Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

oświetlenie obiektów handlowych jak sklepy, stragany, supermarkety i hipermarkety

Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

Postprzez KaszeL » 2 lutego 2013, 12:36

Witam wszystkich serdecznie.

Dziś mam dla Was ciekawe, jak mi się wydaje zadanie. Otóż mamy ulepszyć oświetlenie w pewnej kwiaciarni.

W chwili obecnej mam tylko fotki z telefonu, ale postaram się załatwić jakieś lepsze. Kwiaciarnia podzielona jest na dwa pomieszczenia, pierwsze, do którego wchodzi się bezpośrednio z ulicy ma powierzchnię około 50m2 drugie, gdzie przygotowywane są wiązanki z żywych kwiatów ma powierzchnię około 28m2. W większym pomieszczeniu świecą oprawy rastrowe 4x 18W na świetlówki liniowe. Aktualnie mamy tam cały przegląd temperatur barwowych, od świetlówek 765 po 840 na 830 skończywszy. Czasami rury różnego koloru umieszczone są w jednej oprawie. Drugie pomieszczenie wygląda jeszcze gorzej. W suficie podwieszanym umieszczono nielicznie jeszcze działające oczka halogenowe, jako, że to oświetlenie nie wystarczało, dołożono jeszcze kilka opraw na świetlówki kompaktowe niezintegrowane. W tych oprawach, które świecą króluje barwa 830. Jako, że niestety te kompakty padają tam w trybie ekspresowym, właścicielka kwiaciarni próbowała się ratować żyrandolem "kulą" z żarówką 200W. Zerknijcie na fotki poniżej:

1. Cel ogólny, poprawić jakość i ilość światła w obu pomieszczeniach kwiaciarni.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać na fotkach, nie jest najlepiej. No ale od czego są tacy pasjonaci jak my. Koncepcja jest taka, że na razie nie ma koncepcji. Myślimy jak to zrobić, żeby było dobrze. Możliwości jest wiele. Od częściowej modyfikacji, po kompleksową wymianę oświetlenia.

2. Budżet jakim dysponujemy, to około 5 tysięcy złotych. Interesują nas niestety tylko oprawy i źródła nowe ze sprawdzonych sklepów. Na całość oczywiście potrzebna jest faktura i gwarancja. Tutaj nie ma od tego ustępstw.

Czysto informacyjnie mogę powiedzieć, że w większym pomieszczeniu, gdzie świecą świetlówki w oprawach rastrowych sufit obniżony jest o około 16,5 cm, w mniejszym gdzie są oczka halogenowe tylko o 9,5 cm. Ma to znaczenie przy wyborze opraw. Ze względu na lokalizację sklepu w miejscu, gdzie generalnie występują problemy z jakością energii elektrycznej interesują nas raczej oprawy ze statecznikami elektronicznymi, magnetyczne się nie sprawdzają. Bardzo niskie napięcie powoduje, że lampy migają po kilka minut przed zapłonem.

To tyle jeśli chodzi informacje podstawowe, ciekaw jestem na co wpadniecie. Mam już w głowie pewną koncepcję realizacji tego zadania :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

Postprzez famabud » 2 lutego 2013, 12:58

Do rastrów wpakować świetlówki 9xx, a oczka halogenowe zastąpić oprawami MH na szynę lub do wsadzenia w podwieszany sufit. Co do drugiego pomieszczenia, to tylko mój pomysł, zastąpić downlighty oprawami świetlówkowymi 2x36 oczywiście z rurami 9xx i zamontować oprawy MH na szynę. :) Taka jest moja propozycja.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

Postprzez KaszeL » 2 lutego 2013, 13:09

famabud napisał(a):Do rastrów wpakować świetlówki 9xx, a oczka halogenowe zastąpić oprawami MH na szynę lub do wsadzenia w podwieszany sufit. Co do drugiego pomieszczenia, to tylko mój pomysł, zastąpić downlighty oprawami świetlówkowymi 2x36 oczywiście z rurami 9xx i zamontować oprawy MH na szynę. :) Taka jest moja propozycja.


Pamiętaj, że świetlówki 9xx dają mniej światła niż 8xx, a nawet mniej niż wcześniejsze 7xx. A zależy nam, żeby tam było nie tylko lepiej oświetlone, ale także jaśniej :) Co do reszty propozycji, to jakiej mocy oprawy, ile, jaka szyna, itp :P Nie bawmy się w ogóły, potrzebujemy konkretnych rozwiązań. Przecież znamy te oprawy na wylot :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

Postprzez amisiek » 2 lutego 2013, 13:18

Pomysł fajny, ale do głównego pomieszczenia dodajemy jeszcze 6 opraw, do drugiego 9, razem 25 opraw po 4 sztuki T8 9xx w każdej. Czyli trzeba 100 rurek na dzień dobry, do tego 50 stateczników na dwie sztuki T8 każdy. Z graphicami wychodzimy poza budżet na pewno, a gdzie MH? Być może z najtańszych deluxe by się udało, ale nadal jest to problem, bo jeszcze trzeba dopalić MH, a na to zabraknie kasy.
Pomysł OK, jakość światła będzie dobra, ale nie przy tym budżecie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

Postprzez KaszeL » 2 lutego 2013, 13:21

Jedna ważna informacja, która może umknąć. W pomieszczeniu głównym świecą oprawy z klasycznymi magnetycznymi statecznikami, które sprawiają problemy. Jeśli chcemy je zachować, trzeba wymienić stateczniki na elektronikę niestety. Koszt tej wymiany trzeba uwzględnić w wycenie ogólnej.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

Postprzez JeD » 2 lutego 2013, 15:04

Elektronika w Rastry i Świetlówki 840, nie wiem czy jest sens zatrzymywać oprawy na swietlówki niezintegrowane, żyrandol też wywalić, można by było się pokusić o Metalohalogenki na szynie o barwie 942 o mocy 20 lub 35w., jak to nie wystarczy to w oczka halogenowe wstawić diody led też o barwie 4000 kelvinów ;), gdzie niegdzie można też gdzie mało światła pomyśleć o oprawie na T-5 o mocy 54w. ;)
Ostatnio edytowano 2 lutego 2013, 15:08 przez JeD, łącznie edytowano 1 raz
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

Postprzez Witeku » 2 lutego 2013, 15:05

Szkoda, że zlecenie nie uwzględnai wymiany tego tandetnego sufitu podwieszanego...
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

Postprzez KaszeL » 2 lutego 2013, 15:11

Witeku napisał(a):Szkoda, że zlecenie nie uwzględnai wymiany tego tandetnego sufitu podwieszanego...


Możemy robić wszystko co chcemy, ale musimy się zmieścić w tym budżecie na modernizacje. Więc jak zagospodarujemy część kasy na wymianę sufitu, a mówimy o 50m2 więc to nie będzie mała część, to mniej zostanie na światło.

XXXJeDXXXX napisał(a):Elektronika w Rastry i Świetlówki 840, nie wiem czy jest sens zatrzymywać oprawy na swietlówki niezintegrowane, żyrandol też wywalić, można by było się pokusić o Metalohalogenki na szynie o barwie 942 o mocy 20 lub 35w., jak to nie wystarczy to w oczka halogenowe wstawić diody led też o barwie 4000 kelvinów ;), gdzie niegdzie można też gdzie mało światła pomyśleć o oprawie na T-5 o mocy 54w. ;)


Tam w tej chwili są w większości źródełka /8xx o różnych barwach. Wyjątkiem są świetlówki 7xx w jednej oprawie. Taka jakość światła nie wystarcza, celujemy w minimum 9xx i to im wyżej tym lepiej. Dlatego diodki odpadają, chyba, że znasz takie oprawy które dają światło klasy 9xx i nie kosztują fortuny. Jeśli tak, to proszę o wskazanie. Jeśli możesz mi wskazać źródełka MH 20W o barwie 942 to będę mega wdzięczny ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

Postprzez amisiek » 2 lutego 2013, 20:41

XXXJeDXXXX napisał(a):Elektronika w Rastry i Świetlówki 840 ...


Może za mało wyraźnie to jest powiedziane. Sklep jest KWIACIARNIĄ, a zatem nie ma tu miejsca na świetlówki 840 czy 865 ani tym bardziej 765. Z drugiej strony żaden znany mi producent LEDów nie sprzedaje modułów o mocy ponad 10W o barwie 4200K i wyżej o Ra8>90. Diody LED w obecnej postaci tej technologii - odpadają.
Czekamy dalej na propozycje rozwiązania problemu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oświetlenie kwiaciarni, propozycje ulepszenia.

Postprzez Utilizer » 2 lutego 2013, 21:25

Niby tak, ale czy jest sens wydawać prawie 3x tyle na świetlówki tylko po to by Ra było >90 :?: Czy wtedy przychody kwiaciarni nagle drastycznie wzrosną :mrgreen: :?:

IMHO klientom to różnicy nie zrobi... ważniejsze jest żeby wszystkie rury i oprawy zawsze działały ...
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Następna strona

Powrót do Obiekty handlowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości