Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

oświetlenie obiektów handlowych jak sklepy, stragany, supermarkety i hipermarkety

Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

Postprzez amisiek » 10 października 2015, 21:47

Proces modernizacji hal sprzedażowych w Ikei już się zakończył. Miejsce świetlówek liniowych T5 HO 840 w rastrach zajęły wstęgi diodowe. Diody mają barwę 4200K, Ra około 85 ale widmo jest ciągłe. Subiektywnie jest o wiele jaśniej, ponadto barwy są żywe.
Obrazek
Miejsce małych opraw Lival Mini oraz spotów metalohalogenkowych Philipsa (moc 35W, CDM-Tm mini na trzonku Pgj5) zajęły spoty diodowe, barwa ciepła 3000K, Ra około 80, ciepła część widma całkowicie ciągła. Moc spota - 10W lub 15W (i to wystarczy, bo ma bdb optykę). Powszechnie stosowane są listwy diodowe małej mocy, jako światło lokalne, czasami akcentowe. Są to te same listwy, które można później kupić w dziale oświetlenia (a to znaczy, że mają dobrą trwałość).

Obrazek
Fotkę zrobiłem telefonem, także się nie sugerujcie fatalnym obrazem. Tam naprawdę jest dobre światło.
Ze sprzedaży wycofane zostały świetlówki kompaktowe, obecnie główną część sprzedaży stanowią źródła diodowe o mocy od 1W do 15W, oddające maksimum 1000lm. Źródła są opisywane nie mocą, ale strumieniem świetlnym w lumenach. Niestety z chłodzeniem lamp diodowych mogą być problemy. Według mnie najlepszą optykę mają źródła na trzonku GU10. W szafkach są zademonstrowane między innymi takie właśnie źródełka, jest ostrzeżenie - silne światło, chroń wzrok. To prawda, spojrzenie w lampkę spot o mocy 6W daje silne powidoki.
NIE MA już małych badziewnych świetlówek kompaktowych w sprzedaży, co uważam za poważny krok w dobrą stronę.

Jakość oświetlenia można porównać, bowiem jedyne świetlówki liniowe są w oprawach oświetlenia awaryjnego. Nawet magazyn jest oświetlany diodami w nowych oprawach diodowych z odbłyśnikami ryflowanymi, strumień jest nie niższy niż 8 tys lm z oprawy. Odbłyśnik pełni również rolę radiatora.

Miejsce naświetlaczy metalohalonenkowych zajęły naświetlacze diodowe z potężnymi radiatorami - w dużych naświetlaczach (kiedyś CDM-T 150/942) są trzy grupy diod mocy, po 12 sztuk każda, w małych (dawniej CDM-T 70/942) są trzy grupy po 6 diod. Moc diod trudno ocenić, strumień światła jest dobry, jakość światła chyba nieco gorsza od MH, niemniej diody nie mają różowego zafarbu znanego ze starszych lamp Philipsa.

Lampy metalohalogenkowe ostały się jedynie w części hallu, gdzie świecą w naświetlaczach high bay, są to lampy o mocy 250 (prawdopodobnie HCI-TT 250/942) i kwarcowe 400W (tu na pewno HQI-BT 400W/D Pro, obecnie w masowej sprzedaży w Polsce nie ma innej lampy o takim świetle).

Trochę smutne to.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

Postprzez MercuryFenix » 10 października 2015, 22:28

Trochę smutne to.

A jak dla mnie, to zmiana w dobrą stronę. :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

Postprzez amisiek » 10 października 2015, 22:30

To, że nie ma kiepskich świetlówek kompaktowych ani liniowych T5 840 to dobrze (luminofor trójpasmowy to nie było mistrzostwo świata), ale żal dobrego światła z innych lamp wyładowczych. Spoty z MH świeciły naprawdę ładnie. Niestety już dawno wyleciały, teraz dobili pozostałe świetlówki liniowe. Zostały już tylko w oprawach awaryjnych, oznaczonych żółtym paskiem, bo tylko te oprawy mają homologację i wymagają klasycznych źródeł. Nadmienię, że przy diodach te świetlówki świecą fatalnie, różowo i w ogóle do d....
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

Postprzez MRP200 » 10 października 2015, 22:49

amisiek napisał(a):... Zostały już tylko w oprawach awaryjnych, oznaczonych żółtym paskiem, bo tylko te oprawy mają homologację i wymagają klasycznych źródeł. ...

Są już dostępne oprawy ewakuacyjne z diodami LED, posiadające nawet certyfikat CNBOP. Firmy specjalizujące się w oświetleniu awaryjnym i ewakuacyjnym (bo to są wbrew pozorom, są dwa znacznie różniące się określenia), obecnie nastawiły się na oprawy na źródłach LED, a co ciekawe, oprawy zasilane są z centralnej baterii. Takie rozwiązanie wbrew pozorom ma sporo zalet.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

Postprzez trojmiejski » 10 października 2015, 23:31

Takie oprawy już w niektórych miejscach widziałem.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

Postprzez Beton » 12 października 2015, 13:02

Ja uważam, że niedobrze, że cokolwiek wycofują ze sprzedaży. Człowiek powinien mieć wybór, i jeżeli jest na coś popyt, to nie powinno się uśmiercać sprzedaży takiego przedmiotu. LED to ciągle młoda technologia, jeszcze nie testowana zbyt długo. Mam nadzieję, że standardowe świetlówki T8 zostaną długo w produkcji, inaczej oznaczałoby to śmierć wielu klasycznych opraw i bezsensowne modernizacje (w miejscach, gdzie sprzedawcy nie mogą sobie pozwolić na kupno nowych opraw). No i ile pojawiłoby się pięknie oświetlonych sklepów jakimiś mizernymi paskami LED 2800k z ra60-70, byleby taniej.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

Postprzez toomm40 » 12 października 2015, 13:13

myślę ,że aż tak źle nie będzie. świetlówki T8 zajmują sporo miejsca w oświetleniu, choć i na ich miejsce będą wchodzić i już wchodzą rury LEDowe.
a co do kompaktów, to wiele z nich było marnej jakości i żywotności, więc ich wycofanie tez uważam za plus. czas najwyższy pozbyć się "kompaktowej masy świetlówkowej" o barwach 630 ,640 i tym podobnych o żywotności między 500-1000h.zauważ ,że popyt na te kompakty jest nie dlatego,że są dobre, tylko że są tanie, ale nie spełniają swego zadania ani norm .to tylko pozorna oszczędność i-paradoksalnie-nie opłaca się .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

Postprzez Beton » 12 października 2015, 13:21

toomm40 napisał(a):myślę ,że aż tak źle nie będzie. świetlówki T8 zajmują sporo miejsca w oświetleniu, choć i na ich miejsce będą wchodzić rury LEDowe.
a co do kompaktów, to wiele z nich było marnej jakości i żywotności, więc ich wycofanie tez uważam za plus. czas najwyższy pozbyć się "kompaktowej masy świetlówkowej" o barwach 630 ,640 i tym podobnych o żywotności między 500-1000h.


To, żeby się pozbyć kiepskich kompaktów to fakt, ale co to da, jeśli na ich miejsce wchodzą tragiczne LEDy o takim samym Ra, tylko są droższe? Mam nieprzyjemność chodzić po kilku korytarzach oświetlonych LED-ami o mocy 3-6 W, o jakiejś mięsnej barwie i tętniącymi. Z mojego mieszkania po wprowadzeniu się wszystkie takie LEDy wyleciały i ustąpiły miejsca żarówkom halogenowym i kompaktom, ale w szkole w kilku pomieszczeniach trzeba się z nimi męczyć.

A rury LEDowe produkowane aktualnie to żenada, dużo gorsza sprawność, kiepska barwa i kit wciskany przez sprzedawców sprawi tylko pogorszenie oświetlenia w miejscach, gdzie komuś się będzie chciało przerabiać oprawy pod świetlówki LED. Po kilku latach nacieszenia się tym, że ze sprzedaży zniknęły niewydajne rury 7xx będziemy mieli w ich miejsce chińskie badziewie, chyba, że się coś zmieni i pojawią się rury LED o barwie 8xx i wydajności większej, niż świetlówka 38W. Ale pamiętajmy, że dla konsumenta, najważniejsze jest, żeby było tanio, a jak sprzedawca dobrze wkręci (a już spotykałem się z kilkoma takimi, co kłócili się ze mną, że rura LED o 2 razy słabszym strumieniu światła świeci jaśniej i próbowali mi ją wepchnąć do plecaka jako ósmy cud świata), to nieświadomy człowiek kupi. W większości stare (bądź kilkuletnie) oprawy wylecą na złom.

Także oby T8 8xx nie wycofali z produkcji. Jeżeli Unia bądź producenci choć raz chcieliby zrobić coś pożytecznego, powinny zostać narzucone normy produkcji lamp LED - minimalna jakość światła, sprawność świetlna i żywotność. Bez tego i tak będziemy zalewani chłamem. Do utylizacji w moim mieście masowo przyjeżdżają zepsute lampy LED, to daje dużo do myślenia.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

Postprzez toomm40 » 12 października 2015, 13:34

problemu, o którym piszesz chyba nie da się uniknąć. zawsze , gdy wchodzi nowa technologia i nowe produkty stykamy się ze skrajnościami. jedne z nich są bardzo dobre-zazwyczaj markowych producentów. a te drugie są złej jakości , często niewiadomego pochodzenia .
no i tu trzeba teraz wybrać i porównać . podobnież sprawa wyglądała , jak na rynek wchodziły pierwsze kompakty . markowe Osramy i Philipsy świecą czasami do dziś , mając już nakulane 12 i więcej tysięcy h i minimalne 8xx jeśli chodzi o jakośc światła. sam miałem w domu taka lampę.
a inne- wiadomo, mięsne barwy , Ra między 50-60 i kilkaset h.
ale tego nie przeskoczysz. ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Koniec lamp wyładowczych - IKEA Janki

Postprzez Beton » 12 października 2015, 18:17

Dlatego właśnie powinien być czas na udoskonalenie technologii LED, poznanie rynku przez konsumentów. Zakazywanie, wycofywanie znanych produktów z dnia na dzień jest kretynizmem - wszyscy wiemy, jak skończyło się z żarówkami ;)
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Następna strona

Powrót do Obiekty handlowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości