barwę /942.
http://allegro.pl/lampa-projektor-metalohalogen-tylko-185-zl-szt-i1464648699.html
Tutaj nówka firmy MED, tych aukcji jest pełno, cena 199zł/sztuka.
http://allegro.pl/lampa-oprawa-metalohalogen-70w-med-baz-szyna-eres-i1459476439.html
oraz podobna, w tej samej cenie, dużo ich jest.
http://allegro.pl/lampa-projektor-metalohalogen-70w-med-eresk-i1470242416.html

Jedna lampa 70W, nowa, ceramiczna HCI-Ts 70W /942 daje około 6500 lm, z oprawy wychodzi 5800-5900, zależnie od konstrukcji odbłysnika, czyli mozna liczyć 5500 lm na oprawę. Sześć takich opraw da potężne oświetlenie kierowane na sprzedawane przedmioty.
Moim zdaniem najpierw spróbuj, kupując coś niedrogiego, może paczkę 250W na sufit, by zastąpić część kiepskich świetlówek daylight i dwa-trzy MH do doświetlenia. Zainteresowałbym się tym niedrogim gotowym zestawem kilku lamp. Jak zobaczysz ile i jakiego światła to daje, to na pewno zdecydujesz sam ile tego powiesić.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Sklep z art. malarskimi

Postprzez Krecik » 23 lutego 2011, 11:59

Piękne dzieki za tak obszerne info :D Szykuje się kosztowna ale bardzo potrzebna modernizacja i nareszcie znikną z sufitu te trzaskające od temperatury OKN ;) Jeszcze małe pytanko-mocno nagdzewa się taka lampa MH 70W?Mam na suficie panele plastikoewe więc mogą sie powyginać od temperatury.Ewentualnie na jakiej odległości od sufitu muszą być takie lampy zamocowane?
Avatar użytkownika
Krecik
 
Posty: 117
Zdjęcia: 55
Dołączył(a): 21 lutego 2011, 20:20
Lokalizacja: Mogilno

Re: Sklep z art. malarskimi

Postprzez amisiek » 23 lutego 2011, 13:35

No problem ;)
Lampa nagrzewa się dośc mocno, zatem oprawa również staje się gorąca. Dokumentacja podaje 0,5m od powierzchni palnych, stosuje się bazy i szyny. W praktyce powieszenie opraw na szynie daje możliwość łatwego przemieszczania w miarę potrzeb, dostawienia nowych itp, bez wiercenia otworów i przeciągania kabli. Zauważ jednak, że wysoka sprawność MH sprawia, że będą one mniej energii zamieniać w ciepło, tyle, że wydzielanie tego ciepła będzie bardziej skoncentrowane. Jeśli powiesisz tak, jak piszą w dokumentacji do lampy (albo na szynie 1m nad głową ludzi np.) to nie masz się czego obawiać.
Musisz jednak pamietać o jednej cesze lamp metalohalogenkowych. Gdy je włączasz to pracują i jest OK. Jak wyłaczysz (lub masz zanik napięcia) to potem trzeba odczekać pewien czas (kilka minut) zanim możesz włączyć je ponownie. Oprawy i lampy dostosowane do natychmiastowego zapalania po zaniku napięcia, na gorąco, mają opcję hot-restrike i są BARDZO kosztowne. Dlatego nie warto ich kupować, a przynajmniej niewielką część oświetlenia musisz mieć na tradycyjnych świetlówkach.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Sklep z art. malarskimi

Postprzez PiterS » 16 marca 2011, 14:21

Witam wszystkich, jestem tu nowy, zarejestrowałem się bo chciałbym prosić o pomoc, również chodzi mi o sklep malarski. Ale u mnie mniejszą wagę przywiązywałbym do oddawania barw (choć oczywiście nie zaszkodzi jak kolory będą ok), zależy mi na tym żeby pracownikom nie psuł się wzrok, nie męczył i żeby dla klientów było przyjemnie.
Konkretniej chodzi mi o pomoc w doborze świetlówek (nie chcę wymieniać całego oświetlenia bo ma dopiero kilka lat). Świetlówki jakie miałem do tej pory mają oznaczenie 18W/54-765/G13 daylight. Choć wiem ze kolory w innym świetle wychodzą żywsze, ciemniejsze to samo światło jest bardzo ładne, nie jest żółte
Kilka świetlówek zakupiłem (bo się zaczęły przepalać) o oznaczeniu F18W/840 coolwhite. Jedną zmieniłem ale wygląda na bardziej żółtą(cieplejszą), a nie chcę mieć mixa kolorów w oprawach więc mogę zmienić wszystkie. Pytanie które będą się ładniej prezentowały i mniej męczyły wzrok - te o oznaczeniu 765 czy 840 ? (Bo domyslam się że to oznaczenie mówi o barwie światła, tak ? ). Z góry bardzo dziękuję
PiterS
 

Re: Sklep z art. malarskimi

Postprzez Utilizer » 16 marca 2011, 14:38

Podstawowa zasada jest taka

Obrazek

Oddawanie barw (Ra) mierzymy w procentach - w skrócie im więcej tym lepiej, liczba 7 będzie oznaczać Ra na poziomie ~70%
Barwa światła to dwie ostatnie cyfry i tak 65 oznacza barwę zimną 6500k, a 40 barwę chłodnobiałą 4000k Im wyższy numer tym chłodniejsza barwa

Moim zdaniem wymienienie świetlówek na 840 jest w porządku, będzie przyjemniej (lepsze Ra), będzie wizualnie jaśniej (im chłodniejsza barwa tym więcej światła potrzeba aby uzyskać komfort). Najlepszym wyborem byłby chyba zakup świetlówek o barwie 950, z tym że takie świetlówki są dość drogie
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Sklep z art. malarskimi

Postprzez amisiek » 16 marca 2011, 15:56

Popieram Utilizera. Wybrałbym barwę 950 (Osram Lumilux Deluxe, Philips TL-D De Luxe, Sylvania) albo ostatecznie 840 ale takie świetlówki, które charakteryzują się wysoką wydajnością (z T8 36W ma mieć co najmniej 3 tys lm, Osram Lumilux active /840 spełnia ten warunek).
Uważam, że im lepsze oddawanie kolorów, tym przyjemniejsze to światło jest, zatem 765 nadają się do oświetlenia piwnic i korytarzy, 840 do mało ważnych miejsc, tam, gdzie barwy są istotne, ale nie tak bardzo. Z kolei 950 i 965 to są barwy z wyboru tam, gdzie jakość światła ma znaczenie (pracownie graficzne i gabinety dentystyczne, miejsca precyzyjnej pracy, a także sklepy, w których oferowane są produkty o dużej rozpiętości barw).
Aby poprawić komfort, trzeba pomyśleć o sensownych oprawach, może wymienić belki na dobre rastry, by zapewnić równomierne oświetlenie?
Wymiana stateczników na elektroniczne zredukuje migotanie lamp w takt częstotliwości sieci. Nowoczesne świetlówki wielopasmowe redukują nieco ten efekt, gdyż mają dłuższą poświatę luminoforu niż 765.
Można uzupełnić światło świetlówek lampami metalohalogenkowymi, są bardzo sprawne i dają dużo dobrego światła. Jest to (razem z nowoczesnymi wielopasmowymi świetlówkami T8 w oprawach rastrowych) oświetlenie z wyboru w większości sklepów o średniej powierzchni, a także w promocyjnych i owocowo-warzywnych działach sklepów wielkopowierzchniowych.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Sklep z art. malarskimi

Postprzez qba » 16 marca 2011, 16:28

840 wcale nie są żółte, chociaż przy chłodniejszych odcieniach mogą sprawiać takie wrażenie.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Następna strona

Powrót do Obiekty handlowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości