Oświetlenie sal gimnastycznych

oświetlenie hal sportowych i wszelkich innych obiektów sportowych o charakterze zamkniętym

Oświetlenie sal gimnastycznych

Postprzez andrzejlisek » 30 sierpnia 2008, 09:59

Jestem na 6-tygodniowym szkoleniu wojskowym w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie (w dniu pisania postu jestem na przepustce). Tam jest sala gimnastyczna (taka, jakie są w szkołach z lat 60, 70.).

Z zewnątrz oświetlenie było takie jakby sinoniebieskie, podejrzewałem, że rtęciowe, lub gorsze metalohalogenki, ale bardziej myślałem, że rtęciowe. Myślałem, że wewnątrz tej sali (były przewidziane tam zajęcia) poczuję klimat światła rtęciowego (w moim odczuciu włączenie sobie swojej rtęciówki daje raczej namiastkę atmosfery lamp rtęciowych, to nie to samo, co przebywanie na ulicy lub w pomieszczeniu oświetlonym takimi lampami). Co ciekawe, po rozgrzaniu lamp, trudno po barwie światła rozróżnić na pierwszy rzut oka rtęciówkę od Mixa.

Przypuszczenia się sprawdziły, ale częściowo. Niestety, nie ma możliwości zrobienia zdjęć wewnątrz sali.

W sali są oprawy ORPE (http://www.oprawy.info/oprawa/mesko-orpe-60.html) lub podobne, tylko, że bez szklanych kloszy, a siatka w (prawie) każdej oprawie jest wykrzywiona. Tam były pomieszane lampy rtęciowe, chyba 400W (jak się popatrzy na lampę, i pomyśli o swojej LRJ400, to gabaryty są podobne) i MixF 250W i 500W (widać było, że jedne Mixy są wyraźnie mniejsze od drugich). Miałem okazje widzieć moment załączania oświetlenia, więc na pewno mogę powiedzieć, że to były rtęciówki i Mixy. Myślałem, że Mixów się już nigdzie nie stosuje na szeroką skalę, a jednak się myliłem.

Nie wiem, jak bardzo jest ta sala eksploatowana (ile godzin dziennie, w tygodniu z włączonym oświetleniem). Ciekawe, czy te Mixy są obecnie kupowane, czy jeszcze z czasów trudnodostępności lamp rtęciowych.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oświetlenie sal gimnastycznych

Postprzez andrzejlisek » 24 listopada 2008, 21:27

Dzisiaj na stronach CSSP znalazłem zdjęcia wykonane wewnątrz tej sali gimnastycznej. Na niektórych widać oprawy.

http://www.cssp.gwl.koszalin.pl/joomla/ ... Itemid=103
http://www.cssp.gwl.koszalin.pl/joomla/ ... Itemid=103
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oświetlenie sal gimnastycznych

Postprzez qba » 25 listopada 2008, 15:48

W Kołobrzegu, w Jednostce Batalionu Remontowego są OPR z MH i rtęciówkami. Są to MH 400w o barwie ciepłej lub chłodnobiałej. Występuja zarówno z eliptycznymi pokrytymi bańkami, jak i tubularnymi. Rtęciówki sa tylko 2 i przy MH słabo wypadają. W ś.p 8 brygadzie zmechanizowanejw K-gu też były MH, ale w ORP lub ORZ 13, umieszczone poziomo, wyłącznie eliptyczne mleczne o ciepłej barwie. Potem tą hale przeznaczyli do rozbiórki. Dziwne, że w tych jednostkach nie stosowano MH w oświetleniu zewnętrznym. A w szczecinie widziałem metalohalogenki w salach szkolnych.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie sal gimnastycznych

Postprzez qba » 4 grudnia 2008, 15:25

GE (Tungsram) robi metalohalogenki o barwie 830 w mocach 250 i 400w, z bańką eliptyczną pokrytą. Sądze że to te źródła mogły być w wojskowych halach. W tej w której miałem zajęcia, oraz w tej z Batalionu remontowego, gdzie pewnie jeszcze są (tam zajęć nie miałem, ale kiedyś wszedlem do tej hali, kiedy pracowałem w tej jednostce, wyłącznie po to, by zobaczyć źródła światła)
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie sal gimnastycznych

Postprzez gory » 22 sierpnia 2009, 08:35

u Mnie sala gimnastyczna jest mała :| jak się podrzuca piłkę do siatkówki to chwila moment i od sufitu się odbija... oświetlona jest przez 8x Strada OUR 250.
W Sali był niedawno remont parkietów itd. to może namówię dyrektora na modernizację oświetlenia na MH ? Bo teraz to każda oprawa świeci inaczej...
Pozdrawiam
Bartek

---------------------------------------------------------------------------------
nie boję się, gdy prąd jarznik zżera, bo mam latarkę Energizera ! ;)
Avatar użytkownika
gory
 
Posty: 278
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 21 lipca 2009, 08:50
Lokalizacja: DB - Dolny Śląsk

Re: Oświetlenie sal gimnastycznych

Postprzez Utilizer » 22 sierpnia 2009, 13:40

I te Strady świecą? w takim razie trochę prądu to pobiera

u mnie na sali gimnastycznej są naświetlacze halogenowe, z 15 sztuk ale nie wszystkie świecą. Hala jest duża są 3 sektory: środkowy do siatkówki i 2 boczne do piłki nożnej lub koszykówki

W podstawówce pamiętam hala była sporo mniejsza i była oświetlona świetlówkami T12 40W z kratką zabezpieczająca

Obrazek

Opraw było jakieś 20 sztuk i pamiętam że co jakieś 2 lata woźny wymieniał rury. Wątpie że teraz też są tam T12, bo pamiętam że jak kończyłem podstawówkę w klasach i korytarzach zużyte wymieniano na T8.
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie sal gimnastycznych

Postprzez Michal » 1 lutego 2010, 22:13

Wymiana grupowa lamp HPI-T 400W,przegląd i naprawa opraw oświetlenia hali sportowej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprawa-badziewie ZEXT -po około dwóch latach eksploatacji powypalane styki w oprawkach,w niektórych popalone chińskie stateczniki i układy zapłonowe.Tego typu oprawy nadają się do oświetlenia placów budów, montażu na żurawiach,gdzie podczas ewentualnego zniszczenia nie będzie za dużej straty( ok.180 zł/szt).Plusem tych opraw jest w miarę dobra optyka i cena-oczywiście adekwatna do jakosci.
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Oświetlenie sal gimnastycznych

Postprzez Utilizer » 1 lutego 2010, 22:23

Trzeba było wjechać Starem do tej sali, podłoga by to odczuła :lol:

A oprawy zgadzam się że badziewne, jak widziałem zapłonniki do świetlówek albo halopaki ZEXT :roll: chińszczyzna
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie sal gimnastycznych

Postprzez Michal » 1 lutego 2010, 22:37

Utilizer napisał(a):Trzeba było wjechać Starem do tej sali, podłoga by to odczuła :lol:

A oprawy zgadzam się że badziewne, jak widziałem zapłonniki do świetlówek albo halopaki ZEXT :roll: chińszczyzna

Starem nie dało rady,wjazd miał 2,4m,a Star potrzebuje 3,65m. :D
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Oświetlenie sal gimnastycznych

Postprzez Whites86 » 1 lutego 2010, 23:15

dzis demontowalem prawie nową oprawe na świetlowki 1x18W T8 też firmy ZEXT spalony byl statecznik i to w taki sposob ze rura migala non stop i niemogla sie załączyc przy czym statecznik robil sie gorący po paru minutach pracy ta forma to totalny badziew
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Obiekty sportowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości