Oświetlenie stadionów piłkarskich

oświetlenie hal sportowych i wszelkich innych obiektów sportowych o charakterze zamkniętym

Re: Oświetlenie stadionów piłkarskich

Postprzez Whites86 » 16 marca 2010, 21:50

mlyneks napisał(a):Zapraszam do zapoznania się dokładnie z określeniem "halopak". Potem "żarówka", może być nawet wysokowatowa i proszę porównać z "źródło metalohalogenowe".

Z mojej strony wygląda to tak:
Profesjonalna firma z Chorzowa (nazwy nie piszę, bo to moja konkurencja)robi oświetlenie Stadionu Śląskiego. Nieznający się dziennikarz Faktu idzie do dysponenta Stadionu (czyli Miasta Chorzów), zapytać się o owe oświetlenie. Informacji udziela jakaś sekretara, a ten skrupulatnie to umieszcza w artykule.
Wy się śmiejecie z tego artykułu (pisanego przez niefachowców), a ja z was - fachowców ;) - Proste

"Przypominam..." też jest formą pouczania. Czyli ja nie mogę, a ty możesz?


tak ja mogę i przypominam raz jeszcze , że gdy będziesz się nasmiewał i poniżał uzytkowników inaczej na ten temat pogadamy, doskonale wiem co to żarówka wysokowatowa , halopak czy lampa metalohalogenowa panie super profesjonalisto
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie stadionów piłkarskich

Postprzez KaszeL » 16 marca 2010, 22:38

Chłopaki, zluzujcie. Nie ma się co przejmować Panem Pro ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie stadionów piłkarskich

Postprzez mlyneks » 17 marca 2010, 01:17

Z niegoko nie miałem zamiaru się wyśmiewać, ani nikogo poniżać. Znaczek ;) znaczył że zdanie było ironią lub żartem.
Jeżeli ktoś poczuł się dotknięty - rzecz jasna - przepraszam!

Uważałem to forum za poważne i dlatego zirytowało mnie np. błędne nazewnictwo. Wybaczcie chłopaki, ale źródło metalohalogenkowe nazwac żarówką to może księgowa w hurtowni elektrycznej, ale nie tu. Być może jest zbyt wyczulony :)

Co do admina - pierwszy raz spotykam się na forach z taką manifestacją siły admina. Czasami trzeba użyć groźby - rozumiem - ale od tego jest priv - moim zdaniem.

Proponuję wrócić do dyskusji ;)

Masz rację Amisek. Tanimi naświetlaczami (nie halopakami - dobra, dobra - żart:)) można poprawnie oświetlić boisko. I takich boisk jest dużo.
Podobno w Poslce (teraz nie, bo jest zimno) oddaje się 30 boisk typu Orlik miesięcznie. Szkoda tylko, że inspektorzy nadzoru takich budów zwracają uwagę na to czy oprawy mają moc taką jaką powinny mieć, czy kabelki są położone na odpowiedniej głębokości itd, a często nie zwraca się uwagi na nacelowane opraw. No i tą równomiernością różnie bywa.
mlyneks
 

Re: Oświetlenie stadionów piłkarskich

Postprzez Whites86 » 17 marca 2010, 10:55

trzeba było tak odrazu
co do błędnego nazewnictwa: nikt z nas nie nazywa żadnej lampy wysokopręznej żarówką, ani oprawy lampą, to co przeczytałeś w poprzednich postach to byly komentarze na temat zdjęcia zaprezentowanego w pierwszym poście w ktorym wyraźnie pisze o żarówkach, ile w tym było prawdy nie wiemy, przyjelismy że autor tego zdjęcia nazwał poprawnie źródla ktore tam były, pomyslelismy ze to zdjęcie jest bardzo stare i są tam wlasnie zaprezentowane halopaki na żarówki zamiast naświetlaczy z metalohalogenkami, mylilismy się biorąc informacje autora fotki za wiarygodne, natomiast Ty zasugerowales się tylko jednym wątkiem z tego forum by ocenić wypowiadających się i ich wiedze na temat oświetlenia (troche niezbyt trafne) fakt jako jedyny rozpoznales typ naświetlaczy na tym zdjęciu i wyjasniles co to za oprawy, wystarczylo to zrobic w formie "informacji" niestety częsc użytkowników bardzo negatywnie odebrala treść Twojego postu (w tym i ja) z zarzutami ze nikt z nas nie potrafi rozróżnic halopaka od naświetlacza albo lampy metalohalogenkowej od żarówki ,co mozna przeczytać na poprzednich stronach , a jest tu z nami paru fachowców z dziedziny oświetlenia jak np, Michał, CDM, MRP200 Świetlik i paru innych tylko glownie zajmują się oświetleniem ulicznym

zapomniałbym, jesli chodzi o upomnienia, jesli robisz cos publicznie upomnienie również jest publiczne, takie tu są zasady

mam nadzieje ze nie będzie juz więcej takich nieporozumień, w koncu chcemy rozwijac wątek a nie się kłucic
pozdrawiam
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie stadionów piłkarskich

Postprzez cieszyn » 19 czerwca 2010, 19:50

Tak dla jasności - to Poznań, ulica Kościuszki

Stadion to to nie jest

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie stadionów piłkarskich

Postprzez Michal » 19 czerwca 2010, 20:12

mlyneks napisał(a):Moog - żarówki są rzeczywiście śmieszne. Reszta śmiesznego w tej dyskusji to forumowicze - po prostu fachowcy ;)

1. Andrzejlisek - tak, kiedyś projektowało się oświetlenie niesymetrycznie. Ponieważ wymogi UEFA/FIFA (no i oczywiście PZPN)mówiły tylko o jednej kamerze głównej z potrzebą 1400lx natężenia pionowego. Mecze oglądasz w większości z jednej kamery. Reszta kamer figurowała jako pomocnicze oraz na przeciwko kamery głównej była rezerwowa - na 1000lx pionowego, w razie awarii głównej.
Dlatego od strony kamery głównej jest na masztach więcej opraw.
2. CDM - Halopak to oprawa na źródło halogenowe, a nie metalohalogenkowe. Jaka jest różnica - powiedzą Ci google.
3. Rtęciówka - czytaj uważnie - tam jest napisane 1600 luxów, a nie lumenów. Czyli w normie.
4. Michal - na halopakach 2000W robi się oświetlenie awaryjne. 40szt wystarczy, żeby zapewnić 25lx natężenia poziomego. Dlatego widzisz, że to nie są halopaki, tylko naświetlacze metalohalogenkowe.
5. Neon44 - lampy ksenonowe to odmiana lamp metalohalogenkowym, gdzie zwiększona jest domieszka xenonu. Tak naprawdę w każdym metalohalogenie jest trochę ksenonu.

Na tym zdjęciu - nie widzę dokładnie mogą być oprawy firmy BMK, Abakus, GE, Disano. Oświetlenie jest zrobione nie więcej niż 10 lat temu i jest, jak na swoje czasy, bardzo profesjonalnie. Z resztą jakby nie było, to by nie odbywały się tam mecze rangi międzynarodowej.

PS.

Michal - za oświetlenie w szkołach płaci miasto a nie szkoła. A comfortvision wcale nie jest drogi - powiem więcej - jest przystępny.


Wiem, bo robię dużo boisk szkolnych i Orlików.


Młyneks :arrow: Dziwię się,że taki znawca oświetlenia stadionów jak Ty nie rozpoznał jednych najbardziej popularnych projektorów ArenaVision Philipsa,poza tym jeżeli chodzi o cenę naświetlacza ComfortVision wynoszącą ok. 1500 zł wcale nie uważam za przystępną ,a boiska szkolne można również dobrze oświetlić tańszymi naświetlaczami.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Oświetlenie stadionów piłkarskich

Postprzez Utilizer » 19 czerwca 2010, 20:57

Cieszyn :arrow: super foty

To OURW 400 ? Ciekawe czy może niektóre oprawy świecą? Gdyby wszędzie posadzić nowe LRF-y, boicho byłoby nieźle oświetlone. W końcu jedna OURW 400 świeci dość mocno, a co dopiero 3 sztuki :P
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie stadionów piłkarskich

Postprzez Michal » 19 czerwca 2010, 21:03

Utilizer napisał(a):Cieszyn :arrow: super foty

To OURW 400 ? Ciekawe czy może niektóre oprawy świecą? Gdyby wszędzie posadzić nowe LRF-y, boicho byłoby nieźle oświetlone. W końcu jedna OURW 400 świeci dość mocno, a co dopiero 3 sztuki :P

W dzisiejszych czasach takie oświetlenie boiska zaliczono by do działu" kretynizmów" ale należy spojrzeć z perspektywy tamtych czasów czyli początku lat siedemdziesiątych gdzie nie było innych opraw do lamp wyładowczych poza rtęciowymi i świetlówkowymi.Można było to oświetlić za jedynie pomocą halogenów 2000W ,ale zapewne ze względu na wysokie koszty energii i częstość wymiany żarników postanowiono wykorzystać oprawy drogowe.Fotki super. :)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Oświetlenie stadionów piłkarskich

Postprzez Utilizer » 19 czerwca 2010, 21:06

Oczywiście, oświetlenie boisk oprawami rtęciowymi to głupota, o wiele lepsze są naświetlacze MH - lepsza barwa, Ra, skuteczność świetlna
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie stadionów piłkarskich

Postprzez leon0785 » 19 czerwca 2010, 21:08

Cieszyn wspaniałe zdjęcia :!:
Najstarsze OURW lubie najbardziej :)
leon0785
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obiekty sportowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości